Ocenění

Mrazivé Příhraničí potřetí (recenze)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 19 ledna 2017 17.35

Saša Ledněv přezdívaný Led či Kluzký se vrací. Další díl románové série Příhraničí nese název Černé sny a jasně napovídá, že našeho hrdinu čeká jedna dlouhá noční můra. Vše však začíná zdánlivě poklidně – Led rychle přivykl kouzlu každodenní všednosti našeho světa. Našel si práci, bydlení a nikdo se ho nesnaží zabít, což je příjemná změna. Leč osudu nikdo neunikne a než se Led naděje, už ve službách tajemných Světlonošů hledá zpáteční cestu do nebezpečného Příhraničí, kde je jedním z mocných Strážců chránících oblast před smrtícím Mrazem pověřen důležitým úkolem. Vydává se tedy znovu do Pevnosti za svými starými přáteli i nepřáteli a do vínku dostává nárůst svých magických schopností…

cerne-sny-obalka

Na rozdíl od minulé knihy je situace v Pevnosti přímočařejší. I tentokrát má sice každá důležitá mocenská skupina svá tajemství, ovšem už se tolik nepolitikaří a nekují se smrtonosné pikle. Místo toho je rozhodnuto o tom, kdo půjde z kola ven, což se samozřejmě neobejde bez násilí. Vojenská Družina chce klepnout přes prsty čaroděje a díky svým nově nabytým schopnostem je Kluzký ideální pomocník či snad obětní beránek. Ve městě navíc řádí vrah mutantů a je předem jasné, že jedno souvisí s druhým. Pavel Korněv totiž nepatří mezi autory, kteří čtenáře zbytečně napínají a balamutí. Po pár stránkách příběh nabírá na tempu a dramatické dobrodružství na sebe nenechává dlouho čekat. Největším lákadlem pak stále zůstává nepolevující příval akce, díky které je mezi milovníky oddechové fantastiky tato série tak populární. Ubylo lidového mudrování a popíjení alkoholu a naopak přibylo více čar a kouzelných artefaktů. Jinak nás ovšem čeká staré známé a dokola se opakující dějové schéma.

Náš hrdina zažívá perné dny, plné bolesti, chladu a únavy. Putuje městem sem a tam, dostává rozkazy, pomáhá kamarádům, umírají mu blízcí a sám bojuje o holý život. Přitom za sebou nechává krvavou stopu, jak je ostatně chtě nechtě jeho zvykem. Stále se však drží na nohou a začíná mít až nadlidské schopnosti… Příběh samotný místy připomíná soupis herkulovských úkolů, které přibývají a přibývají, avšak vyřešeny jsou jen některé. Hlavní důvod Sašova pobytu ve městě je v záplavě nových povinností jednoduše odsunut na vedlejší kolej, ztrácí se ve víru událostí a čtenář může být gradujícím, avšak nepříliš uceleným závěrem poněkud zaskočen. Třetí svazek série se tak jeví jako krok zpět, jsme sice svědky vyvrcholení bojů o moc, ovšem příchod zlověstného Nepřítele se odkládá. Snad nás nakladatelství Fantom Print nenechá dlouho čekat a dalšího dobrodružství z ledového pekla se dočkáme co nejdříve.

Pavel Korněv: Černé sny

brožovaná, překlad Hana Vlčinská, obálka Dominik Broniek, 352 stran, 289 Kč

Související odkazy:

S plnou placatkou a patrontaškou (ukázka)

Nekompromisní akce bez zbytečných řečí (recenze)

Na Příhraničí přicházejí zlé časy… (ukázka)

Ledové dobrodružství pokračuje (recenze)

Drsňák Led opět v akci (ukázka)

fantom-logo-small

1 097 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.