Ocenění

REFORMA ASFFH 2012

Autor | Aktuality | Úterý 22 listopadu 2011 7.30

Akademie science-fiction, fantasy a hororu (http://www.asffh.info/) je nezávislé sdružení odborníků na fantastický žánr, které se již od roku 1995 každoročně na pražském veletrhu Svět knihy oceňuje nejlepší knihy a počiny související s fantastikou za uplynulý rok. Mezi oceněné české a slovenské autory patří Jan Poláček, František Novotný, Juraj Červenák, Ondřej Neff,  Jiří W. Procházka, Miroslav Žamboch a další. Ze zahraničních titulů si prestižní ocenění odnesly například knihy M. Chabona, S. Clarkové, D. Simmonse, P. K. Dicka, Ch. Miévilla, N. Stephensona, A. Sapkowského či N. Gaimana.


Po 15 letech fungování se Akademie rozhodla přikročit k rozsáhlé reformě.

Cílem reformy je především modernizace a profesionalizace Akademie. Proto byli hlasující rozšířeni o odbornou sekci tvořenou knihkupci a žánrovými recenzenty a současně dochází i k úpravám v některých kategoriích.

1) Změny ve struktuře hlasujících akademiků

Od roku 2012 bude ASFFH rozdělena na dvě hlasující sekce: 1) na sekci odbornou, 2) na sekci všeobecnou.

Odborná sekce bude tvořena knihkupci ze žánrových knihkupectví a recenzenty žánrových médií. Takto sekce bude hlasovat ve VŠECH kategoriích, s výjimkou kategorie časopis/web (zde nehlasuje kvůli střetu zájmů většiny hlasujících).

Všeobecnou sekci tvoří všichni dosavadní akademikové. Tato všeobecná sekce NEhlasuje v hlavních knížkových kategoriích (nejlepší sf, nejlepší f, nejlepší původní kniha, nejlepší povídková kniha).

K tomuto reformnímu kroku jsme se uchýlili proto, že v posledních letech řada dřívějších akademiků ustoupila od hlasování, velmi často proto, že cítili potřebu se vyhnout střetu zájmů, a současně proto, že pro vlastní tvůrčí a pracovní činnost nemají čas sledovat knižní produkci v plné šíři.

Proto jsme se hodnocení hlavních knížkových kategorií rozhodli profesionalizovat a svěřit ho těm, kdo z podstaty svého zaměstnání mají komplexní přehled – knihkupcům a recenzentům.

Seznam knihkupectví a médií bude spolu s klíčem, jak budou hlasující vybíráni, uveřejněn na oficiálních stránkách Akademie.

2) Změny v některých kategoriích

Kategorie teoretický text je zrušena. Pokud v daném roce vyjde pozoruhodné teoretické dílo, které upoutá pozornost dostatečného počtu Akademiků, mají tito možnost udělit dílu Zvláštní cenu/počin.

Kategorie Nejlepší editor je zrušena bez náhrady. Bohužel je zcela nereálné porovnávat práci nakladatelského redaktora, časopiseckého a například jazykového.

Kategorie Nejlepší překladatel je změněna na Nejlepší překlad, tedy nehodnotí se člověk, ale konkrétní kniha. Chceme tak dosáhnout stavu, kdy bude mít šanci na ocenění i méně známý překladatel, který perfektně přeloží i třeba jedinou náročnou knihu.

Kategorie Nejlepší výtvarník je změněna na Nejlepší obálka/ilustrace, tedy podobně jako u překladu, nehodnotí se člověk, ale konkrétní dílo.

Kategorie Nejlepší povídková sbírka a Nejlepší antologie jsou sloučeny do společné kategorie Nejlepší povídková kniha.

Kategorie Nejlepší časopis/web bude hodnocena ve speciálním režimu. Bude se udělovat „ob rok“, vždy jeden rok pouze tištěná média, příští rok pouze weby. Snažíme se tímto vyřešit skutečnost, že srovnávání webů s tištěnými médii vždy nakonec dopadne ve prospěch tištěných, a weby tak nemají šanci se umístit.

3) Plány do budoucna

Výše naznačené reformní změny jsou pouze začátkem reformy a uplatní se již při hlasování v roce 2012. Do budoucna však plánujeme vyřešit další problémy a realizovat další nápady.

V budoucnosti se chceme zaměřit především na tyto oblasti:

– zpřehlednění kategorie Nejlepší povídka

– zavedení kategorie Cena čtenářů

– zlepšení financování Akademie

– a samozřejmě medializace Akademie navenek. Doufáme, že s reformou, profesionalizací a zpřehledněním Akademie se podaří i tento krok.

Jana Jůzlová

Zdeněk Rampas

1 200 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 7 »

 1. Komentáře by Lamahe — 22.11.2011 @ 16.29

  Po prečítaní článku mi príde logickejšie, aby sa cena za najlepší časopis/web rozdelila na dve, namiesto toho, aby sa hlasovalo „ob rok“. Myslím, že v oboch prípadoch, a teda zvlášť čo sa týka webov, sú dva roky dosť dlhá doba…

 2. Komentáře by JanaJ — 22.11.2011 @ 17.05

  Logické to je. Problém je v tom, že tištěné časopisy jsou pouze 2 (3, pokud započteme Interkom) a pro 2 až 3 účastníky extra kategorie by byla dost na nic. Cílem reformy bylo i aspoň trochu zeštíhlit množství kategorií, ne přidávat nové. Zkusíme takto, uvidíme, jak se to ujme.

 3. Komentáře by mambii — 22.11.2011 @ 19.25

  Drzim palce, Jani 🙂

 4. Komentáře by Lamahe — 23.11.2011 @ 10.01

  @ JanaJ: Pravda, to mi nenapadlo – potom sa môže prikradnúť myšlienka, či vôbec má zmysel kategória s dvoma (3) účastníkmi 🙂 No veď akadémia uvidí, ako sa osvedčí nový model. Vo všeobecnosti mi tie zmeny prídu zmysluplné, prajem veľa zdaru!

 5. Komentáře by JanaJ — 23.11.2011 @ 14.30

  To je jasné, ale zase nám přišlo nefér časopisovou kategorii rušit úplně. To střídání je nápad Zdeňka Rampase, mně na počátku přišel nepřehledný a divný, ale pak jsem si na něj zvykla a nic lepšího jsme prostě nenašli. Tak snad si zvyknou i ostatní. A moc díky, snad ty všechny změny budou k dobrému.

 6. Komentáře by Erunamo — 25.11.2011 @ 16.07

  Mě tedy zas přijde, že v době rozmachu tabletů je to rozdělení poněkud pozdní a možná pomalu zbytečný. Na druhou stranu hodnocení časopisu ze dvou let mě připadá optimálnější (přeci jen těch změn se za rok moc neděje).

 7. Komentáře by idle — 25.11.2011 @ 19.50

  Erunamo: rozmach tabletů má vliv na spoustu věcí, ale tady si nejsem jistá. Weby a časopisy se přece jenom pořád dost liší. Na to, kde si je můžeš číst, už médium takový vliv nemá, ale na strukturu pořád ano. Už jenom to, že web má články průběžně, každý den, kdežto časopis vychází jednou za čas (takže jiný poměr aktuálnosti a odstupu textů). Za weby se pořád ještě nic neplatí, ale zase bude určitě víc čtenářů, kteří si přečtou jenom semtam něco a zbytek je nezajímá. A to je jenom co mě tak laicky napadlo, určitě budou ještě další.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.