Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 36 – R. Emmerich 2/3

Autor | Aktuality | Pátek 14 září 2012 7.30

Ačkoliv je v názvu článku uveden režisér Roland Emmerich a uvedena druhá část ze tří, ve skutečnosti se budeme věnovat jen jednomu fenoménu, který vznikl roku 1994 a který nejednomu fanouškovi audiovizuální fantastiky změnil život. A dalo by se i napsat, že změnil život samotnému Rolandu Emmerichovi, který společně s Deanem Davlinem napsal scénář. Pojďme si tedy připomenout, jak vznikal legendární snímek Stargate (StarGate, 1994) a čím vším se stal pozoruhodným ve světě audiovizuální fantastiky. Připomeňme si nejen první snímek, inspiraci, která k němu vedla, ale i následující počiny a fenomén světa, který byl takto vytvořen.

Roland Emmerich, jenž je podepsán jako spolutvůrce scénáře, se nad námětem bran do jiných světů rozmýšlel už v době svých studií. První koncepty příběhu tedy začaly vznikat už v roce 1979. Ačkoliv byl později Roland Emmerich osočen, že scénář opsal od návrhu, který mu v roce 1984 poslal studen Egyptologie Omar Zuhdi a celá kauza následně skončila před soudem, podezření se nakonec nepotvrdilo. Spíše by se dalo předpokládat, že se Roland Emmerich inspiroval teorií starověkých astronautů a jejím propagátorem Erichem von Dänikenem, který o bozích-mimozemšťanech psal již od šedesátých let. Jak Emmerich tak i Däniken si potom všímají starověkých artefaktů a hledají v nich nejen důkazy o mimozemské civilizaci, ale i o přítomnosti astronautů na Zemi.

V příběhu Rolanda Emmericha nachází archeolog v blízkosti pyramid artefakt pokrytý neznámými symboly. Takřka po půl století se podaří jednomu z hrdinů Dr. Jacksonovi symboly rozluštit. Ukáže se, že kruhový objekt je brána na jiné planety. Brána, kterou k nám přišli mimozemšťané s pokročilými technologiemi, jež z nich udělaly v dobách starověku božstva. Armáda vyšle na průzkum jednotku pod vedením plukovníka Jacka O´Neila (Kurt Russel) a příběhy Stargate vesmíru začínají. Ačkoliv byl film plánován jako úvod trilogie, Roland Emmerich od natáčení dalšího upustil a práva zůstala studiu MGM až do doby, kdy se producenti rozhodli začít točit televizní seriál.

Prvního Goa´ulda Ra, kterého fanoušek audiovizuální fantastiky poznal, hrál Jaye Davidson, známý a slavný model, jehož jméno mělo do kin přilákat co nejvíc diváků. Precizně provedené prostředí, ve kterém nechybí ani dialogy v dávno zaniklém staroegyptském dialektu, strhující příběh i vynikající herecké výkony, ovšem s postupem času jeho jméno zastínily a do paměti fanoušků se nijak výrazněji nezapsal. Roland Emmerich předvedl ale také velký cit pro režii akčních scén, který naplno rozvinul hned ve svém následujícím snímku Den nezávislosti (Independence Day, 1996). „Hvězdné brány“ ovšem začaly žít vlastním životem, který se naplno rozvinul s uvedením první řady seriálu v roce 1997. Původní snímek se stal prvním z filmů, který měl svou vlastní internetovou stránku a stal se jedním z kasovně nejúspěšnějších filmů Rolanda Emmericha.

Ve světě, který má svá přesná pravidla a který čerpá mnoho ze starověkých mytologií, se objevil znovu plukovník O´Neill (tentokrát s jedním l navíc) ztvárněný známým televizním hercem Richardem Deanem Andersonem a příběhy nabraly nový, nezávislý směr. Stargate: SG-1 byl vysílán plných deset let a na příběhy týmu, který chrání Zemi před nebezpečím, navázaly další řady Stargate: Atlantis a Stargate Universe. Za zmínku jistě stojí i animovaný seriál Stargate Infinity, i když měl pouze 26 dílů.

Popularita fenoménu překročila nejen rámec stříbrného a televizního plátna. Na řadu přišla i řada knih s příběhy oblíbených hrdinů, komiksy, fan stránky i hry na motivy filmu či seriálu. Seznam mimozemských ras i světů, na které se díky příběhům hrdinové dostali, by vydal na samostatnou encyklopedii a sluší se poznamenat, že nejeden věrný fanoušek světa Stargate tuto encyklopedii nosí v paměti. Svým příběhem podnítil Roland Emmerich jeden z největších počinů audiovizuální fantastiky, který stále žije svým životem a jehož příběhy nejsou ještě stále ukončeny.

11 397 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 7 »

  1. Komentáře by MaMs — 15.9.2012 @ 10.23

    Teď už jsem naprosto spokojený, a nemůžu nesouhlasit. SG je monster fenomén, s obrovským potenciálem. Škoda, že tvůrci vyšli v Universe trochu jiným směrem a neuspěli příliš u diváků. Ale i tak můžeme doufat, že se do světa SG brzy někdo vrátí. A navíc se teď musím neskutečně stydět, že o tom animáku slyším poprvé až tady – hrozná ostuda, ale jdu to okamžitě napravit…

