Ocenění

Správci osudu řídí vaše životy…

Autor | Aktuality | Pondělí 27 června 2011 11.00

Věříte na osud? Nebo si myslíte, že budoucnost není pevně daná a záleží jen na vašich rozhodnutích, jakou si ji uděláte? Jste, jak by řekl Neo, pánem svého života? A co když ne? Co když je všechno předurčeno a existuje plán, v němž je celé vaše působení na tomto světě nalajnováno a navíc je tu speciální oddělení takzvaných Správců osudu, které tak trochu po vzoru záporáků ze Smrtihlava (1998) dohlíží, aby se nic nevymklo kontrole? S touto myšlenkou si pohrává režijní debut George Nolfiho a nikoho nepřekvapí, že jde o filmovou adaptaci další povídky SF mága Philipa K. Dicka. Přestože se jedná především o romantický kousek, fantastické prvky v něm rozhodně nehrají druhé housle. Dočkáte se přiměřené záplavy triků, snímek nepostrádá ani akční sekvence a zajímavé nápady, na dnešní Hollywood dostanete o něco víc, než byste možná čekali…

David Norris (Matt Damon) je kandidát do senátu, ale má jeden problém – vítězství mu vždy o chlup uteče kvůli nějakému maléru. Elise (Emily Blunt) je mladá nezávislá žena, živící se jako baletka, snící o hvězdné kariéře. Tihle dva se potkají v momentu, kdy si David předříkává řeč poraženého a zamilují se do sebe doslova na první pohled. Jenže mladý politik pak přednese, zcela nad očekávání, proslov, který ho katapultuje na první místo mezi kandidáty v příštích volbách a byť by Elise rád kontaktoval, zdánlivě náhodou přijde o její telefonní číslo. Ta opravdová náhoda je však svede po nějaké době znovu dohromady, a i když si podle plánu nejsou souzeni (David má místo toho předurčeno stát se někým hodně důležitým pro chod dějin, což by ovšem nemohl, pokud by snad zůstal s Elise), David se za žádnou cenu nehodlá dívky vzdát… Nastal čas pro zásah Správců.

Z traileru je mimo jiné patrná pořádná porce napětí a až thrillerová zápletka. Ani jedno úplně neabsentuje, ale určitě není využito v takové míře, jak by se mohlo zdát. Správci osudu jsou v podstatě komorní romantický film. Tedy, pakliže se dá výsledek šedesátimilionového rozpočtu považovat za komorní. Dobře, mohli by být, ale přítomnost pánů v oblecích, s klobouky a speciálními zápisníky (jež si bezesporu zamilujete), vládnoucích nadpřirozenými schopnostmi, přece jen něco stála. Triky přitom nejsou nijak vyloženě epické a na výbuchy na každém kroku rovnou zapomeňte, jde spíš o opravdu pěkně a přirozeně vypadající náhlé změny prostředí a no, dál nebudeme prozrazovat, podobné věci hrají ve snímku výraznou roli. Každopádně, vražení vysoké částky do pro mnohé ne až tak lákavého námětu se vyplatilo. Film celosvětově utržil přes sto milionů dolarů.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=Qw0VZMIRkwQ

Jestliže se snímek rozhodnete zhlédnout, což doporučujeme, nezapomeňte s sebou vzít svou drahou polovičku. A to i v případě, že žánru zrovna neholduje. Určitě bude nadšená. Ono je sice od začátku jasné, kdo je hodný, kdo zlý a kdo princezna, v tomhle ohledu jsou Správci osudu klasickou pohádkou, ale pověstná chemie mezi hlavními aktéry funguje výborně a Matt Damon navíc disponuje osobitým charisma, kterým je schopný utáhnout celý snímek sám, a tak není co řešit. Nehledě na to, že ani mužská část populace nedostane šanci se nudit.

Správci osudu (The Adjustment Bureau), USA, 2011, 106 min

Režie: George Nolfi, hrají:  Matt Damon, Emily Blunt, Terence Stamp a další.

1 043 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.