Rosiński – Van Hamme: Thorgal – Vlčice
Postava odvážného a čestného Thorgala, jenž vyrostl v neúprosném světě Vikingů a přesto si dokázal udržel vlastní smysl pro čest, provokovala nejednoho domácího nakladatele, není to tak dávno, co několik svazků slavné série vydalo nakladatelství Crew a po něm rovněž BB art, dnes však Thorgala vydává nakladatelství CooBoo v rámci společnosti Albatros Media. Doposud vyšly svazky Aaricie a Vládce hor, co nevidět se na trhu objeví také Vlčice, dle některých vůbec nejlepší dobrodružství Thorgala a jeho rodiny. Ve Vlčici totiž na velmi malém prostoru naleznete příběh, v němž nechybí nemilosrdné drancování, krvavé souboje na smrt či zrada a pomsta, jednoduše ty nejoblíbenější prvky každé fantasy…
Grzegorz Rosinski, Jean Van Hamme: Thorgal – Vlčice (brož, překlad Richard Podaný, 48 stran, 179 Kč, vychází 14. 3. 2011)
Thorgal a Aaricia se synem Jolanem se vracejí do rodné vikinské vesnice. Cestu jim však zkříží vikinský náčelník Wor Skvělý a žádá Thorgala o pomoc při dalších bitvách. Když Thorgal odmítne a Wora pokoří, náčelník přísahá pomstu. Samozřejmě zaútočí na Thorgalovo nejslabší místo – po stopě Aaricie a Jolana se vydává skupina krvežíznivých Vikingů…
Další samostatný příběh z nejúspěšnější evropské komiksové fantasy série je pro čtenáře dokladem, jak jedinečné kvality má komiks vytvářený opravdovými mistry, jakými jsou kreslíř Rosinski a scenárista Van Hamme.
Rozhovor s překladatelem Richardem Podaným:
Thorgal se tu už několikrát pokoušel prorazit, ale vždy bezúspěšně, proč myslíš, že se mu to povede tentokrát?
Protože se pro to udělalo, co šlo. Především Ondřej Müller z Albatrosu vyjednal možnost vydávat to jako brož. Nepoměr mezi zhruba 250 korunami za obvyklých 48 stran běžného alba udělal potenciální propadák ze všech takových publikací, ale u Thorgala, který je typicky postavený na obrazu a má málo textu, je to ještě nepříjemnější. Stlačit cenu skoro o stovku níž může být rozdíl mezi vydáním a nevydáním. Ale samozřejmě ještě zbývá vydat hodně alb a nic není jisté; už hned to slavné zvyšování DPH může celý projekt zaříznout… Snad se to nestane.
V čem je podle tebe Thorgal jako fantasy hrdina výjimečný a kde leží tajemství jeho zahraničního úspěchu?
Výjimečný je určitě tím, že je kontrastní ke svému prostředí; ten nemilosrdný svět Severu je tam vykreslený dokonale, ale Thorgal z něj vyniká. Nemá tu typickou vikinskou „kulturu“ bojovnického chlapáctví. Ale taky není žádný pacifista-intelektuál. Má mezi tím velmi rozumnou balanc, bojuje, jen když je kvůli čemu a za co, ale pak bojuje proklatě dobře. Ten kontrast, například ve scénách, kdy ti rudovousí chlapáci nějak nemůžou pochopit, jak je takový „srab“ mohl tak strašně zmydlit, je nezapomenutelný. Ale to je samozřejmě jen jeden aspokt z mnoha; Thorgal nijak nekulhá ani v těch „klasických“ disciplínách, od zajímavé zápletky až po dramatickou fabulaci a napínavost.
Jaký máš ty osobně vztah k tomuto neohroženému hrdinovi?
Zamiloval jsem si ho už dávno, ale dodneška nepřestávám žasnout nad tím, jak moc dokáže vytěžit z jak mála. To je opravdu veliké umění; když si přečtete třeba Vlčici, zjistíte, že jste dostali hutnou severskou ságu, jenže na deseti stránkách textu a osmačtyřiceti stranách obrázků. Bohužel je to trošku i jeho nevýhoda; Thorgal klame tělem ve svůj neprospěch – je trapně snadné ho mít jen za pěkné dobrodružné čtení, ale já bych neměl problémy ho řadit k těm umělecky nejambicióznějším komiksovým dílům.
644 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora