Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 68 – Shyamalan 1/2

Autor | Aktuality | Pátek 4 října 2013 9.30

Současný Hollywood není jediným významným centrem, ve kterém se točí snímky generující velké zisky, stačí připomenout líheň talentů, kterou nalezneme na japonských ostrovech, či korejské tvůrce. Stále víc se ale o své slovo hlásí i kinematografie či tvůrci pocházející z orientálních zemí. Ovšem i přes to Hollywood zůstává nadále pomyslným vrcholem v kariéře každého z tvůrců. V dalším pokračování série si připomeňme jednoho z kontroverzních a bezesporu talentovaných režisérů, který je právě indického původu, Manoj Nelliyattu Shyamalana. Muže, který patří mezi hrstku těch, co ke svým snímkům píší i scénáře a neváhají objevovat pro svá díla i nové herecké talenty, muže, jehož první žánrový snímek vyvolal po celém světě doslova poprask.

Manoj Nelliyattu Shyamalan na sebe Hollywood upozornil nejen jménem, které podle slov některých celebrit nejde vůbec vyslovit. Pochází sice z chudé Indie, ovšem oba jeho rodiče jsou lékaři, a tak není divu, že neměl problémy se složením rozpočtů svých prvních snímků. Jeho debut se dočkal uznání kritiků, druhý z jeho snímků, příběh chlapce, který v komediálně laděném snímku řeší existenciální otázky, už svým obsahem naznačil, že má tento mladý režisér před sebou zajímavou kariéru. Třetí film ovšem nejen překvapil, ale zdolal hned několik pozoruhodných met. Asi bychom stěží potkali fanouška audiovizuální fantastiky, kterému by snímek Šestý smysl (The Sixth Sense, 1999) nic neříkal. S velmi nízkým rozpočtem a zajímavým obsazením vytvořil M. Night Shyamalan příběh, který svou mrazivou atmosférou a dlouho neviděnou údernou pointou trhal rekordy v návštěvnosti i v superlativech kritiků.

Je pravdou, že snímku rozhodně pomohlo herecké obsazení v čele s Bruce Willisem, kterého většina diváků přiřazuje spíše k rolím akčních hrdinů, ovšem celosvětovou senzaci podtrhl i fakt, že byl film nominován na šest Oscarů. Smutné je, že ani jednoho nezískal, ovšem další desítky festivalových a diváckých ocenění mohly být tvůrcům satisfakcí. Úspěchy a kasovní rekordy, které snímek sbíral na své pouti po světových stříbrných plátnech, ale zaskočily nejen je (Bruce Willis se díky tomuto snímku dostal dokonce do Guinessovy knihy rekordů jako nejlépe placený herec všech dob). Film je protknut precizní a detailní režijní i scenáristickou prací, která velmi pečlivě buduje atmosféru. Každý detail odpovídá místu, kde se příběh odehrává, zvukovou stopu obohacují ruchy, které navozují dojem něčí přítomnosti. Snímek se také stal s počtem více než osmdesáti miliónů výpůjček nejžádanějším filmem videopůjčoven všech dob. Výkon představitele dětské role Haley Joel Osmenta (nominován na Oscara za svou roli, později hlavní role i ve Spielbergově A. I. Umělá Inteligence) se zařadil mezi nejpřesvědčivější ztvárnění hrdiny útlého věku v dějinách kinematografie.

Po tak fenomenálním úspěchu by bylo více než překvapivé, kdyby se M. Night Shyamalanovi nedostalo patřičného uznání i ve formě výhodných podmínek k další práci, a tak trvalo jen jeden rok a měl premiéru další z jeho žánrových snímků Vyvolený (Unbreakable, 2000). M. Night Shyamalan k tomuto snímku opět napsal scénář, který těžil ze zajímavých dějových zvratů a nestavěl na speciálních efektech. Stejně jako u předchozího filmu zde najdeme odkazy na Dvanáct opic Terryho Gilliama či scény obrazově vystavěné podle nejslavnějších komiksů, překvapí i civilnost hlavních hrdinů, k jejichž charakterům si divák musí najít cestu. I když natáčení trvalo pouhé tři měsíce, dokázal M. Night Shyamalan takřka nemyslitelné. Nejen že zopakoval svůj úspěch na poli festivalových ocenění, dokonce ani návštěvnost nebyla nikterak malá, a tak dalšímu počinu audiovizuální fantastiky nestálo nic v cestě.

V dalším ze svých filmů, ke kterému už tradičně napsal i scénář, ovšem nezahlédneme tvář Bruce Willise, ale Mela Gibsona, který svým výkonem příjemně překvapil nejen kritiku, ale i fanoušky. Znamení (Signs, 2002) vyprávějící příběh muže, který pátrá po skutečném významu kruhů v obilí a přehodnocuje svůj vztah k Bohu, znovu zopakovala úspěch na festivalech i v kinosálech napříč světem a potvrdila schopnost M. Night Shyamalana napsat za velmi krátkou dobu zajímavý scénář a vystavět napětí i bez použití ohromujících vizuálních efektů. I když se začaly objevovat i kritické hlasy, které vytýkaly režisérovi opakování některých schémat, originální uchopení tradičního záhadologického motivu přineslo opět obrovský úspěch na poli festivalovém i komerčním. Pozornost diváků i zapálených fanoušků ovšem přinesla i další, nepříliš příjemné dopady. Začaly se množit hlasy, kterým připadal styl M. Night Shyamalana příliš předvídatelný, stále častěji se ozývalo volání po stejně silném zážitku, jakým byl Šestý smysl. V druhé části článku tedy uzavřeme přehled dosavadní práce M. Night Shyamalana a připomeneme i budoucí projekty, které chystá.

681 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.