Ocenění

Prostě science fiction se vším všudy! (ukázka)

Autor | Aktuality | Středa 22 listopadu 2017 9.30

Zatímco kdysi mladí editorští vlčáci odpadají, Vlado Ríša sází jednu antologii za druhou a zpříjemňuje si tak šéfredaktorské povinnosti v časopise XB-1. V posledních letech sestavil sborníky Sorry, vole, error (2007), Časovír (2008), Roboti a lidi (2009), Zabij/zachraň svého mimozemšťana (2010), Mrtvý v parovodu (2012), Zpěv kovových velryb (2014), Bájná stvoření (2016) a přestože od roku 2010 publikoval novou antologii každé dva roky, tentokrát šlápl do pedálů a nasadil jednoleté tempo. Zvolil si k tomu téma pro čtenáře science ficiton nanejvýš atraktivní: Space operu a přizval si osvědčené hvězdné harcovníky Ondřeje Neffa, Jiřího W. Procházku, Jarka Mosteckého i vesmírné královny  Janu Rečkovou, Julii Novákovou a Annu Šochovou. Kdo by tak štědré nabídce odolal?

space opera

Vlado Ríša sest. Space Opera

vázaná, obálka Žaneta Kortusová, 280 stran, 299 Kč

Vesmírná opera byl původně hanlivý termín zavedený roku 1941 americkým spisovatelem sci-fi Wilsonem Tuckerem pro odlišení tohoto žánru od „vážné“ SF zaměřující se na důsledky vědeckého bádání. Je to druh fantastiky úzce spojený se science fiction. Dílo spadající do této kategorie obvykle zahrnuje romantické dobrodružství, mezihvězdné cestování, vesmírné bitvy a příběh točící se kolem mezihvězdného konfliktu a osobních dramat.

V poslední době je těchto dobrodužných příběhů dost málo a tak sborník povídek výborných českých autorů určitě potěší milovníky tohoto druhu SF. Ve sborníku najdete velkolepé vesmírné bitvy tisíců lodí (kdo jiný než Jiří Walker Procházka), romantické dobrodružství nepřátelských stíhačů (V. Ríša), mezihvězdné konflikty, jak hrozící, tak i skutečné, a jejich nečekaná řešení (O. Neff, J. Mostecký, A. Šochová), podrazy, přátelství, mezirasové konflikty, nebo i třeba problém Meziplanetárního kozla (J. Rečková)…

Prostě science fiction se vším všudy navazující na příběhy vzniklé nejen ve dvacátých letech minulého století, ale i těch z poslední doby, kdy se tento žánr dočkal obrody.

Ukázka z knihy:

xb-1_logo

2 358 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 3 »

  1. Komentáře by memnon666 — 11.2.2018 @ 17.10

    akorát Julii Novákovou jsem našel akorát na obálce?

  2. Komentáře by Julie Nováková — 12.2.2018 @ 12.03

    Ano, to se podařilo Vladovi. Původně chtěl dát mou povídku do prvního svazku, pak se nevešla, dal ji do druhého a nezměnil obálku. Sama jsem to zjistila asi dva týdny po vydání knihy, kdy už jsem čekala, jestli přijdou autoráky a honorář… Řekněme, že být editorkou s podobným přešlapem, propadnu se do země.

  3. Komentáře by memnon666 — 12.2.2018 @ 18.10

    díky za info, jop to je trochu fail, řekněme diplomaticky že jsem trochu zklamán a těším se na příští příležitost

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.