Ocenění

Victorian Catherineʼs and Steamzine picnic

Autor | Aktuality | Sobota 30 srpna 2014 10.45

Netradiční letní piknik, který letos už po čtvrté pořádala majitelka módního salónu Victorian Catherine ve spolupráci s českým internetovým magazínem o věcech steampunkových, Steamzine.cz, přilákal širokou škálu účastníků. Dne 23. srpna ožily pražské Vojanovovy sady přehlídkou rozličných kostýmů a také poprvé i doprovodným programem. Možnosti posedět v příjemné společnosti letos využilo téměř osmdesát příznivců steampunku, viktoriánské éry a dalších historizujících i fantastických stylů, což je asi nejvyšší číslo za dobu pořádání akce. Už před druhou hodinou odpolední se prostory upraveného parčíku zaplnily dekami a piknikovými košíky.

Akce před lety začala jako malé setkání pro příznivce značky Victorian Catherine. Tato umělkyně se specializuje na viktoriánskou éru a především na výrobu dobových oděvů i doplňků. Původně se sraz konal na Vyšehradě. Jednoduchý program zahrnoval focení a posezení v creperii (palačinkárna) U slepé kočičky. Účastníkům ani organizátorům to však nestačilo a rozhodli se rozpracovat ambiciózní projekt, který by se přiblížil zahraničním piknikům, které jsou v subkulturní společnosti velice oblíbené. Následující rok tedy pokusně přišel první piknik konaný v Grebovce. Slavil úspěch, a tak se akce začala pravidelně opakovat a samozřejmě se s ní výhledově počítá i do dalších let. Ve světě je zcela běžné, že se příznivci určitých stylů či členů subkultur sejdou na příjemném místě v přírodě, kde se dá vypít odpolední čaj či víno. Historizující tematické oblečení, porcelánové nádobí a kulinářské speciality dotváří stylovou atmosféru. Tyto akce jsou hojně navštěvované a velice oblíbené.

Oproti jiným ročníkům, kdy si mohli účastníci pouze zahrát pétanque, se letos nabízel i doprovodný program. Zahájil ho tribalový workshop v režii Shakeelah Tribe. Tribal dance je u nás v poslední době velice oblíbený skupinový tanec, který vznikl v USA spojením různých stylů folklorního tance Blízkého východu a severní Afriky. Zájemci si mohli poslechnout zajímavé informace a vyzkoušet si i improvizovaný tanec samotný. Následující přednáška se zajímavými hosty se konala v retrofuturistickém duchu. Martin Šust, významný český editor a publicista, přijel představit antologii retrofuturistické fantastiky s přízračným názvem Plnou parou. Martina může české publikum znát také díky vydavatelství Laser-books, kde vytvořil New Weirdovou edici. Tam se svými romány poprvé představily osobnosti jako China Miéville nebo Jeff VanderMeer. S Martinem moderovali diskuzi dva čeští autoři: Petra Slováková a Tomáš Dostál.

Petru Slovákovou není třeba nijak detailně představovat. Tato autorka píšící fantastiku se poměrně často objevuje ve sbornících i žánrových časopisech. Má vydány dvě knihy, v roce 2012 vyhrála Cenu Karla Čapka a v tom loňském anketu o Fantastickou osobnosť roka u našich slovenských bratrů. Je také velkou propagátorkou steampunku – její přednášky jste mohli navštívit na různých festivalech a conech. Tomáš Dostál je známější díky své korektorské a recenzentské práci pro různé weby a vydavatelství. Letos se konečně objeví i jeho první kniha v produkci slovenského vydavatelství Rogerbooks. Tato trojice se snažila nastínit žánrovou problematiku a formou diskuze přiblížit retrofuturismus i knihu Plnou parou českému čtenáři a zvláště osazenstvu, které holduje jak steampunku, tak gothické subkultuře. Kdo by nemiloval romantikou obdařené příběhy zahalené parou z podivuhodných strojů…

Martin se zručně vyjádřil k obšírným dotazům a předvedl svou bezchybnou orientaci na knižním žánrovém trhu. Obecenstvo se po počátečních váhavých dotazech nakonec připojilo a přednáška se protáhla nad stanovený časový limit. Následující autorské čtení tak proběhlo ve zkrácené verzi. Petra Slováková představila ukázku ze svého plánovaného steampunkového románu, který by měl vyjít u nakladatelství Brokilon. Práce Tomáše Dostála si můžete přečíst v nadcházejícím kyberpunkovém čísle slovenského e-magazínu Jupiter nebo v jeho starším steampunkovém čísle 6,5. Pokud dáváte přednost tištěným periodikům, 27. srpna vyšla nová Pevnost, kde rovněž naleznete jeho práci, a to kyberpunkovou povídku Projekt Bellum, která se umístila ve finále soutěže Poviedka Istroconu.

Přednášku Paruky dnes, aneb co chcete vědět a nezeptali jste se měla ve své režii Monika Rajdlová alias Rocky, která rovněž formou diskuze provedla účastníky záludnostmi ohledně parukářství. Nepřehlédnutelná okouzlující dáma se s přehledem podělila o nesčetné zkušenosti. Dozvěděli jsme se o typech paruk, které jsou využívané k mnohým příležitostem, jejich aplikaci i následné údržbě. Rocky vystřídala šperkařka Monika Otmílie se značkou Monica Otmili, která se zaměřuje především na šité šperky. Přednáška obecenstvo seznámila s historií šitého šperku a doprovázela je i menší výstava zdařilých náhrdelníků z dílny této slečny, která poskytuje i zakázkovou výrobu, takže pokud byste si rádi nechali něco vytvořit podle svých představ, můžete se inspirovat výtvory na stránce umělkyně. Posledním umělcem byla tanečnice Veronika Špornová, která předvedla působivý tanec fusion s hedvábnými vějíři. Okouzlující slečna s nádherným kostýmem zaujala a i přes slabý hudební doprovod předvedla zajímavé uzavírací číslo.

Piknik dále pokračoval volnou zábavou, diskuzemi, vyhlášením soutěží, do nichž se mohli účastníci zapojit jak zajímavým oblečením, tak kulinářskými výtvory. Svého vítěze našla i fotografická soutěž s tématem Doteky 19. století u nás. Prodiskutovat literaturu či dějiny jste mohli například s Leonardem Medkem, který piknik rovněž navštívil. Úžasné šaty předvedla nejen organizátorka Victorian Catherine, která si připravila model inspirovaný japonismem, ale i ostatní dámy a přítomní gentlemani. Díky jejich zásluze byla atmosféra příjemně nasáklá duchem doby. Akce byla opravdu nadmíru zdařilá a spolu s pořadateli doufáme, že se zase sejdeme na dalším ročníku v hojném počtu.

Související odkazy: Dark Vision Studio

1 632 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Martin Sust — 30.8.2014 @ 11.10

    Dvě fotky se mi tam naneštěstí přimíchaly z obdobné akce v Brně, ale to myslím ničemu nevadí, jen to dokazuje, že takových akcí je víc a snad se jim bude dařit i do budoucna 🙂

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.