Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 44 – Sam Raimi 1/2

Autor | Aktuality | Pátek 18 ledna 2013 8.05

Před několika dny jsme vás upozornili na chystaný remake slavného debutu režiséra, jehož žánrové snímky mají vskutku širokou fanouškovskou základnu. Ať už to jsou horory či komiksové adaptace, Sam Raimi je tvůrcem, který dokáže atmosféru nejen vytvořit, ale i udržet po celou dobu stopáže. Jeho zajímavá filmografie ovšem nečítá jen hororové snímky, natočil i několik velmi zajímavých thrillerů, ve kterých hraje tajemno svou roli. Pojďme si v dalším dvojčlánku zrekapitulovat jeho práci a nahlédnout pod jeho tvůrčí pokličku. Připomenout jeho začátky i první krátkometrážní snímky, které byly velmi slibné i zajímavé. A samozřejmě neopomenout ani jeho slavný debut, který rozhodně patří mezi žánrovou klasiku.

První krátkometrážní snímek natočil Sam Raimi už v osmnácti letech a byla to krátká pocta jeho oblíbenému režisérovi Alfredu Hitchcockovi. Slovo krátkometrážní se ovšem musí brát s lehkou rezervou, jelikož It´s Murder (1977), který Sam Raimi točil ještě na 8mm film, má rovných 68 minut. Jedná se o černou komedii s prvky grotesky s množstvím citací z díla právě Alfreda Hitchcocka, do které obsadil své přátele. Hned o rok později se odvážil do mnohem ambicióznějšího projektu Within the Woods (1978). Snímek byl sice stopáží o polovinu kratší, ale je prvním z Raimiho hororů. Jedná se o prequel k slavnému celovečernímu debutu, kde si poprvé vyzkoušel ryze hororové postupy a kde poprvé probudila skupinka mladých zlé síly lesa. Za použití minimálních prostředků a skvěle vybraných ruchů, vytvořil pozoruhodné dílko, které předznamenává nejen jeho celovečerní debut. Někteří diváci dokonce zastávají názor, že tento kraťas je to nejstrašidelnější, co kdy Sam Raimi natočil.

Celovečerní debut Lesní duch (Smrtelné zlo, The Evil Dead, 1981), který dotočil ve svých 23 letech s minimálním rozpočtem a obrovským nadšením pro věc, katapultoval Sama Raimiho mezi špičkové filmaře. Snímek šokoval brutálními scénami, které musely být pro různé distribuce často vystříhány a díky kterým byl v některých zemích dlouho zakázán, děsil atmosférou i velmi atmosférickou hudbou a ruchy. Pozdvižení ovšem vyvolal i fakt, z jak minimálního rozpočtu snímek vznikl. Prvními diváky, kteří film nadšeně doporučovali dál, byli i studenti filmových oborů a skuteční odborníci. Stephen King označil toto dílo za nejoriginálnější horor roku a své dílo mohl Sam Raimi předvést dokonce i na filmovém festivale v Cannes. Zajímavostí je fakt, že původní scénář snímku musel být radikálně přepsán během natáčení. Z důvodu dlouhého trvání totiž postupně odcházeli představitelé hlavních rolí, a tak museli tvůrci jejich náhradníky schovávat za démonické líčení. Jediný, kdo zůstal, byl Raimiho přítel Bruce Campbell, kterému tato vytrvalost vynesla nejen nálepku bijce pekelných sil, ale také vstupenku do světa velkého filmu. Smrtelné zlo alias Lesní duch (The Evil Dead, 1981) překročil svůj stín i po uvedení na stříbrných plátnech. Roku 2006 byl na toto téma uveden muzikál na Broadwayi a jen o dva roky později začal na motivy příběhu vycházet i komiks a vyšla také počítačová hra. O ocenění z festivalů nemluvě.

Snímek Crimewave (1985), na kterém spolupracoval s bratry Coenovými, je snímkem nežánrovým. Rozpočet byl zcela krytý penězi Hollywoodu, ovšem diváky nijak nepřesvědčil a stal se propadákem. Eskapády dvou vraždících maniaků nebyly pro fanoušky nijak atraktivní, a tak sáhl opět po osvědčeném formátu a vrátil se s Brucem Campbellem zpátky do lesa. Možná by stálo za to napsat úvahu o tom, zda není pokračování Raimiho slavného hororového debutu ve skutečnosti vlastním remakem. Jak jinak si vysvětlit fakt, že hlavní přeživší hrdina upadá do stejné šlamastiky. Tentokrát je ovšem film protkán mnoha citacemi a velikou dávkou černého humoru. A právě humor je to, co mnohé fanoušky od tohoto snímku odradilo a naopak přilákalo další. Sam Raimi posbíral i za tento film několik nominací na žánrová ocenění, ovšem tentokrát žádnou neproměnil. Hned další z jeho počinů se poprvé obrací ke komiksovému světu a jeho adaptaci.

731 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Cloudy — 25.1.2013 @ 10.08

    Pokud se v článku píše o Smrtelném zlu, tak je dle mého míněn druhý díl, tedy Evil Dead 2 z roku 1987, který opravdu překročil svůj stín a určil výchozí bod pro možná až příliš digitálně opulentní Stáhni mě do pekla. Vlastně je to výchozí bod pro všechno, co mám na Raimiho tvorbě rád.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.