Ocenění

Přichází Kvantový zloděj. Jste na něj připraveni?

Autor | Aktuality | Středa 10 Říjen 2012 7.50

Finského spisovatele Hannua Rajaniemiho nemusíme čtenářům časopisu XB-1 dlouze představovat, ačkoli jen velmi krátké povídky jsou pouhými střípky z jeho tvorby. Pro ty, kdo je nečetli, lze autora uvést slovy spisovatele Charlese Strosse: Pokud vmísíte kousky tvrdé fyziky Grega Egana do restartované finské verze Ala Reynoldse s literárním nadáním Teda Chianga, začnete mít hrubou představu o hloubce jeho talentu. Nadšená kritika se shoduje v tom, že snad jedinou závažnou slabinou románu je fakt, že je určen především zkušeným čtenářům science fiction. Stross pak možná jen přátelsky dodává: Je těžké to přiznat, ale myslím, že je v tomto směru lepší než já sám. A Kvantový zloděj je nejlepším SF debutem, který jsem za mnoho let četl.

Hannu Rajaniemi: Kvantový zloděj

brožovaná, překlad Daniela Orlando, obálka Kekai Kotaki, 352 stran, cena 279 Kč

Jean le Flambeur je posthumanistický zločinec, psycholupič, hochštapler a podvodník. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale jeho eskapády zná celá Heterarchie – od vloupání do gigantických diomozků vnitřních planet, jimž zcizil jejich vlastní myšlenky, až po krádeže vzácných pozemských starožitností z majetku šlechty pohyblivých martských měst. Až na to, že Jean udělal jednu chybu.

Teď je odsouzen k pobytu v dilematické věznici, virtuálním nápravném ústavu spravovaném axelrodskými archonty, kde hraje nekonečné variace jednoho herně-teoretického rébusu s nespočetnými replikami sebe sama. Jeanovu každodenní rutinu smrti, zrady a spolupráce však převrátí vzhůru nohama příchod Mieli a její pavoučí lodi Perhonen. Právě ona mu nabídne možnost získat zpět ztracenou svobodu a schopnosti jeho starého já – ovšem výměnou za uskutečnění té jediné loupeže, která se mu tak docela nepovedla…

Kvantový zloděj je úchvatný román v duchu hard sci-fi, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti naší sluneční soustavy, a zároveň akční krimi příběh plný bizarních posthumanistických postav, jejichž počínání nicméně řídí skrznaskrz lidské pohnutky zrady, pomsty a žárlivosti. Výsledkem je naprosto strhující knižní debut.

734 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Comment by Julianne — 10.10.2012 @ 10.06

  Na tohle se velmi těším :). Povídky od Rajaniemiho mi přišly trochu nevyrovnané, některé vyloženě skvělé a jiné originální až na úkor děje a čtivosti, ale Quantum Thief mě láká už delší dobu. Ehm… a bude e-book?

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Comment by Locutus — 10.10.2012 @ 10.10

  Predbehlas me s komentem, ale tesim se minimalne stejne, ne-li vic!
  Kasli na e-book, kupuj papir ;-) E-book urcite driv nebo pozdeji bude, ale papir tady bude jen chvili, vis, jakou cenu to bude mit, jako tezky retro, dejme tomu, za 30 let?

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Comment by Martin Sust — 10.10.2012 @ 10.29

  Podle toho co vím, tak e-book v dohledné době bohužel nečekejte. Laser se v tomto směru stále ještě jen pomalu rozhoupává.

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Comment by idle — 10.10.2012 @ 10.42

  V nejhorším to řeší anglická verze, v té e-book je, mám ho už chvíli v merku. :)

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Comment by Roman Štědronský — 10.10.2012 @ 15.14

  To vypadá slibně! Další položka do seznamu na Vánoce…

  Julianne: U Castrova románu Třetí dráp boží jsem taky doufal, že vyjde jako e-book, jenže jsem to nevydržel. Už čeká na poličce, až dočtu román rozečtený v čtečce…

  Líbí/nelíbí: Thumb up 0 Thumb down 0

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.