  2. Komentáře by Tomislav — 15.9.2012 @ 14.18

    @MaMs: Zrušenie SGU je obrovská škoda… to, že ho spravili inak ako predošlé seriály bol podľa mňa správny krok, ale čo už, každému sa vylahodiť nedá… ktovie, možno keby nebola kríza, ktorá vtedy brzdila aj Bonda a Hobbita, tak by sme sa dočkali aspoň tých filmov a ako tak uzavretého príbehu…
    Osobne som ale zvedavý, či sa Emmerich ešte niekedy k svojmu SG vráti, keďže vždy po niekoľkých rokoch príde s tým, že plánuje dokončiť trilógiu tak, ako ju plánoval on, ale stále z toho zíde… Určite by to nebol ten Stargate, na ktorý sú fanúšikovia seriálu zvyknutí, ale určite by to bol zaujímavý počin

  3. Komentáře by mambii — 15.9.2012 @ 18.33

    A ted dovolte jednu otazku – ktery z plukovniku by mel v pokracovani R. Emmericha byt? (ciste fanouskovsky) Ja bych radeji videla „klukovskou“ verzi R. D. Andersona 🙂
    Dovolim si tez jeste dovetek – SG je fenomenem take proto, ze se snazi respektovat mytologii tak, jak nam byla ze staroveku skutecne zachovana a pracuje se sci-fi prvky s velikou citlivosti. Podle meho nazoru prave i toto velmi prispelo k uspechu.

  4. Komentáře by MaMs — 15.9.2012 @ 18.57

    Rozhodně souhlasím! Zrušení SGU škoda je, seriál měl obrovský potenciál a Robert Carlyle byl skvělým tahounem, ale osobně mi tam chyběly mimozemské rasy. I tak ponurost, uzavřenost, větší orientace na psychologické motivy, a další experimenty SGU z něj udělaly něco jiného, ale aspoň je vidět, jak je celé univerzum tvárné a otevřené experimentům. Stargate byl/je prostě geniální nápad…
    A který O’Neill je lepší? Rozhodně MacGyver, Russella ani neberu jako O’Neila.. A k té poslední myšlence – na SG je právě skvělé to jakoby propojení scifi a fantasy (mytologie) motivů, což z něj dělá alternativu přístupnou fanouškům obou žánrů. To myslím stojí za jeho úspěchem nejvíce. Ale s mytologií a její provázaností se scifi kulisami pracuje dokonale, to se musí nechat…

  5. Komentáře by Jana Dvořáčková — 15.9.2012 @ 20.21

    Jojo, právě ta vyvážená kombinace sf a mytologie způsobila, že se na to koukala i moje máma, která je prostě zapřísáhlá antiscifistka. Tyhle věci jdou mimo ni, nechápe je, ale asi by možná trochu ráda. SF nečte, ale oceňuje snahu, když jí něco vyprávím. Ovšem tady mám podezření, že to dělá jen proto, že jsem její dítě, no :).
    SG mi kdysi dávno dokonce nahrávala. Třeba u ST bych tehdy vůbec nepochodila.
    SGU nápad se mi líbil a moc. Jeden by čekal, že divás sf seriálu bude trochu tolerantnější, ne že strhá to, co se odchyluje od zaběhnutého scénáře. Ale možná za to tak úplně divák nemohl.

  6. Komentáře by Jana Dvořáčková — 15.9.2012 @ 20.28

    Ha, to jsem si ještě vzpomněla na den, kdy jsem s kamarádkou šla do kina na první SG film.
    Koupily jsme si nějaké ty mňamky a já ještě před filmem začala trhat obal od sušenek. Kámoška mi povídá „ty si to nenecháš na film?“
    „Nechám si to na ten nejtemnější okamžik.“
    Nojo, jenomže ony byly temnější už počáteční titulky, tak jsem prostě všechno snědla v prvních pár minutách. Naštěstí tedy pak mé chutě uspokojil obsah filmu :).

  7. Komentáře by Tomislav — 15.9.2012 @ 22.30

    spojenie mytológie a sci-fi je presne to, čo aj mňa na SG upútalo najviac… Emmerichov film som pozerával ešte ako malý chlapec na videokazete, ktorú ocino sem-tam požičal od nejakého známeho z práce a keď som jedného dňa prišiel zo školy, zapol telku a tam bežala SG, už ma nepustila a zo mňa sa stal nebezpečný maniak, ktorý o nej mlel asi na každom kroku a až časom som sa začal preorientovávať na fantasy s PP na čele… Heh, asi začínam byť sentimentálny, ešte sa rozplačem 😀
    ktorý O’Neil(l) je lepší? samozrejme, že ten od RDA, ale ak by Emmerich naozaj točil pokračovanie, asi by v ňom bol opäť ten s jedným „l“
    a áno, ako hovorím, SGU spravili dosť odlišne ako predchádzajúce seriály a ono to malo aj opodstatnenie, keďže sa to celé odohrávalo tak strašne ďaleko a malo to byť viac tajomné a temné, napokon nadväzovanie kontaktov s mimozemšťanmi by tam nemalo veľký zmysel… najväčšia škoda podľa mňa na celom tom všetkom je, že seriál skončil v čase, keď to začínalo byť naozaj zaujímavé a konečne sa tam objavili aj nejakí tí mimozemšťania… a ktovie čo všetko za koncom bolo, ale úbytok fanúšikov zohral svoju rolu, i keď mnohí si seriál jednoducho radšej stiahli, ale s tým nič nenarobíme, to je tá dnešná doba a fakt, že fanúšikovia sci-fi sú v týchto záležitostiach dosť zbehlí, takže sa to asi aj prejavilo vo väčšej miere ako pri iných seriáloch (napokon v rovnakom čase predčasne skončili aj ďalšie sci-fi seriály)
    osobne by som bol za kvalitný reboot… keby sa podarilo to, čo so Star Trekom, bolo by to úplne úžasné, ale na to si asi ešte nejaký ten rôčok budeme musieť počkať…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.