Ocenění

Spoiler alert, část druhá: Predátor X

Autor | Aktuality | Pátek 13 července 2012 7.30

Jih Spojených států filmové tvůrce od dob Texaského masakru zvláštním způsobem přitahuje. Mokřady a bažiny poskytují podle jejich přesvědčení úkryt nejen podivným tvorům, ale i nekalým společenským živlům. Nemluvě o velmi zvláštních místních obyvatelích, pro které snad ani nenajdeme vhodné označení. Je to kraj, kde rozhodně nepřežijí vnadné blondýny či jiní, relativně normálně vypadající lidé, kraj, kde na vás čeká nebezpečí za každou louží, ať vypadá sebemělčí. V první části série Spoiler alert jsme v bažinách potkali nesmírně odolného a žravého žraloka, který sice střet s vnadnou blondýnou nepřežil, nicméně předvedl i tak velmi tvůrčí přístup ke své žravosti, v dnešní části se podíváme, co se stane, objeví-li se v bažinách šílený vědec se svými mazlíčky.

Snímek Predátor X (Xtinction: Predator X, 2010) natočil „talentovaný“ režisér Amir Valinia, který na sebe upozornil již opusem Anakonda (Lockjaw: Rise of the Kulev Serpent, 2008), kde hlavní roli sehrají rýsovací nástroje. Ve snímku Predátor X už přijde na řadu věda poněkud složitější, ovšem neméně nebezpečná. Do již zmiňovaného prostředí bažin jihu Spojených států přijíždí po letech rodačka Laura a zjišťuje, že nic není jako dřív. Za všechno vlastně může tak trochu hurikán Katrina, který se přehnal krajem a změnil zátočiny, louže, řeky i říčky. Místní starousedlíci se s tímto jevem vypořádávají těžko, a tak není divu, že některé jejich pozemky skoupil překvapivě movitý vědec. Ovšem, pochopitelně až na ten, který je pro něj klíčový a který vlastní Lauřin otec.

Aby těch zápletek nebylo málo, naservírují nám tvůrci skutečný propletenec mezilidských vztahů, ve kterých sehraje roli i již zmiňovaný vědec. Ten totiž není jen šílený a movitý, ale také to je Lauřin bývalý manžel. Nabízí se myšlenka, proč se po nepodařeném manželství vrhnul právě na pěstování nebezpečných lidožravých mazlíčků, ovšem neměli bychom být k hlavní hrdince tak podezřívaví a raději se věnovat samotnému snímku. Postav tu mnoho nepotkáte, což příjemně zjednodušuje orientaci mezi relativně schematickými charaktery. Bývalého manžela doplňuje i bývalý přítel, nezbytnou skupinku bezstarostných teenagerů potom nahrazuje pouze zamilovaný pár, který se chce (čert ví proč) zasnoubit uprostřed romantických bažin. A pak je tu párek pomocníků typu „zlý menší a jednodušší větší“. Oba dva září svou zavilostí, úchylností i chlípností a jejich průpovídky patří k světlým okamžikům filmu. Za všechny hovoří věta pronesená ke spoře oděné, svázané dívce: „…my obludy nejsme, obluda je venku, ale jestli chceš vidět mou obludu, ukážu ti jí…“

Obluda a mazlíček již zmiňovaného vědce není nic menšího než Pliosaurus obrovský, který se prohání v mělkých bažinách s grácií protřelého rutinéra a nechává se krmit místními lidmi i zbloudilými turisty. A tak můžeme sledovat jak je krmena hodnými i zlými lidmi, poučit se, že o ruku se dívka v bažině nežádá, když už se k tomu tedy vůbec odhodláte, a nakonec dojít hlubokému poznání, že i tak veliké monstrum jako Pliosaurus obrovský nesmí rozčílit maminku s dynamitem. Celá tahle taškařice rozhodně rozveselí i nejsmutnější povahy.

Hodnocení uživatelů ČSFD: 14%

Doporučené menu:

Svěží snímek rozhodně vyžaduje svěží menu. Oříšky i brambůrky sice v tomto případě nejsou tolik nebezpečné, jako mnohem vhodnější se ovšem jeví lehké jednohubky s pikantní pomazánkou a vinný střik.

747 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.