Ocenění

Spoiler alert, část první: Swamp Shark

Autor | Aktuality | Pátek 6 července 2012 7.30

S nastupujícím létem a atmosférou dovolených je myslím vhodné, abychom na chvíli zapomněli na korektní tón a nasadili do našich sérií článků trochu uvolněnosti. Žánrové audiovizuální umění není jen plné pozoruhodných počinů, které posunují technické či vyjadřovací možnosti filmu dál, je také plné různě nekvalitních či bezděčně parodických kousků, které dokáží nejen nudit, ale i potrápit naše bránice. Tyto „pokračovatele“ Eda Wooda vlastně milujeme pro kouzlo nechtěného, které se do jejich filmů vtírá samo a vytváří momenty překvapení, jaké divák skutečně nečeká. Série Spoiler alert si klade za cíl představit některé z úchvatných klenotů této produkce a upozornit vás nejen na jejich přednosti, ale také vás varovat, v jakých chvílích není vhodné konzumovat potravu či tekutiny.

První film, jemuž se budeme věnovat, je na našich televizních kanálech uváděn pod názvem Nebezpečný žralok (Swamp Shark, 2011) a byl natočen pod taktovkou Griffa Fursta jako snímek televizní. Je tedy od začátku patrné, že nepůjde o rozpočtově nijak závratné dílo, ale i tak je o pořádný kus zábavy postaráno. Obdivuhodných 25% v hodnocení ČSFD hovoří za vše. Žraloci v různých podobách a mutacích jsou sami o sobě hojně využívanými predátory, a tak se není čemu divit, že je budeme potkávat v sérii Spoiler alert celkem často. Swamp Shark je ovšem exemplářem mimořádně vyvedeným a nebezpečným. (Stejně tak často a výrazně se budou objevovat i různá ekologická, ekonomická, etická a jinak -ická poselství, jejímiž nositeli budou různí hrdinové.)

Vraťme se ale k prvnímu, velmi vydařenému kusu. Griff Furst je herec a režisér, který se vrhnul na tvorbu nenáročných snímků v roce 2007 žánrovou „peckou“ Univerzální vojáci (Universal Soldiers, 2007). Velmi zajímavých 10%, které tento snímek získal od diváků na ČSFD, počin předurčuje k tomu, aby byl za odlehčených letních večerů také shlédnut. Nebezpečný žralok, který se prohání kdesi na jihu Spojených států díky zlotřilým obchodníkům s exotickými zvířaty, překvapí ovšem již ze začátku. Je třeba pochválit tvůrce za to, že dodají potřebnou část stylizovaných prvků snímku již v prvních několika minutách. Divák potom není zmaten dějem, který se na obrazovce odehrává, a užívá si správnou porci zábavy. Nezbytnou rekvizitou k uvedení je cisterna, prapodivně převázaná lany, ve které se cosi nebezpečně mele. Scenárista velmi šibalsky vloží do úst jednoho z hrdinů i nezbytnou otázku „Jak jste ho tam, proboha, dostali?“, ovšem veškeré další tvůrčí divákovo myšlení setře dobře mířenou radou „Ani se neptejte…“

Dlužno podotknout, že této rady je skutečně potřeba se držet a opravdu se neptat. Zápletka je prostá. Skupina hrdinů z místní hospůdky se rozhodne žraloka zabít. S pochopitelným doprovodem záhadného cizince s harpunou. Hrdina nejdůležitější – tedy žralok, který ukusuje hlavy ve výskoku, kutálí cisterny a vlastní naprosto unikátní exoskeleton, je viděn pouze v závěru filmu a příliš mnoho informací o něm nezjistíme. Jeho původu je věnována pouze jedna věta vedlejší filmové postavy, která obstarává nezbytný vědecký background, nešťastně zamilovaného asiata s nadváhou. Typologie postav je sama o sobě také velmi zajímavá. Jih Spojených států se zde jeví jako kraj velmi rázovitý (jak uvidíme ostatně i v jiných snímcích), ve kterém se to jen hemží postavami zlotřilých šerifů, svalnatých dobráků, hysterických barmanů a hrdinných blondýn. Ovšem pozornější čtenáři série Pozoruhodných počinů audiovizuální fantastiky jistě rozeznají vliv nám dobře známých hororů Tobe Hoppera.

Pokud vám ani tento krátký výčet lahůdek nestačil ke shlédnutí tohoto veselého kousku, vězte, že na konci budete rozhodně odměněni grandiózním finále, kde uvidíte, že žralok plive přesně, na pašeráka také dojde a ten, kdo to vzdává, rozhodně nikdy nehrál fotbal…

Hodnocení uživatelů ČSFD: 25%

Doporučené menu:

Vzhledem k množství povedených scén nedoporučuji k tomuto snímku mlsat smažené brambůrky, olivy, či jiné pochutiny, které by vám mohly zaskočit. Ideální volbou je spíše lahodné červené s rostbífem, které navíc skvěle ladí k tématickému zařazení scénáře.

822 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.