Ocenění

Rozloučení se Zdeňkem „Tunelářem“ Zachodilem…

Autor | Aktuality | Pondělí 27 května 2013 7.55

V sobotu nás navždy opustil člověk, který sice nepatřil mezi populární autory či výtvarníky, ale přesto se nesmazatelně zapsal do povědomí československého fandomu jako nepřehlédnutelná osobnost, která uměla předat dobrou náladu byť jen letmým setkáním. Jako báječný knihkupec, jenž knihy miloval (stejně silně jako ženy) a donutil vás milovat je také. Jako doslova všeho schopný organizátor, který rok co rok pořádal ten nejlepší con na světě, con, na který jste se těšili jako na pravidelnou schůzku s kamarády a přáteli. Zdeněk Zachodil zemřel 25. května 2013 v 00:30, ale v srdcích mnoha členů domácího fandomu zůstává nadále a rozhodně jen tak nezmizí. Snad nám tam nahoře nevypije všechnu medovinu!

Crom s Tebou, Šamane

Od středy mi na stole ležela charakteristická obálka se jménem odesílatele Zdeněk Zachodil, CS, ale až v neděli 19. května po Akademii SFFH jsem měl čas ji otevřít. Uvnitř bylo další číslo The Nemedian News, tentokrát 7-9/2012. Potěšilo mě, že Big Shaman zpoždění, které nabral někdy v roce jedenáct, brzy dožene. Že možná držím v ruce vůbec poslední NN, mě napadlo, když mi tutéž neděli kolem oběda zavolal Tunelářův uzbecký bratranec Nalim Lidochaz a sdělil mi, že Zdeněk v sobotu prodělal těžký infarkt a leží podchlazený v umělém spánku v nemocnici.

Smutný dohad se potvrdil následující týden, kdy mi Nalim zavolal znovu, že Big Shaman je již u Croma. Listuji v NN a vidím, že už se asi nedovíme, jak dopadla brněnská výprava na Parcon/ComicsSalon, kterou v tomto čísle stačil vylíčit jen k příchodu do Istropolisu, sedmým dílem asi skončí barevná příloha NN Skrytý ve stínu, a jen slabou útěchou nám může být, že v tomto čísle stihl Big Shaman zveřejnit dokončení Conana hrozivého.

Ale dosti o Nemedian News, vždyť Conan Society, jejímž tiskovým orgánem časopis je, byla jen malá část Tunelářovy práce pro československý fandom. Dlouho před personální reformou byl jako znalec a milovník všech fantastických žánrů členem Akademie SFFH, a ještě déle pořádal nezapomenutelné Fénixcony (důstojné nástupce Draconů), které se v posledních letech staly nejen závěrem, ale i vyvrcholením scifistického roku. Jsem rád, že jsem mu jeho pohostinství mohl alespoň jednou oplatit, když loni navštívil Dinocon (ale i tam, když jsme to potřebovali, přiložil ruku k dílu).

Je na nás, aby Zdeňkova práce nezmizela a abychom v ní dokázali pokračovat. Nebudeme na něj ale vzpomínat jen kvůli jeho práci, ale hlavně proto, že to byl nejlepší kamarád a knihkupec, jakého jsme měli.

Mr. Zdeněk Rampas, HMCS (jak rovněž stálo na obálce)

Mám nezapomenutelnou vzpomínku na Fénixcon… Byla jsem plachá autorka a Shaman mě pozval a přivítal mě na místě, nesmírně srdečně a přátelsky. Věděl, kdo jsem, věděl, co píšu. Skvěle jsme se bavili o knížkách a já byla okamžitě okouzlená. To bylo moje první setkání s ním. Moje nezapomenutelná vzpomínka.

Lucie Lukačovičová

Další rozloučení s Big Shamanem alias Tunelářem:

Vzpomínka Juraje Červenáka na Zdeňka „Big Shamana“ Zachodila

Za Zdeňkom “Tunelárom” Zachodilom, Big Shamanom

Pár slov za Šamanem

Zdeněk Zachodil odišiel za Howardom

Zdeněk Zachodil, aka Tunelář, aka Big Shaman

Vzpomínka na Big Šamana aneb pořád stejnej…

2 500 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.