Ocenění

Spoiler alert, část třetí: Solární armagedon

Autor | Aktuality | Pátek 20 července 2012 7.30

Nejen s všemožně přerostlými ještěrkami či predátory, zázračně oživlými dávnými tvory či šílenými vědci se dá zažít veselá taškařice. Dnešní díl série Spoiler alert patří jevu katastrofickému, který způsobila událost vesmírných rozměrů. Ovšem je třeba přiznat, že šílení vědci jsou takřka vždy využiti k tomu, aby děj u podobně laděných snímků popohnali kupředu či vehnali lidstvo do ohrožení popisovaného apokalyptickými termíny. Na lidstvu často reprezentovaném vzorkem populace s nezbytnou genderovou vyrovnaností, potom leží tíha, jak se se vším vyrovnat. Nejinak je to u počinu, který budeme doporučovat ke zhlédnutí tentokrát. Znovu je třeba zdůraznit, že k tomu, aby si divák následující snímek opravdu užil, je nezbytný nadhled.

Solární armagedon je počin zkušeného režiséra Johna Murlowskiho, který v letošním roce uvedl do distribuce i neskutečně inovativní vizi zpracování Williama Shakespeara Zombie Hamlet. Na rozdíl od této komedie, Solární armagedon popisuje věci mnohem tíživější a vážnější. Vyvolávají sice podobné cukání koutků, ovšem tvůrcům navzdory. Hlavní role v tomto snímku se ujal Casper van Dien, což samo o sobě může slibovat zajímavou podívanou, ovšem nejspornější kvalitou tohoto snímku je fakt, že od začátku do konce vůbec nechápete, co se děje. Ale začněme od začátku.

Předně je třeba zdůraznit, že vesmír je plný nebezpečných asteroidů, které likviduje supertajné pracoviště ve Spojených státech. Vědci jsou špičkoví a likvidace takového nebezpečí je pro smrtelníka viditelná jen jako padající hvězda. Ovšem kongres je plný pohodlných politiků a ti velmi neradi otevírají šekové knížky. A tak, když přilétne klasicky veliký a zle se tvářící asteroid, je na problém zaděláno. Navzdory varování kariéristický a sobecký šéf-vědec zariskuje a vesmírné těleso si tak s naší matičkou Zemí zahraje kulečník a posune ji blíž ke Slunci. A začne být horko.

Nikdo z prostých občanů netuší, proč je horko. Na to, že je to horko podezřelé, přijde až regionální reportérka, která je zároveň přítelkyní hlavního hrdiny. Nebyli by to ovšem rafinovaní tvůrci, aby nám nenaservírovali množství vztahových spletenců. Dočkáme se tedy bývalé přítelkyně policisty, jeho dcery, přítele dcery, který má záznam v rejstříku, současné přítelkyně policisty a mnoha zavilých jedinců. Horko je sice tak veliké, že se musí chodit kanalizací a autům samy od sebe vybuchují palivové nádrže, hrdinové ale ani v takových chvílích neodkládají kvalitní a teplé oblečení. Na své cestě za letadlem, které je dopraví k pólu, potkávají podivná individua, jsou několikrát přepadeni a vedou velmi poutavé rozhovory. Zajímavým momentem je psychologický exkurz do minulosti hlavního hrdiny, obsahující větu:

„…to, že jsi otěhotněla, byla možná nehoda…“

V zásadě se jedná o road movie, které obsahuje zcela zvláštní druh automobilu uzpůsobený právě podmínkám armagedonu, a to mrazoauto – model mrazírenského vozu, který chladí nejen přepravní prostor, ale i sám sebe. Mrazoauto nakonec doveze hrdiny k úspěšnému happyendu.

Hodnocení uživatelů ČSFD: 18%

Doporučené menu:

Volba k tomuto snímku je vlastně úplně jasná. Nic vám nedoplní tento roztomilý snímek lépe, než mnoho dobrého vychlazeného piva a pikantní pokrm k zakousnutí. Nejlepší volbou budou zajisté vepřová žebírka na chilli.

590 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.