Ocenění

Shaun Tan co nevidět objeví Nový svět…

Autor | Aktuality | Pondělí 1 října 2012 7.25

Australan Shaun Tan je dnes znám především jako držitel „Oskara“ za krátký animovaný film The Lost Thing (2011), ovšem ještě předtím proslul jako výtvarník a autor dětských knih. U nás je pak znám skvělou sbírkou mikropovídek Příběhy z konce předměstí, kterou v minulém roce vydalo nakladatelství Kniha Zlín. V letech 2007 a 2009 získal Cenu World Fantasy jako nejlepší výtvarník. Ve stejné kategorii pak v letech 2010 a 2011 získal i cenu Hugo. V roce 2011 obdržel Pamětní cenu Astrid Lindgrenové, nejvyšší ocenění pro spisovatele dětských knih. Řadu ocenění mu vyneslo také komiksové album beze slov Nový svět (orig. The Arrival), který na český trh už brzy přinese nakladatelství Labyrint. Ať už jste fanoušky komiksu nebo ne, tahle kniha rozhodně stojí za pozornost.

Shaun Tan: Nový svět

vázaná, obálka Shaun Tan, 128 stran, 390 Kč, vydává Labyrint 11. října 2012

Výjimečné komiksové album beze slov. Co dokáže tolik lidí přimět k tomu, aby vše opustili a sami bez rodiny a přátel se vydali na cestu do tajemné země, v níž je vše bezejmenné a budoucnost nejistá? Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli. Jedna z těch vzácných knih, které oslovují čtenáře od 10 do 100 let.

PETR SÍS o knize Nový Svět:

Když Shaun Tan vycházel v Americe, požádali mě, abych k této knize něco napsal. Polekal jsem se, jak je ten příběh dobrý a zároveň podobný něčemu, co jsem sám zažil – nebo bych sám rád nakreslil. Od té doby jsem měl možnost si knihu mnohokrát prohlédnout, prolistovat a přečíst a zjistil jsem, kolik toho obdivuji, kolik toho sdílím, a jak moc bych si přál, aby někdo vysvětlil „mým“ lidem, jaké to je být přesídlencem, odchodlíkem, znovučlověkem bez toho zamatlaného slova „emigrant“. Aby to vysvětlil jako někdo od nikud, uvěřitelně, a přece fantasticky. Koneckonců my všichni jsme pouze návštěvníky na téhle planetě.

BRIAN SELZNICK (autor Velkého objevu Hugo Cabreta):

Krásná kniha. Oceňuji, jak mi postupně docházelo, že podobně bizarním způsobem může svůj nový domov vnímat každý imigrant… Všechno je odlišné, děsivé a zároveň kouzelné. Nádherné kresby spojují cit pro neznámo i nekonečný detail. Výborně!

JEFF SMITH (autor Kůstka):

Neuvěřitelně nápaditý grafický román zachycující atmosféru dobrodružství a zázraků, která provází příjezd do zářícího neznámého města. Příběh vyprávěný beze slov, ale s velkým vypravěčským talentem.

2 617 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.