Ocenění

PragoFFest potěšil přednáškami a navnadil na budoucí hosty

Autor | Aktuality | Středa 8 února 2012 9.45

Letošní PragoFFest proběhl ve dnech 2. až 5. února v Praze Hájích. Druhý největší festival fantastiky a her patří do série Festivalů fantazie, jež pořádá Václav Pravda od roku 1996. Své si tu jako již tradičně našli příznivci her (ať už konzolových, počítačových, deskových, karetních, RPG…), fanoušci sci-fi, vědy a technologie, hororu, fantasy, mýtů a historie, anime, komiksu a v neposlední řadě diváci filmů a seriálů. Celou akci nelze popsat jinak než jako podařenou. Nevím, zda je to jen můj dojem, ale připadalo mi, že se oproti už tehdy příjemným dřívějším ročníkům výrazně zlepšila – a to v oblasti programu, počtu návštěvníků, zajímavých hostů, jídla i možností zábavy. Jednoduše řečeno, kdo se PragoFFestu nezúčastnil, jednoznačně prohloupil. Budiž to poučení pro příští ročník…

Vlado Ríša představuje svůj nový román.

Tradičně nejzajímavější linií byl pro mě FutureCon, tentokrát sloučený s Maelströmem, který má podobné zaměření, jen se častěji soustředí na odlehčenější aspekty vědy a techniky. Linie trochu připomínala setkání biologů zejména z PřF UK a členů Kosmo Klubu; obzvlášť mě potěšilo, že Jelena přesvědčila k účasti i své kolegy, kteří přišli s novými poutavými přednáškami: Aleš Kuběna hovořil o historii kopírování v průběhu lidské evoluce a souvisejícím evolučním turnaji vyhlášeném v časopisu Science, Lída Friedlová o sexuálním rozmnožování a chimérismu. Speciálním hostem byl Jaroslav Petr, známý biolog a popularizátor vědy (můžete ho znát z časopisu XB-1, jeho blogu či stránek Osel.cz).

Přednášející známí z dřívějších FutureConů se také vytasili ze zajímavými tématy – Tomáš Petrásek se soustředil na vývoj inteligence u života na Zemi, Jarda Kousal mluvil mj. o fyzikálních pohonech a možnostech jejich využití na cesty dál do vesmíru, Petr Zach přednášel o centrální nervové soustavě. Petr Tomek v jednom ze svých pořadů hovořil o velkých „hloupých“ raketách; hloupá v tomto případě znamená jednoduchá, neboť jak je známo, čím jednodušší nějaký přístroj je, tím méně se obvykle pokazí. Velmi zajímavý je například projekt rakety Sea Dragon, startující z vodní hladiny. Menší prototypy skutečně úspěšně vzlétaly a byly opakovaně použitelné, samotný Sea Dragon však ztroskotal na úbytku financí. Někteří nadaní raketoví konstruktéři zase hledali podporu u afrických diktátorů, a tak měli štěstí, že vyvázli bez splněného projektu.

Vlado po přednášce o Kronikách karmínových kamenů živě diskutuje s Vlastislavem Tomanem.

I literární linie se mohla pochlubit mnoha zajímavostmi. Františka Vrbenská, Vlado Ríša a Josef Pecinovský zajímavě vyprávěli o volné sérii Kroniky karmínových kamenů, do níž Vlado nedávno přispěl svým románem Valdštejnova éra. Zdeněk Rampas přednášel o historii fandomu „před fandomem“. Klub HMS Phantom se zúčastnil s přednáškami o Honorverse a díky Janu „Johnaku“ Kotoučovi zajistil i exkluzivní videohovor se spisovatelem Davidem Weberem, autorem této série. Této online besedy jsem se bohužel nezúčastnila právě kvůli přednášce o raketách, ale o příležitost mluvit s Weberem jsem tím nepřišla – americký spisovatel bude totiž hostem letního Festivalu fantazie, a tam si ho rozhodně nenechám ujít! Dosavadní hosté festivalů byli převážně z řad herců, kteří mne zajímají spíše na obrazovce nebo filmovém plátně než naživo, ale na Davida Webera se už teď moc těším. Jen tak dál, na mezinárodní spisovatele sci-fi vždycky přijedu s nadšením!

Čeští spisovatelé na tento con dorazili naštěstí osobně. Kromě již zmíněných se tam objevili i Jiří Walker Procházka, Martin „Darion“ Antonín, Vlastislav Toman, Karolina Francová, Vilma Kadlečková, Sanča Fülle, Edita Dufková, Jan Kovanic či Veronika Válková. Proběhlo i několik besed s autory, z nichž jednu jsem moderovala – ale díky komornímu prostředí třídy, která se rychle zaplnila, zajímavým tématům a ochotným spisovatelkám i divákům bylo ke konci potřeba moderovat čím dál tím méně a beseda se stala podnětným rozhovorem všech přítomných nejen o tom, co si spisovatelé slibují od psaní, a české fantastice, ale i utopiích a dystopiích, zahlcení informacemi či různých podobách lidství.

Františka Vrbenská prezentuje romány z edice Kroniky karmínových kamenů.

Co se týče mimoprogramových součástí conu, musím pochválit zejména občerstvení. Bufet ve školní jídelně nabízel velké množství teplých jídel včetně polévek a na výběr bylo tolik pokrmů, že člověk vůbec nemusel vytáhnout paty ven do mrazu. Čajovna kromě oblíbeného perníku s čokoládovou polevou měla i dva druhy palačinek – a samozřejmě jako vždy poskytovala místo k diskusím po přednáškách. K probrání bylo tolik zajímavých témat, že jsme až litovali, že v programu nejsou přestávky; to by ale samozřejmě bylo těžko řešitelné a člověk mezi „svými“ pořady vždycky najde dostatek času na to, aby mohl probrat vlastní romány i knihy přátel, memetiku, dynamiku utopických společností, dobré i špatné filmy a neskutečné množství dalších témat, která se vynoří při přednáškách a díky následným asociacím. Na PragoFFestu jsem stihla probrat i připravovanou povídku a dostala pár zajímavých nabídek na psaní; v dohledné době se snad výsledků minimálně jedné z nich dočkáte. I další autoři chystají mnoho zajímavých překvapení, a tak se v celé domácí fantastice máme na co těšit.

Byl to zkrátka výborný con se skvělými přednáškami i lidmi – a tak to má být.

PragoFFest si nenechal ujít ani Kryton z Červeného trpaslíka.

Autorem fotografií je Roman „Randalf“ Kresta.

 

1 473 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.