Ocenění

Robotické detektivky Isaaka Asimova začínají…

Autor | Aktuality | Čtvrtek 23 srpna 2012 8.00

Románem Ocelové jeskyně, který u nás mimochodem vychází už počtvrté, znovu začínají robotické detektivky Isaaka Asimova. Pozemský detektiv Elijáš Baley se v prostředí ocelových jeskyní planety Země opět pustí do vyšetřování vraždy za asistence R. Daneela Olivawa, robota, jehož přítomnost na povrchu kolébky lidstva je nanejvýš problematická. V rámci edice Fantastika budou následovat rovněž další romány této série, patřící do Asimovovy představy o historii lidstva. Dočkáme se i nového vydání románů Nahé slunce, Roboti úsivtu a Roboti a impérium. Nakladatelství Triton tak ve spolupráci s Argem vtiskne celému cyklu zahrnujícímu i sérii Nadace podobu jednotného vázaného vydání, jak si žánrová klasika jednoho z nejslavnějších autorů science fiction zaslouží.

Isaac Asimov: Ocelové jeskyně

vázaná, překlad Zdeněk Lorenc, obálka Scott Bowen, 264 stran, vychází 17. září 2012

Elijáš Baley je detektivem na Zemi. Když dostane příkaz vyšetřovat vraždu Vesmířana, spolupracovat přitom s jiným Vesmířanem a ještě k tomu s robotem, jehož pouhá přítomnost ve městě vyvolává davovou hysterii, má pocit, jakoby se celý svět zbláznil.

Děj Ocelových jeskyní se odehrává v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Země je spoutána naprosto uzavřenými a xenofobními gigantickými městy. Žádný Pozemšťan by Venku nestrávil dobrovolně ani minutu. Pozemšťané nenávidí roboty a jejich nenávist stále sílí. Dlouhověcí a všech nemocí zbavení Vesmířané, obyvatelé padesátky Vnějších světů, které byly osídleny v dávné minulosti, jsou naopak na roboty zcela odkázáni a z pozice vítězů nutí pozemšťany podřizovat se jejich podmínkám.

Z hlediska celkové linie Asimovova světa Nadace je tento příběh prvním krokem v procesu, na jehož konci povstane Galaktické Impérium. Zde se začínají objevovat první známky počínajícího úpadku Vesmířanů. Elijáš Baley je proti své vůli ovlivněn Fastolfovými slovy, že další expanze lidstva je nezbytná. Začíná přehodnocovat své názory na nevyhnutelnost života na Zemi v jejích Ocelových jeskyních. Jde samozřejmě pouze o nepatrné úpravy náhledu na svět. Ovšem i malé kamínky dokážou strhnout lavinu.

1 188 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.