Ocenění

Pozoruhodné počiny audiovizuální fantastiky 71 – Duncan Jones

Autor | Aktuality | Pátek 1 listopadu 2013 8.50

Zatímco jsme se minulý týden věnovali výrazné osobnosti Alfonse Cuaróna, který už má za sebou na poli audiovizuální fantastiky výrazné počiny, tentokrát bychom rádi poukázali na nováčka, jenž si sice své místo mezi žánrovou elitou ještě nevybojoval, ovšem jeho tvorba rozhodně budí pozornost. A to nejen ta, kterou jsme měli možnost zhlédnout v kinosálech, ale i ta, která je ve fázi příprav. A dalo by se bez nadsázky říci, že se jedná o projekt, který je očekáván více než dvanácti milióny fanoušky. Představme si tedy v krátkém medailonku Duncana Jonese, syna známého britského zpěváka Davida Bowieho, jenž rozhodně patří mezi veliké žánrové naděje a jehož celovečerní debut z povrchu Měsíce přinutil kritiky skloňovat taková jména jako Kubrick či Scott.

Duncan vystudoval režii na London Film School a jistou pozornost vzbudil už svým prvním krátkometrážním snímkem. Rozhodně ovšem nepatří mezi úzce vyhraněné umělce. Podílel se nejen na záznamu koncertů svého otce, renomé si získal i jako režisér v oboru reklamních kampaní. Jeho celovečení debut Moon (Moon, 2009) se ovšem zapsal mezi nejvýraznější sci-fi snímky moderní doby a představil tohoto mladého tvůrce široké divácké veřejnosti. Dalo by se říct, že při realizaci nízkorozpočtového dramatu měl Duncan Jones obrovské štěstí. V době, kdy natáčel, se totiž rozhořela stávka scenáristů, a tak mohl nerušeně spolupracovat se špičkovými odborníky. Na výsledné podobě snímku je to rozhodně znát. Scénář, jehož zápletkou je pobyt jediného muže v izolaci na měsíční základně, psal Duncan Jones společně s Nathanem Parkerem přímo na tělo Samu Rockwellovi, který se poté hlavní role skutečně ujal. Příběhem i stylem práce (všechny měsíční scenérie byly miniaturní modely) se přiblížil klasikům počátku žánru v kinematografii a odkazy vzdal hold svým oblíbeným snímkům, jakými jsou například Scottův Vetřelec či Tarkovského Solaris. Moon měl premiéru na Sundance Film Festivalu a jeho tažení kinosály zaznamenalo nebývalé úspěchy včetně ceny za nejlepší debut od Britské akademie filmového a televizního umění. Rukavici hozenou mladým talentem do světa žánrového filmu zvedli producenti Jordan Wynn a Mark Gordon a nabídli Duncanu Jonesovi scénář Bena Ripleyho.

Kdo zná americkou komedii Na Hromnice o den více (Groundhog Day, 1993) s Billem Murrayem v hlavní roli, snadno pochopí i zápletku dalšího žánrového snímku Duncana Jonese Zdrojový kód (Source code, 2011), který měl premiéru dva roky po úspěšném Moonu. Honba za nebezpečným teroristou, kterého se snaží odhalit hlavní hrdina znovu a znovu prožívající posledních osm minut života jedné z jeho obětí, zaujala diváky nejen zápletkou, ale i svižným zpracováním. I přes některé kritické připomínky slavili tvůrci opět kasovní úspěchy, žánrové festivaly ocenily jak scénář, tak režii a před Duncanem Jonesem se otevřela jedna z největších výzev audiovizuální fantastiky.

Už od roku 2004 se miliony fanoušků virtuálních fantasy světů noří do dobrodružství, které mohou zažít díky populární hře World of Warcraft. Legendě mezi online herními světy, jejíž popularita by se dala označit pouze slovy začínající na nej. WoW společnosti Blizzard Entertainment drží na poli moderní audiovizuální zábavy hned několik prvenství a pyšní se i zápisem v Guinessově knize rekordů. Fenomén WoW se přímo či nepřímo dotkl každého fanouška fantastiky, v asijských zemích hraje obrovskou roli i v reálných životech hráčů a mění (někdy i tragicky) osudy lidí. Inspiroval spisovatele k psaní příběhů z tohoto světa, často podivným způsobem sblížil obyvatele rozdílných kultur, jejichž hra přerostla v plnohodnotné přátelství. Stříbrnému plátnu ovšem stále odolával, práva ke zpracování nebyla k prodeji. Jak jistě tušíte, byl to Duncan Jones, který byl nakonec přizván k tomuto projektu a jehož jméno je napsané i na scénáři (původně se počítalo se Samem Raimim). Projekt, který mu byl svěřen, rozhodně patří k nejsledovanějším budoucím žánrovým počinům a ihned po oznámení jeho jména se rozhořela diskuze, zda tak velkou zodpovědnost, jakou je převedení nejpopulárnější online MMOPRG hry na stříbrná plátna, mladý tvůrce zvládne. Prozatím je ovšem známo, že termín premiéry je určen až na rok 2015 a ve snímku se objeví tváře Colina Farrella a Pauly Patton. Těšíte se?

814 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

  1. Komentáře by Kim — 1.11.2013 @ 9.08

    měsic je super

  2. Komentáře by op_1 — 1.11.2013 @ 9.20

    Mi se líbil velmi i Source Code. Akorát WoW mi nic neříká.

  3. Komentáře by Martin Sust — 1.11.2013 @ 9.34

    Neříká? A co tohle: World of Warcraft Commercial – William Shatner, pomohlo? 🙂

  4. Komentáře by klerik — 1.11.2013 @ 9.42

    Colin Farrel mi poslední dobou nějak nesedí a poslední hřebíček do jeho pomyslné rakve u mě byl remake Total Recall. Takže toho bych ve filmu WOW viděl jen nerad. Nicméně třeba se to všechno ještě změní, u techto projektů by to nebylo nic neobvyklého.
     

  5. Komentáře by Ronkar — 1.11.2013 @ 22.47

    Měsíc i Zdrojový kód považuji za výborné sci-fi filmy, které s nízkým finačním zázemím dokážou zapůsobit lépe než leckteré hollywoodské blockbustery. A protože jsem odkojený na starých hrách včetně Warcraftu, jsem zvědav, jak jeho nový počin dopadne 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.