Ocenění

Signály z neznáma. Český komiks 1922 – 2012 (pozvánka)

Autor | Aktuality | Sobota 2 března 2013 7.15

Výstava proběhne ve dnech 8. 3. až 20. 5. 2013 v Centru současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7) a zmapuje vývoj českého komiksu od jeho počátků až do dnešních dnů v kontextu historických událostí. Fenoménem komiksového média se u nás až donedávna nikdo seriózně nezabýval, ačkoli již od svých počátků zajímavým způsobem zrcadlí proměny naší společnosti a kultury. Smyslem výstavy je zasadit řadu jevů, jež byly zapomenuty anebo jsou vnímány izolovaně, do obecnějšího kontextu a představit je široké návštěvnické veřejnosti. Kořeny domácí komiksové tradice sahají do poloviny 19. století, kdy se v českém prostředí rodily první satirické časopisy. Až do třicátých let se vývoj formy propojující vizuální a verbální složku podobal vývoji v ostatních evropských zemích. Nástup fašistické a následně komunistické totality přirozenou evoluci komiksu narušil a zdeformoval, přesto domácí tradice nikdy zcela nezanikla a příležitostně nabývala někdy osobitých, jindy až bizarních forem, které se výrazně lišily od podob známých v komiksově vyspělých zemích jako USA, Francie nebo Itálie. 

Výstava, která bude zážitkem pro celou rodinu, představí komiks v obecnějším společenském a historickém kontextu. Kurátoři Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek se opírají o tradiční pilíře žánru, kterými jsou Rychlé šípy, Čtyřlístek či příběhy ztvárněné Kájou Saudkem, zastoupena jsou však i současná díla a koncepty, např. Zelený Raoul, Hana a Hana nebo Rudišův Alois Nebel. Díky zápůjčkám od desítek institucí z celé České republiky i od řady autorů či soukromých sběratelů se podařilo shromáždit rozsáhlý a reprezentativní soubor originálů ze všech údobí vývoje žánru. Výstava je tematicky rozdělena do několika oddílů: najdete zde sekci reklamních děl, zejména děti zaujmou komiksy se zvířecími a pohádkovými hrdiny a na své si přijdou samozřejmě i příznivci dobrodružství a sci-fi. Samostatné části výstavy jsou věnovány problematice mládežnických klubů, reprezentované zejména Rychlými šípy Jaroslava Foglara, a svébytné tvorbě Káji Saudka. Expozice sleduje také přesahy do světa divadla, filmu, reklamy a propagandy, mapuje historii komiksových časopisů atd.

Výstavní projekt Signály z neznáma. Český komiks 1922–2012 pořádají Dům umění města Brna, Dox Praha a Východočeská galerie ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR a Filozofickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci.

795 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.