Ocenění

Probudí se Leviatan a s ním i space opera? (ukázka)

Autor | Aktuality | Úterý 24 září 2013 7.15

Vzato kolem a kolem by dnes skalní scifisti za pořádné vesmírné dobrodružství snad i stříleli, bohužel na prodejích to není moc vidět. Kdepak jsou Alastair Reynolds, Peter F. Hamilton či John C. Wright? Neal Asher u nás vychází jednou za dva roky a můžeme být rádi. Edita Dufková ukázala, že česká spejska by snad mohla být odpovědí a uvidíme, jak si povede duo Hlávka/Vybíralová. Jakousi zahraniční protiváhou by se snad mohl stát obsáhlý románový cyklus Jamese S. A. Coreyho, což je pseudonym autorské dvojice Daniel Abraham (u nás dobře známý knižně i ze stránek XB-1) a Ty Franck (asistent samotného GRRM). Pokud už si scifisti nekoupí tohle, pak už tu bude občas vycházet jen Star Trek a to ještě kdoví jestli…

James S. A. Corey: Leviatan se probouzí (cyklus Expanze, svazek první)

vázaná, překlad Jana Rečková, obálka Daniel Dociu, 456 stran, 399 Kč, vydá Triton 31. října 2013

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo.

Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku.

Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe.

Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír.

Ukázka z románu:

1 974 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 11 »

  1. Komentáře by ref — 5.10.2013 @ 22.32

    Však jsem také zvědav, jestli se série Expanze posune z roviny zdařilé eklektické SF oddychovky do roviny skutečné expanze nápadů. 🙂 Leviathan mne každopádně úrovní zpracování docela nadchl. Další dva díly už byly v tomto slabší – o vrhání bakterií na Venuši, stavbě zrcadel na orbitu planet s nedostatečným osvitem, řešení sociální krize na Zemi zavedením garantované základní životní úrovně, vesmírných mariňácích atd. se toho totiž už napsalo docela dost…  Budiž, rád si dám i v tomto nášup, ale ocenil bych také něco nového v rozvíjeném příběhu, ne jen napínavě dávkovanou vatu – zde variaci předchozí zápletky (viz díl druhý – a díky autorům za postavu Avasaraly), či za vlasy přitaženou variaci na mstu (viz díl třetí – navíc plný drobných nesrovnalostí).
    Těším se, že autoři v dalším (čtvrtém) pokračování posunou děj opravdu dál, protože jednu kapitolu už (snad opravdu) dokončili – dali lidstvu světa Expanze cestu ke hvězdám…
    🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.