Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 49 – Wachowští 1/2

Autor | Aktuality | Pátek 8 března 2013 8.10

Stěží bychom hledali razantnější, originálnější a propracovanější vstup do světa audiovizuální fantastiky, než jakému se budeme věnovat v dnešním článku. A stěží bychom také hledali originálnější sourozeneckou dvojici, než jakými jsou Wachowští, kteří se svou kultovní trilogií zapsali do srdcí snad všech diváků žánrových počinů. O podobnosti či inspirativních zdrojích jejich nejznámějšího počinu bylo už napsáno mnoho a sami sourozenci se těmito zdroji nikdy netajili. Je s podivem, jak kompaktní dílo může vzniknout, smícháme-li tolik motivů i jak precizní práci předvedli ti, jejichž filmařské zkušenosti nebyly vůbec bohaté. A pokud se podíváme na průřez celou jejich tvorbou, nezbývá nám, než pokývat uznale hlavou. Wachowští se rozhodně řadí mezi nejoriginálnější tvůrce současnosti.

První zkušenosti ze světa filmu získali společně s Brianem Helgelandem jako scenáristé. Šlo o nežánrový úspěch Nájemní vrazi (Assassins, 1995) a také díky němu dostali šanci pokračovat i na režisérských postech. Jejich celovečerní debut Past (Bound, 1996) je ukázkou precizně vypracovaného scénáře, který syntézou několika žánrů naznačil, jakým směrem se tvorba sourozenců bude vyvíjet dál. Nikdo ovšem nečekal zrod tak silného kultu, jakým byl Matrix. Scénář k celé trilogii psali sourozenci Lana (dříve Laurence) a Andy celých pět let a vmísili do něj prvky všech svých oblíbených žánrů i příběhů. Při podrobnějším zkoumání tu nalezneme odkazy na hongkongské akční snímky, japonský i americký komiks, Alenku, mytologii či existenciální texty. Jednotící a značně důležitou složkou ovšem bylo vizuální zpracování, které před první klapkou zůstávalo pouze v představách sourozenců. A tak byl scénář sice fascinující, ovšem herci zprvu absolutně nepochopený. Možná i díky tomu byla postava Nea odmítnuta hned jedenácti hvězdami, mezi nimiž nechybí například Brad Pitt, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio či Will Smith. A také samotná představa, že by se hlavní role zhostil David Duchovny, vykouzlí na tváři úsměv. Neo je dnes nerozlučně spjatý s tváří Keanu Reevese, jenž k Matrixu neodmyslitelně patří stejně jako agent Smith v podání Huga Weavinga.

Úspěch prvního dílu byl rozhodně zasloužený. Perfektní režijní práce, tvrdá práce herců, inovativně pojaté prvky žánrových počinů a především trikové zpracování představ sourozenců Wachowských zrodilo kultovní podívanou, která byla mnohokrát citována a která se sama stala inspirativním zdrojem. Pomyslnou značkou snímku se stal bullet-time a scéna, kdy se Neo vyhýbá střelám agenta, byla v prvních letech po uvedení napodobena hned ve dvaceti snímcích. Ovšem zatímco první část svět sourozenců Wachowských představuje, druhý díl trilogie začíná více zaplétat příběh a kromě dalších zajímavých trikových scén i bojových choreografií, na něž se všichni fanoušci těšili, se věnuje nejen novým postavám, ale i reálnému světu. Ačkoliv byl celý příběh sepsán ještě před první klapkou, fanoušci se po premiéře druhého dílu rozdělili na dva nesmiřitelné tábory. První vyčítal sourozencům nesrozumitelnost, druhý byl nadšen jejich originálním světem ještě víc. Ovšem nejen originální vize jsou tu obdivuhodné, za zmínku stojí i nasazení herců, které si často vyžádalo značně bolestivá zranění (bezvědomí, zlomený kotník), množství cen, které posbíral (čtyři Oscary pro první díl, festivalové ceny pro druhé pokračování), i zápis Matrix Reloaded v Guinessově knize rekordů (film s nejvyšším počtem kopií nasazených do kin).

Ovšem dovyprávění příběhu přinesl až závěrečný díl Matrix Revolutions, jehož trailer si v prvních hodinách po uvedení stáhlo přes dva miliony diváků. Jakkoliv jsou čísla i propracovanost celé série pozoruhodné, neměli bychom zapomínat na fakt, jakým způsobem se tato originální syntéza žánrových prvků odrazila v dalším směřování audiovizuální fantastiky. Dalo by se říci, že se první díl trilogie stal skutečně přelomovým počinem. A to nejen pro žánrový film. Průlomové bylo například i snímání a režie akčních scén. Wachowští se světu Matrixu věnovali i v animovaných pokračováních Animatrix, ovšem pouze jako scenáristé, režie se ujali různí tvůrci, kteří byli k sérii přizváni. Fanoušci si také mohli zahrát hned tři počítačové hry a vzniklo i mnoho komiksů. Kult překročil hranice stříbrného plátna. Ovšem nejen jemu se sourozenci věnovali.

677 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 13.3.2013 @ 9.10

    Já jsem v otázce druhého a třetího dílu (z hlediska příběhu vlastně jen rozpůlený druhý díl) na straně odpůrců. Zatímco „posun paradigmatu“ v pokračování jsem třeba u takového Kill Billa ocenil (nenapadá mě zrovna příklad přímo z žánru), u Matrixu mi to přišlo nesourodé, strašně roztahané a vlastně poněkud nudné.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.