Ocenění

Spoiler alert, část čtvrtá: Dračí klon

Autor | Aktuality | Pátek 27 července 2012 7.30

Asi bychom nespočítali, kolik prapříšer i mutomonster či nových forem života povstalo na naší planetě, aby ohrozilo bezpečnost mnoha pěkně vypadajících lidí, sežralo / roztrhalo / polklo / zmutovalo padouchy a dalo vykvést novým citovým vazbám hlavních hrdinů. Tvůrci nízkorozpočtových snímků určených pro televizní vysílání či DVD trh se snaží diváky často zaujmout neuvěřitelnými kombinacemi témat. Nejsme tedy svědky pouze obvyklé bažiny jihu Spojených států či podzemních komplexů, ale i divoké džungle v různých historických obdobích nebo fantaskních planet. Nejinak je tomu i u dnešního filmu, který by se vlastně dal považovat za jakousi syntézu žánrů fantasy a sci-fi s vysloužilým komiksovým hrdinou v popředí. Ale začněme postupně a pěkně od začátku.

Nezapomenutelný rukopis tomuto opusu dodal režisér Phillip J. Roth, který je podepsán i pod tak neuvěřitelnými počiny jako Digitální muž či Prototype X29A. Příběh sám o sobě není nijak složitý, i když v sobě skrývá souvislosti přes dvě historická období. V úvodu totiž sledujeme výpravu středověkých bojovníků do dračí sluje, což nás přinutí se několikrát podívat do televizních programů a ověřit si, zda se někdo nespletl a neuvádí nás v omyl. Naštěstí není tento úvod nikterak dlouhý a poté, co se bijci tiše proplíží do jeskyně, kde čeká drak, a pokusí se ho pošimrat svými zbraněmi, rozčílí nebohé monstrum natolik, že si zboří svou vlastní střechu nad hlavou a pohřbí sebe i své pronásledovatele.

Tímto ozvláštněním uvede Phillip J. Roth další veselou podívanou, které vévodí bezkonkurenčně nejukecanější hlavní hrdina žánrových snímků. Hlavní roli si vystřihl Dean Cain, u nás známý především pro své účinkování v nově zpracovaných Supermanových dobrodružstvích. A ačkoliv má na sobě slušivou vojenskou uniformu, je velmi kladným hlavním hrdinou a jeho repliky jsou mistrovské („…jsem až moc sečtělej na to, že jsem z armády?“), celý film stejně čekáte, kdy shodí svůj převlek a s drakem si to rozdá ručně v modročerveném trikotu. Ovšem nestane se tak. Je nucen chodit po svých a létat v trapné helikoptéře. Také ovšem pročítá „Pokročilou biologii“ a překonává svůj strach z ohně.

Draka na scénu uvede v podzemním komplexu šílený vědec, který se zabývá klonováním zvířat. Scéna, kdy se monstrum rodí, svou půvabností připomene českou klasiku Tajemství hradu v Karpatech a postavu profesora Orfanika. Po sledu hlášení: „…aktivuju buňky,“ „…extrakce jádra,“ „…aplikuju simulaci separace…“ Máte chuť zvolat: „Ohřejte mi párek!“

A pak už jen sledujete honičku v podzemí s drakem, který chrlí oheň, šíleným vědcem, který draka zbožňuje, a ústřední dvojicí hlavních hrdinů. Ovšem snímek je skutečně plný zázraků. Nejenže němí promluví, draci oživnou a v americkém podzemním komplexu pracuje člen ruské armády, dokonce i na atomovou nálož dojde a letecký souboj, ve kterém se naklonovaný bájný tvor ukáže jako velmi zdatný protivník pro americké letectvo. Jednoduše řečeno, tento klenot nesmíte minout bez povšimnutí.

Hodnocení uživatelů ČSFD: 11%

Doporučené menu:

Vzhledem k již zmiňovanému profesoru Orfanikovi jsou vhodné jako večerní menu minipárečky s dobře vychlazeným světlým ležákem.

1 620 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by hseiner — 27.7.2012 @ 15.56

    Onehdy to dávali v telce. Neodolal jsem a díval jsem se. Je to boží.

  2. Komentáře by mambii — 27.7.2012 @ 16.31

    Ja tise doufam, ze ho budou jeste opakovat, je to skutecne klenot 😀

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.