Ocenění

Soumrak nad Středozemí?

Autor | Aktuality | Čtvrtek 8 září 2011 11.00

Dílo profesora J. R. R. Tolkiena, jednoho ze zakladatelů žánru fantasy, patřilo vždy k těm spíše nevtíravým (a ještě před úspěchem filmu Pán prstenů mívalo obvykle na obálkách nějaké krajinné motivy, že byste si je snadno spletli s průvodcem…). Film ovšem knižní téma značně „vytěžil“, a tak po krátkém vzepětí zájmu začal dlouhý úpadek. Ostatně, tohle znal sám Tolkien; pád elfů ve Středozemi je postupný, pozvolný a velmi, velmi dlouhý… Odplouvají již několik Věků a je možné, že někde na okrajích známého světa se jich pár podivně pozměněných ukrývá doteď. Co se týče lidských fanoušků Středozemě, dva kluby s podobným názvem (Společentvo & Společnost) vznikly hned kolem roku 1991. Dlouhá léta byly tyhle kluby útočištěm fantastů, kteří se nehodlali tu smířit, tu nechat obtěžovat „reálným“ světem.

Filmový boom část z nich odvál a po krátkém všeobecném zájmu o věci středozemské se snesl postupný soumrak, jenž se prohlubuje dodnes. Je to zvláštní, vezmeme-li v potaz, jak je právě dneska kolem fantastiky živo; zdá se však, že mladá generace přecházející z Harryho Pottera na mangu si zařadila vycpaného Tolkiena do skříně vedle Jiráska. Než oheň v krbu Roklinky definitivně vyhasne (aby čekal na mladé dobrodruhy, kteří jednou najdou tyhle pusté sály a znovu jej roznítí), chtěli bychom ještě jednou zkusit, zda se mezi dnešními fanoušky fantastiky neukrývá i pár tolkienistů, kteří třeba jen nevědí, že po koutech Roklinky stále ještě pár starých elfů žije. Proto vyhlašujeme naposledy velké klání!

Vítězné práce mají šanci dostat se do sborníku Imladris, který bude v materiálech TolkienConu 2012, vítězové budou k předání pozváni na con!

Společenstvo J. R. R. Tolkiena vyhlašuje 13. ročník soutěže O lahvičku miruvoru. Podmínky účasti v soutěži jsou následující:

– do soutěže se přijímají příspěvky v kategoriích: próza, poesie, kresba, hudbaartefakt
– veškerá slovesná díla musí být v českém jazyce
– z prózy a básní požadujeme díla ve dvou exemplářích; pokud je navíc přiložíte jako soubor na disketě nebo CDčku, zvýšíte tak svou šanci na publikování; u kreseb, hudby a artefaktu postačí jeden exemplář; kresby mohou být xeroxované, sám tvůrce musí zvážit, nakolik jim kopírování uškodilo
– svá díla nikde nepodepisuje, soutěž je anonymní!
– artefakt je libovolné rukodělné dílo ─ může se jednat např. o dřevořezbu, plastiku, sošku, šperk; musí být rozumné velikosti
– hudba nejlépe na CD
– práce napsané nečitelně budou ze soutěže vyřazeny
– musí se jednat o původní, dosud nepublikovaná díla
– všechna musí být přímo nebo zprostředkovaně inspirována dílem J. R. R. Tolkiena
– rozsah není omezen
– příspěvky se archivují a vracejí pouze ve výjimečných případech
– organizátoři si vyhrazují právo uveřejnit obeslané práce
– uzávěrka je 30. listopadu 2011
– příspěvky posílejte na adresu: Michael Bronec, Horáčkova 1208, Praha 4, 140 00 a do obálky přiložte rovněž papír se svou adresou, telefonním číslem a mejlovým kontaktem. V případě jakýchkoli nejasností nás můžete kontaktovat na: Spolecenstvo@seznam.cz

733 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

 1. Komentáře by Eliot — 8.9.2011 @ 14.45

  Mno, pokud jde o obálky knih, tak třeba Hobita  jsem si koupil v ilustrované vydání ve vázané vazbě. Moc se mi to líbilo, takže i celého pána prstenů si koupím v takovém vydání (snad budou ještě dostupné) a ostatní knihy rovněž.
  A co se týče nezájmu o Tolkiena, fanoušci jsou holt trochu nevděční. Začnou se dívat třeba na seriál Hra o trůny a hned máte na nějakém csfd a jinde komentáře, kde píší, jak je to drsné a tak, a jak je oproti tomu Pán prstenů pohádka. Já se ten Tolkienovský svět chystám teprve objevit, protože jsem zatím četl jen Hobita, ale už ten mi učaroval.
   
  Měl bych dotaz ohledně filmového Hobita. Rozdělili ho na dva filmy, to vím, ale kde přesně leží dělící čára mezi těmito dva snímky? Kolik kapitol se vleze do prvního filmu?

 2. Komentáře by virtas — 8.9.2011 @ 20.38

  Tak to se těš třeba na Húrinovy děti, ty se mi moc líbily. Tolkien je pro mě pořád nejlepším autorem fantasy, který má v mojí knihovně s tímto žánrem čelní pozici a jen tak ho z něj někdo nevytlačí. 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.