Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 34 – P. Verhoeven 2/2

Autor | Aktuality | Pátek 8 června 2012 8.00

V první části Pozoruhodných počinů věnované holandskému režisérovi Paulu Verhoevenovi jsme se blíže seznámili s jeho ranou tvorbou a prvním větším úspěchem na poli žánrového filmu. Po výrazném vstupu do evropských kinosálů, při kterém ho silně doplňoval charismatický Rutger Hauer, vyzkoušel mezinárodní produkci i spolupráci s producenty amerického kontinentu. Ovšem výrazné erotické scény a syrová atmosféra snímků je na opačných březích Atlantiku přijímána různě. Filmové obrazy, které v Evropě kritika přijímá a diváci se jimi nechávají šokovat, jsou na americkém kontinentě prostříhávány a kráceny, aby vyhovovaly přístupnosti. Nejinak tomu bylo u minule zmiňovaného překvapivě úspěšného RoboCopa. Ovšem je třeba připomenout, že syrovost a svět budoucnosti Paulu Verhoevenovi vyloženě sluší.

Adaptace povídky P. K. Dicka „Zapamatujeme si to za vás se slevou“ (We Can Remember It for You Wholesale, 1966) je asi nejznámějším žánrovým počinem Paula Verhoevena. Než se ale dočkala uvedení do kin, zdolala dlouhou cestu. Zprvu se počítalo nejen s jiným představitelem hlavní role (uvažovalo se o Jeffu Bridgesovi či Richardu Dreyfussovi) a původně také snímek začal natáčet Patrick Swayze, uvažovalo se dokonce i o jiném režisérovi. V minulých článcích série zmiňovaný David Cronenberg měl dokonce již namalováno několik konceptů. První klapky padly pod produkční společností Dino de Laurentiis, která ovšem zanedlouho poté zkrachovala. Osud filmového zpracování vynikající povídky žánrového klasika P. K. Dicka se zdál zpečetěn, ale pomoc přišla od muže, který překvapuje svou činorodostí dodnes.

Arnold Schwarzennegger se s Paulem Verhoevenem seznámil už jako možný adept na představitele RoboCopa, ovšem roli v jeho snímku nezískal kvůli své postavě. Kostým robopolicisty byl na jeho vypracované tělo příliš malý. Ve chvíli, kdy se dozvěděl, že je natáčení dalšího sci-fi Paula Verhoevena pozastaveno, přesvědčil producenty společnosti Carolco, aby odkoupili práva, a natáčení se mohlo znovu rozjet. Ovšem tentokrát s Arniem v hlavní roli. Total Recall (1990) patří dodnes k nejoceňovanějším žánrovým snímkům holandského režiséra a často je také označován jako nejlepší filmová role Arnolda Schwarzeneggera. Navzdory trikům, které zastaraly, syrová atmosféra a neutěšenost podmínek života na Marsu zasáhne i dnešního diváka. Významnou roli tu samozřejmě sehrála i hudba zkušeného Jerryho Goldsmithe. Pro Paula Verhoevena to znamenalo nejen další festivalová ocenění, dvě nominace na Oscara, ale i výhodnou smlouvu na další film. A jak už to tak bývá, osvědčené postupy se v Hollywoodu recyklují, a tak se v letošním roce můžeme těšit na remake s Colinem Farrellem v hlavní roli pod taktovkou Len Wisemana.

Na další žánrový snímek od Paula Verhoevena si museli fanoušci počkat dlouhých sedm let. Holandský tvůrce v tomto mezičase natočil dva nežánrové snímky, které byly stejně jako jeho filmy z počátků tvorby prodchnuty erotikou a sexem. Než se pustil do adaptace knihy Roberta A. Heinleina stihl uspět se Základním instinktem (Basic Instinct, 1992) a propadnout se Showgirls (1995). Hvězdná pěchota (Starship Troopers, 1997) potom sice vrátila producentům jejich investice, ovšem americké publikum z ní příliš nadšené nebylo.

Rozporuplné reakce, které snímek vyvolal, nezachránila ani hudba Basila Poledourise či sympaťák Casper van Dien v hlavní roli. Paul Verhoeven podle vlastních slov ani knihu Roberta A. Heinleina nedočetl, protože ho nudila, a namísto toho předložil fanouškům svou vlastní vizi Hvězdné pěchoty. Ačkoliv se snímek tváří jako schematický a přehledný, Verhoeven si neodpustil kritické zobrazení lidské společnosti. Propagandistické sekvence i politický systém odkazující k fašismu se rozhodně divákům ve Spojených státech nelíbily. Adaptaci nepřijali, a tak nakonec úspěch dotáhla až kina v ostatních částech světa. Snímek, ve kterém bylo vystříleno nejvíce munice v dějinách filmu, ovšem posbíral hned dvě nominace na Oscara a opět slavil úspěchy na žánrových festivalech. Na snímek navázal televizní seriál i dvě velmi nepovedená pokračování určená pro video trh. Ani na jednom se ovšem Paul Verhoeven nepodílel, a tak jen tvůrci čerpají z již řečeného a zobrazeného. Nicméně tento rok bude mít premiéru animovaná adaptace tohoto díla Roberta A. Heinleina, která podle předběžných zpráv skutečně respektuje předlohu, a tak se mají skalní fanoušci military sci-fi na co těšit.

Vize budoucnosti Paula Verhoevena plné charakteristicky syrově znázorněné reality slavily úspěch i později. Ve snímku Muž bez stínu (Hollow Man, 2000) zneviditelní Kevina Bacona a rozehraje hru plnou napětí i akce. I když je snímek méně známý, slavil větší kasovní úspěchy než výše zmiňovaná adaptace Hvězdná pěchota. Došlo i na Oscarovou nominaci a festivalové ceny. Tento film byl ovšem doposud posledním žánrovým audiovizuálním počinem Paula Verhoevena a není skalními fanoušky zdaleka tak vřele přijímán jako zmiňovaná předchozí díla. Nezbývá tedy než doufat, že se do budoucnosti holandský režisér ještě vrátí a znovu ji zpracuje tak, jak to diváci očekávají.

670 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.