Ocenění

Bruncvík a bytosti Starého národa (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 25 března 2016 8.15

XB-1 vám nepřináší pouze stejnojmenný časopis spojený s informačním webem, ale pod vedením Vlada Ríši také knihy, a to nejen ty napsané přímo šéfredaktorem časopisu, ale v rámci série Kroniky karmínových kamenů i příběhy jiných autorů. Do série ještě pod značkou nakladatelství Zoner Press přispěli František Novotný, Vlado Ríša a Josef Pecinovský, nedávno pak už pod taktovkou XB-1 také Lucie Lukačovičová románem Zelený drak, karmínový lev. Pátým svazkem jedinečné české série se aktuálně stal román Bruncvík a Nagyery opět napsaný Vladem Ríšou. Ten se v něm vrací ke své oblíbené postavě rytíře Bruncvíka a jeho syna Otakara, s nimiž jsme se už dříve mohli seznámit v románech Putování za jantarovým drakem a Stryga

Risa_Nagyery

Vlado Ríša: Bruncvík a Nagyery

vázaná, obálka Martin Fibiger, 296 stran, 295 Kč

Českými dějinami putují zlomky karmínového kamene. Nikdo si ale není jistý, jestli kdysi tvořily celek, zda přinášejí štěstí nebo smůlu, nikdo doposud neodhalil, kdo je vyslal na jejich bludnou pouť. Jen občas se vynořují z času a opět v něm mizí. Přesto jejich návraty ani v dávné minulosti, ani v době, kterou právě žijeme, neunikly pozornosti kronikářů karmínového kamene, těchto podivných rybářů, pokoušejících se polapit jejich tajemství do sítě příběhů.

Toto je příběh Bruna Zweigsteho, prvního rytíře České země, přezývaného Bruncvík a jeho syna Otakara. Kromě rytířského výcviku, kterým je „týral“ Bruncvíkův otec Stillfred, se jim dostalo té výsady, že je učil, a pomáhal jim královský alchymista a čaroděj Rolland z Arkenu, velmi vzdělaný a tolerantní člověk. Oba rytíři prožili mnohá příkoří, ale také úspěchy a hlavně dobrodružství nejen v Praze, na Moravě, na Slovensku a na Rusi. Setkali se s loupeživými rytíři, čínskou princeznou, Nitranským bánem, ruskými bojary a mnoha příslušníky Starého národa, ať už to byli bahníci, skřítci, víly, nebo nagyery a balor.

Postavy tohoto příběhu nemají nic společného se skutečnými postavami českých dějin, snad jen tu a tam. Kniha je doplněna statí Františky Vrbenské – Pátrání po Bruncvíkovi a malým slovníčkem středověkých nadávek.

Ukázka z knihy:

xb-1_logo

1 358 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.