Ocenění

Přichází Kvantový zloděj. Jste na něj připraveni?

Autor | Aktuality | Středa 10 října 2012 7.50

Finského spisovatele Hannua Rajaniemiho nemusíme čtenářům časopisu XB-1 dlouze představovat, ačkoli jen velmi krátké povídky jsou pouhými střípky z jeho tvorby. Pro ty, kdo je nečetli, lze autora uvést slovy spisovatele Charlese Strosse: Pokud vmísíte kousky tvrdé fyziky Grega Egana do restartované finské verze Ala Reynoldse s literárním nadáním Teda Chianga, začnete mít hrubou představu o hloubce jeho talentu. Nadšená kritika se shoduje v tom, že snad jedinou závažnou slabinou románu je fakt, že je určen především zkušeným čtenářům science fiction. Stross pak možná jen přátelsky dodává: Je těžké to přiznat, ale myslím, že je v tomto směru lepší než já sám. A Kvantový zloděj je nejlepším SF debutem, který jsem za mnoho let četl.

Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj

brožovaná, překlad Daniela Orlando, obálka Kekai Kotaki, 352 stran, cena 279 Kč

Jean le Flambeur je posthumanistický zločinec, psycholupič, hochštapler a podvodník. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale jeho eskapády zná celá Heterarchie – od vloupání do gigantických diomozků vnitřních planet, jimž zcizil jejich vlastní myšlenky, až po krádeže vzácných pozemských starožitností z majetku šlechty pohyblivých martských měst. Až na to, že Jean udělal jednu chybu.

Teď je odsouzen k pobytu v dilematické věznici, virtuálním nápravném ústavu spravovaném axelrodskými archonty, kde hraje nekonečné variace jednoho herně-teoretického rébusu s nespočetnými replikami sebe sama. Jeanovu každodenní rutinu smrti, zrady a spolupráce však převrátí vzhůru nohama příchod Mieli a její pavoučí lodi Perhonen. Právě ona mu nabídne možnost získat zpět ztracenou svobodu a schopnosti jeho starého já – ovšem výměnou za uskutečnění té jediné loupeže, která se mu tak docela nepovedla…

Kvantový zloděj je úchvatný román v duchu hard sci-fi, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti naší sluneční soustavy, a zároveň akční krimi příběh plný bizarních posthumanistických postav, jejichž počínání nicméně řídí skrznaskrz lidské pohnutky zrady, pomsty a žárlivosti. Výsledkem je naprosto strhující knižní debut.

990 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by Julianne — 10.10.2012 @ 10.06

  Na tohle se velmi těším :). Povídky od Rajaniemiho mi přišly trochu nevyrovnané, některé vyloženě skvělé a jiné originální až na úkor děje a čtivosti, ale Quantum Thief mě láká už delší dobu. Ehm… a bude e-book?

 2. Komentáře by Locutus — 10.10.2012 @ 10.10

  Predbehlas me s komentem, ale tesim se minimalne stejne, ne-li vic!
  Kasli na e-book, kupuj papir 😉 E-book urcite driv nebo pozdeji bude, ale papir tady bude jen chvili, vis, jakou cenu to bude mit, jako tezky retro, dejme tomu, za 30 let?

 3. Komentáře by Martin Sust — 10.10.2012 @ 10.29

  Podle toho co vím, tak e-book v dohledné době bohužel nečekejte. Laser se v tomto směru stále ještě jen pomalu rozhoupává.

 4. Komentáře by idle — 10.10.2012 @ 10.42

  V nejhorším to řeší anglická verze, v té e-book je, mám ho už chvíli v merku. 🙂

 5. Komentáře by Roman Štědronský — 10.10.2012 @ 15.14

  To vypadá slibně! Další položka do seznamu na Vánoce…

  Julianne: U Castrova románu Třetí dráp boží jsem taky doufal, že vyjde jako e-book, jenže jsem to nevydržel. Už čeká na poličce, až dočtu román rozečtený v čtečce…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.