Ocenění

Star Trek v nakladatelství Laser-books: Plán a vize

Autor | Aktuality | Čtvrtek 13 září 2012 7.25

Nakladatelství Laser-books působí coby stálice ve vydávání českých překladů Star Trek knih různých řad. Za posledních třináct let vydalo mnoho titulů ze seriálů Star Trek: Nová generace, Deep Space Nine, Voyager, zabrousilo do prostředí původního seriálu z šedesátých let i jeho nejnovějšího remaku a před několika lety českým čtenářům přineslo také čistě knižní řadu Titan, která popisuje osudy kapitána Rikera a jeho stejnojmenné lodi chronologicky po událostech celovečerního snímku Nemesis. Aktuálně pro vás mimo jiné připravuje další příběh Nové generace – tentokrát na palubě lodi Enterprise-E stále pod vedením kapitána Picarda, jenž se rozhodl zůstat věrný své lodi, posádce i pokračující misi. A pokračovat budou i další seriály…

Vyjde na podzim Enterprise: Kobayashi Maru.

E jako Enterprise

Po předčasném ukončení seriálu Enterprise, který mapoval první nesmělé krůčky lidstva na cestě ke vzdáleným hvězdám, bylo mnoho diváků oprávněně popuzeno, zvlášť když se seriál sezónu od sezóny zlepšoval. Útěchu mohli diváci najít v knihách, kde příběh pokračoval dál. Nyní, po televizní premiéře v Česku, budou moci i čeští čtenáři nalézt podobnou útěchu v příběhu, který přímo navazuje na seriál a nabízí nám to, co by se pravděpodobně objevilo v páté řadě, kdyby byla natočena.

Test „Kobayashi Maru“ musí složit každý kadet Akademie, který byť jen pomýšlí, že jednoho dne získá vlastní velení. Jeho náplní je nevyhratelná situace, jež podle všech měřítek není férová. Křehká nově vzniklá Koalice planet čítající Zemi, Vulkán, Andorii a Tellar v něm čelí bezprostřední hrozbě ze strany nikdy nespatřeného, ale obávaného nepřítele – Romulanského hvězdného impéria. Tento nový nepřítel chápe vznik Koalice jako přeskupení rozložení sil v oblasti a díky své paranoie se rozhodne proti tomuto celku zasáhnout a zničit jej. Odlehlým sektorem Gamma Hydra, sousedícím s Romulanským impériem, v tu chvíli proplouvá zásobovací loď Kobayashi Maru. Jak si s nevyhratelným scénářem poradil kapitán, jenž mu skutečně čelil? Jak opravdu dopadla situace, která odstartovala Romulanské války?

Už brzy vyjde také Nová generace: Smrt v zimě.

Nový start

Smrt v zimě je úvodní knihou série The Next Generation Relaunch, tedy řady příběhů, jež se odehrály po událostech filmu Nemesis. Stejně jako Kobayashi Maru navazuje bezprostředně na svůj seriál a i tato kniha dějově začíná ihned po událostech filmu. Vlastně se odehrává ještě dříve než první kniha série Titan: Mezi dvěma světy. Díky tomu, že kniha vychází až po prvním Titanu, se ale nakladatelství pokusí přidat malý bonus – povídku o líbánkách Willa Rikera a Deanny Troi na Betazedu. Držte palce, aby to vyšlo. Určitě se máte nač těšit.

Loď Enterprise s pořadovým písmenem E zůstala po incidentu v sektoru Typhoon (Star Trek: Nemesis) zpola opuštěná. Polovina posádky dostala nové úkoly na svých nových umístěních a kapitán musel mimo jiné vybrat i svého nového prvního důstojníka. Kdo mu ale shází nejvíc je jeho věrná přítelkyně a dávná láska, doktorka Beverly Crusherová. Pořádně si to ale uvědomil až v moment, kdy byla, coby nová šéfka lékařského oddělení Flotily, prohlášena za nezvěstnou. Asistovala totiž humanitárním snahám Federace na ledovém světě Kevratas, hluboko uvnitř Romulanské neutrální zóny. Po smrti prétora Shinzona vysílá nově jmenovaná prétorka Tal’aura síly, vedené komandérem Donatrou, aby potlačila snahu Kevratu opustit Impérium a přidat se k Federaci. Změnit se nevyhnutelně musí jak Romulanské impérium, tak Picardovo vnímání osobních hodnot.

