Ocenění

Punisher: Život a smrt Franka Castla, část 2.

Autor | Aktuality | Úterý 31 července 2012 7.40

Pětidílná komiksová minisérie z dílny Stevena Granta a Mikea Zecka (Avengers, The Defenders, The Hulk…), pojmenovaná prostě The Punisher (souhrnně vydaná jako Circle of Blood), si odbyla premiéru v roce 1986. Kromě nových Frankových zátahů proti zločinu přitom obsahovala rekapitulaci některých jeho dosavadních činů a celkem vtipným způsobem vysvětlila, proč doposud dělal, co dělal (například proč se konfrontoval se Spider-Manem) – tělem mu kolovala mysl ovlivňující droga. V dalším roce převzali štafetu scénárista Mike Baron a kreslíř Klaus Janson, jejichž stejnojmenná série čítá úctyhodných 104 dílů a vycházela dlouhých osm let. Mezitím ale tohle duo stihlo odstartovat ještě dvojici spin-offů – War Journal a War Zone (v rámci Comicsových legend u nás vydalo nakladatelství Netopejr) a komiksové časopisy The Punisher: Magazine a The Punisher: Armory.

Tou dobou Frankovi pomáhal jeho první a jediný trvanlivější parťák Microchip. Obtloustlý génius, jenž ztratil syna, se staral o zbraně a vybavení, vyráběl speciální munici a spoustu někdy až špionážních technologických vychytávek a také mu postavil obrněnou dodávku. S jeho pomocí se Punisher pustil do snižování stavů snad všech světových kriminálních organizací, od japonské Yakuzy, po mexické drogové kartely. Zároveň se ale setkával i s věhlasnými padouchy typu Doctora Dooma nebo Bullseye, potkal svou Nemesis v podobě zjizveného Jigsawa a později si dělal zálusk na samotného Kingpina. Nepřestal ale ani křížit cestu superhrdinům. I když tentokrát už se nesnažil dostat je, ale oni jeho, či spolu byli nuceni do jisté míry spolupracovat. A že to s Wolverinem, Hulkem nebo Ghost Riderem není úplně jednoduché.

Rok 1995 znamenal hromadné ukončení všech vycházejících sérií. Jak napsal Jiří Pavlovský v předmluvě k War Zone: „Hrdina se díky četnosti postupně rozbředl a čtenáři ztratili zájem.“ Punisherů nevycházelo úplně málo a už z principu moc velikou variabilitou netrpěli. Jakmile se tedy proti Castlovi obrátil Micro a zemřel, Marvel zarazil všechny řady. Ovšem, ne na dlouho. Takřka okamžitě totiž šla do tisku týmovka Punisher bez The v názvu, ve které Frank šéfoval skupině zločinců, jimž nebylo proti srsti táhnout do boje proti X-Menům nebo Nickovi Furymu. Totální obrat naprosto popřel dosavadní filozofii hlavní postavy, ale pořád nešlo o poslední hřebík do rakve. Ten znamenal až čtyřdílný The Punisher: Purgatory, který z cynického drsňáka bez soucitu udělal nesmrtelného nebeského agenta s nadpřirozenými schopnostmi a ofinou.

Naštěstí se charakteru na přelomu tisíciletí chopil Garth Ennis a spolu se Stevem Dillonem mu poskytli patřičnou resuscitaci. Punisher se jako osamělý křižák vrátil do New Yorku, brutálně popravoval ty, co si to zasloužili, černohumorně hláškoval a střety se superhrdiny často nabíraly nečekané obrátky (zatímco ten s Daredevilem krásně nastiňuje rozdíl mezi nimi a Castlem, například přesdržka s Wolverinem zase pořádně potrhá bránici) a navíc se mohl pyšnit bezkonkurenčními obálkami Tima Bradstreeta. Posléze Ennis zašel ještě dál a s Punisherem MAX představil civilnější, věrohodnější a také syrovější vizi Franka Castla. Potěšující je, že ji též najdete v portfoliu Crwe. Jen na okraj – nejhodnotnější je asi sbírka několika zásadních epizod z Punisherova života Od kolébky do hrobu, prezentující jeho pohnutky předtím, než oblékl triko s lebkou, i poté, co konečně zabil úplně všechny.

V roce 2006 Matt Fraction obnovil War Journal a před třemi lety na něj navázal Punisher, vycházející z crossoveru Dark Reign. MAX verzi posléze přebral Jason Aaron a ke kresbě se vrátil Steve Dillon. Kvůli tomu se v Marvelu rozhodli zpříjemnit nám orientaci přejmenováním Ennisových dílů nejprve na Punisher: Frank Castle MAX, posléze pouze na Punisher: Frank Castle. S vydáním jednorázovky Dark Reign: The List – Punisher se začala pomalu opakovat historie. Ani ne proto, že se v něm Frank nechal dekapitovat Dakenem, ale následoval vznik patlaniny FrankenCastle, kde byl vzkříšen jako obluda Frankensteinova ražení, přidal se k Legii monster a ochraňuje Monster Metropolis. Katastrofu díkybohu odvrátila závěrečná transformace do původního těla a návrat na Zemi, čehož se chytil Punisher: In the Blood, vracející na scénu Jigsawa.

Toliko k Punisherově komiksové historii. Samozřejmě se nedostalo na všechny sešity, v nichž se kdy Frank Castle objevil, ale na ty důležité snad došlo. Nevýrazné speciály jako Punisher Noir jsou stejně poměrně pochybné. I když třeba alternativní příběh The Punisher Kills the Marvel Universe, kde mafiány nahradili superhrdinové, by mohl stát za pozornost. Což se tak úplně nedá říct o filmových adaptacích…

Dokončení příště…

1 471 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.