Ocenění

Jen přežít nestačí… (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 2 listopadu 2015 13.30

Letošní ročník nejváženějšího britského žánrového ocenění – Ceny Arthura C. Clarka – byl opravdu zajímavý a dokazuje to i fakt, že třetí z nominovaných prací je už nyní dostupná v českém překladu. Nakladatelství Argo nám po nominovaném románu Prvních patnáct životů Harryho Augusta od Claire Northové přináší vítěznou práci, v zahraničí úspěšnou Stanici 11 kanadské spisovatelky Emily St. John Mandelové. Postkatastrofická science fiction se nezaměřuje jen na samotné přežití postav, jak totiž stojí velkým písmem na boku karavanu kočující herecké společnosti, která projíždí opuštěnou krajinou kanadských jezer a přiváží hrstkám přeživších krásu hudby a Shakespeara: „Přežít nestačí“.

Stanice_11_obalka_01.indd

Emily St. John Mandelová: Stanice 11

vázaná, překlad Markéta Musilová, obálka Nathan Burton, 328 stran, 348 Kč

Během představení Krále Leara v torontském divadle představitel hlavní role přímo na jevišti zkolabuje a přes veškeré snahy na místě umírá. Tragická událost, avšak nijak neobvyklá. Stačí však jediný strohý dovětek na konci kapitoly a je rázem jasné, že na jeho kolegy i celé lidské pokolení se řítí dosud nepředstavitelná katastrofa. Jen o několik hodin později dopadne na lidstvo „jako atomová bomba“ mimořádně smrtící virus gruzínské chřipky a zdecimuje 99 procent světové populace.

Na rozdíl od jiných dystopií se ve Stanici 11 mladá kanadská autorka Emily St John Mandelová nezaměřuje pouze na samotné přežití postav v nové realitě dvacet let po tzv. Konci. Jak stojí velkým písmem na boku karavanu kočující herecké společnosti „Symfonie na cestách“, která projíždí opuštěnou krajinou kanadských jezer a přiváží hrstkám přeživších krásu hudby a Shakespeara: „Přežít nestačí“. Stanice 11 není ani tak románem o apokalypse, ale spíše nadmíru strhující knihou o lidské paměti a ztrátě, nostalgii a snech a o povznášející síle umění, které dokáže přehlušit samotu a zachytit prchavost okamžiku.

O autorce:

Emily St. John Mandelová se narodila roku 1979 na západním pobřeží Kanady. Na torontské taneční akademii vystudovala moderní tanec a poté žila krátce v Montrealu, než se přestěhovala do New Yorku. Napsala čtyři romány. Ten zatím poslední, Stanice 11, získal v r. 2015 Cenu Arthura C. Clarka za nejlepší sci-fi a dostal se do užšího výběru americké Národní knižní ceny a PEN/Faulknerovy ceny. Emily St. John Mandelová je kmenovou autorkou internetového literárního časopisu The Millions. Žije s manželem v New Yorku.

Ukázka z knihy:

argo-logo

838 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.