Na české čtenáře čeká i přelomová trilogie Osud od Davida Macka.

Pokračování seriálů

Už v roce 2007 bylo spolu s vydáním první části Titanu nastíněno, jakou novou cestou se Laser-books chce v případě Star Treku ubírat. Začali publikovat zajímavé, signifikantní romány, jako například voyagerovskou Teorie strun a nyní se pomalu dostávají k tomu, co bylo v plánu už delší dobu, a tím je to, co čtenáře zajímá nejvíce: pokračování seriálů.

Jak už bylo uvedeno výše, Nová generace bude pokračovat hned ve dvou řadách – v Titanu, ze které letos vyšel druhý díl s titulem Černý král, a v samotné Nové generaci, s přídomkem „relaunch“, což znamená „nový start“ a to samozřejmě od místa, které jsme mohli naposledy spatřit na vlastní oči. Zatímco v Titanu nás čekají klasické science fiction příběhy, jak je máme rádi, v Nové generaci se ve druhém dílu nazvaném Odpor začne odvíjet kontinuální příběh, v němž se vrátí zdánlivě poražený nepřítel s chutí krvavě se pomstít svým utlačovatelům – Federaci. Tímto nepřítelem není nikdo jiný, než polo organičtí Borgové!

Obě linie se posléze spojí, aby vytvořily přelomovou trilogii Osud, v níž se sejdou téměř všechny posádky všech seriálů. Laser-books plánuje tuto trilogii vydat už v roce 2014. Těšte se! Těšit se můžete na spoustu oblíbených postav z různých televizních sérií – už totiž nepůjde o jednoduché příběhy, v nichž se vyřeší krize na odlehlé planetě a letí se dál. Nyní půjde o výborně napsané, napínavé a hlavně důležité romány, které budou nadále utvářet podobu Federace i celého známého vesmíru.

Krom hlavní linie…

…budou vycházet knihy i v dalších seriálech. Výše zmíněná Enterprise NX-01 kapitána Archera, odstartuje svou pouť do válečné vřavy vstříc Romulanům už tento podzim a průběh Romulanských válek bude následovat. Ale to pořád není vše – zajímalo vás, co se stalo s Voyagerem, když dorazil domů? Seriál nám to už neukázal, ale knihy vycházely dál a v brzké době začnou i u nás. Hned jak bude dokončena trilogie Teorie strun, měl by se Laser-books vrhnout i na období, kdy byla kapitánka Janewayová povýšena na admirála a my tak zjistíme, kdo po ní převzal velení Voyageru. Byl to Chakotay, nebo snad někdo úplně jiný?

Zkouška ohněm zastihne nejen na Spocka, ale i na McCoye a samotného kapitána Kirka.

A další knihy

Nakladatelství i nadále myslí i na fanoušky původního seriálu, kteří čekají na dokončení trilogie Zkouška ohněm. Druhá kniha této série vyjde během příštího roku a vydání závěrečného dílu bude následovat brzy poté. Chystá se i přepis nového filmu Star Trek Into Darkness a kniha bude jistě obsahovat opět nějaké ty události navíc. Teď už nám zbyl jen seriál Deep Space Nine. Vzhledem k množství knih, které vyšly po ukončení tohoto skvělého seriálu, se ale v Laser-books rozhodli jej alespoň prozatím přeskočit. Ovšem není proč zoufat – Deep Space Nine bude pokračovat v rámci všech hlavních linií, které jsou připravovány k českému vydání. Ať už je to Relauch, nebo trilogie Osud či následná řada Typhonský pakt.

Závěrem věřím, že tento článek upokojil zvídavé dotazy a přání všech fanoušků, kteří se na přísun nového Star Treku už jistě velmi těší. Laser-books vás bude nadále včas informovat o všech novinkách a chystané knihy se vám jistě budou líbit. Pokud půjde všechno dobře, možná se konečně objeví i elektronická vydání.

Žijte dlouho a blaze.

Albert Balatka (autor článku je editorem edice Star Trek).

Pro nejčerstvější informace sledujte facebookový panel Star Trek knihy česky.

3 401 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Dexter — 17.9.2012 @ 21.44

    Toto sú skvelé správy… idem si hneď naplánovať nákupy 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.