Ocenění

Simmonsův telepat na útěku… (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 5 dubna 2019 14.15

Dan Simmons zažívá na českém knižním trhu obrození. Po letech ticha se můžeme opět těšit z jeho knih, ať už jde o ty nám už dobře známé v novém hávu (Hyperion a Pád Hyperionu u nakladatelství Argo), pokračování dříve publikovaného příběhu (po novém vydání románu Temné léto se snad ještě letos můžeme těšit na volně navazující Zimní přízrak v nedávno založené edici Fobos u nakladatelství Dobrovský) či o knihy nám dosud zcela neznámé (Páté srdce u nakladatelství Mystery Press). Poslední jmenované nakladatelství, jež má v čele všem čtenářům fantastiky dobře známého Tomáše Němce, si pro nás aktuálně připravilo další česky dříve nevydaný Simmonsův román Pustá duše. Ten zkušenějšímu čtenáři může osobním příběhem telepata připomenout klasiky typu Umírat v nitru od Roberta Silverberga či Telepat od Johna Brunnera, případně Simmonsovu povídku „Oči, do kterých se ve snech neodvážím podívat“, která posloužila jako zárodek při tvorbě jeho románu z roku 1992. Autorova bibliografie se nejen tímto titulem v rámci českých překladů utěšeně kompletuje, což jistě potěší nejednoho Simmonsova příznivce…

simmons-pusta-duse-obalka

Dan Simmons: Pustá duše

vázaná, překlad Alžběta Lexová, obálka Daniel Špaček, 304 stran

Jeremy Bremen má tajemství. Celým životem ho provází schopnost číst lidem myšlenky. Zná všechny jejich skryté touhy i obavy a pouze díky své manželce Gail, která roky fungovala jako štít mezi ním a děsivou tíhou jeho nadání, ještě nepřišel o rozum. Jenže Gail umírá, její vědomí utichá a Jeremymu hrozí, že se z náhlého přívalu myšlenek zblázní.

A proto se dává na útěk – před svou týranou myslí, minulostí i sám před sebou –, v naději, že mu samota a izolace přinesou kýžený klid. Osud mu však nepřeje a klade před něj jednu překážku za druhou.

Jeremy se vydává na nebezpečnou cestu po Americe, při níž odhalí nejen ty nejtemnější a nejkrutější hlubiny lidské duše, ale také tajemství samotné podstaty smrtelnosti a vesmíru. Existuje jen jeden svět, nebo je jich víc? A mohli by se Gail s Jeremym v některém z nich znovu setkat?

Ukázka z knihy:

mystery-press

1 671 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.