Chris Evans přivolá Temnotu kovanou v ohni
Meče, magie a k tomu děla a muškety, to už tu sice bylo, ale stále je to v rámci fantasy žánru poměrně netradiční. Kanadský spisovatel Chris Evans se s tím dle zahraničních recenzí i názoru nakladatele popral velmi dobře, je tedy na místě zbystřit pozornost. Tenhle románový debut by mohl být tím pravým pro vás, zvláště pokud máte v oblibě např. Cookovu Černou magii či tematicky patrně nejblížší Terrarchy od Williama Kinga. Navíc se můžete těšit i na elfy, kteří tu budou mít hodně daleko od zasněných lesních šlechticů z pera jistého anglického profesora. Román Temnota kovaná v ohni je prvním svazkem série Železní andělé a podle zvyku nakladatelství Fantom Print bychom na další díly neměli čekat příliš dlouho…
Chris Evans: Temnota kovaná v ohni
vázaná, překlad Stanislava Kučová, obálka Jan Patrik Krásný, série Železní andelé, svazek první
Nebojíme se plamene, přestože nás spaluje,
Nebojíme se ohně, přestože nás pohlcuje,
A nebojíme se jeho jasu,
Ačkoliv odhaluje temnotu našich duší,
Protože v něm spočívá naše síla.
Železní elfové – Přísaha krve
Temnota kovaná v ohni nás coby první kniha ze série fascinujících vyprávění zavádí do nelítostného světa luku a šípu… mušket a kanónů… magie, diplomacie a přísah – v Impériu balancujícím na pokraji války.
V tomto světě je Konowa Rychlý Drak, bývalý velitel Imperiálních jednotek Železných elfů, považován za někoho zcela neobyčejného. Zavraždil místokrále, byl odsouzen válečným soudem, byl u toho, když byla rozpuštěna jeho oblíbená jednotka, a nakonec byl v nemilosti uvržen na místo, které nenáviděl snad nejvíce – do lesa.
Nyní má zájem pouze o to, aby byl ponechán sám se svým utrpením… jenže pro Konowu nic tak jednoduchého neexistuje. Záhadná a svůdná Visyna Tekoy, urozená dcera elfkynanského guvernéra, jej vyhledá v nebezpečné divočině, aby mu předala královský výnos, který umožňuje, aby jako důstojník Imperiální armády mohl s okamžitou platností pokračovat ve svém úkolu.
Na východě zvěstuje padající Červená Hvězda návrat magie, jež na dlouhou dobu ze země zmizela. Pro Konowu to je šance na vykoupení – dokonce i v případě, že celá záležitost vypadá jako sebevražedná mise. Vojáci, které má Konowa k dispozici, nejsou zdaleka takoví, jaké očekával. A nejhorší je, že jeho hlavním protivníkem v riskantní honbě za Hvězdou je obávaná Stínová vládkyně – legendární elfí čarodějnice, jejíž intriky směřující k absolutní nadvládě se šíří hlouběji, než by si kdy Konowa dokázal představit…
Rozhovor s redaktorem Fantom Printu Martinem Fajkusem
Kanadský autor Chris Evans je dalším z dlouhé řady fantasy debutantů. Co mají čtenáři od jeho série očekávat?
Každopádně velmi dobře napsaný fantasy příběh ve stylu tzv. military, který se na „dlouhouché“ dívá z poněkud jiného hlediska. Rozhodně tedy nic ve stylu profesora Tolkiena, takže všichni fanoušci Legolase budou pravděpodobně zklamáni. Musím však říci, že Konowa Rychlý Drak má také své přednosti, je to postava více než sympatická, takže je docela dobře možné, že absence Legolase nebude zase takovou tragédií.
Jde o jednu z mála fantasy sérií, které kombinují klasické propriety jako magie a chladné zbraně s věcmi, jež přináší mírný technologický vývoj. Jak si s tím autor v tomto případě poradil?
Velmi dobře. Ostatně Chris Evans vystudoval mimo jiných oborů také historii, přičemž se specializoval právě na dějiny vojenství. Navíc se jako vojenský historik nějakou dobu i živil, a dosud pracuje jako odborný redaktor specializující se na vojenství a jeho historii v rámci vydavatelství Stackpole Books. Všechny tyto znalosti by mu ovšem byly na nic, kdyby nedokázal pochopit, jak takoví profesionální válečníci myslí, jak jednají či co cítí, a přenést to do svého textu. A právě tato kombinace znalostí a pochopení dělá ze Železných elfů tak poutavý a zároveň uvěřitelný příběh. Ale abych předchozími odbornými větami neodradil čtenáře – Železní elfové jsou ve své podstatě drsnou fantasy plnou dobrodružství, intrik, krvavých bitev a temné magie, kterou je možné v některých ohledech přirovnat k Černé legii Glena Cooka, Terrarchům Billa Kinga či Eriksonově Malazské Knize Padlých.
Dle anotace je román z velké části postaven na jediné postavě, vyvrženci, jenž bojuje o šanci získat zpět své ztracené postavení. Jak bys nám Konowu představil?
Hlavní hrdina Konowa Rychlý Drak je elf. Ovšem je to elf dosti neobvyklý. Nemá rád stromy a mnohem víc než luku a meči věří své mušketě. A nikdo se mu nemůže divit. Už od narození byl ocejchován znamením Stínové vládkyně, obávané elfí čarodějnice, takže se stal mezi svým lidem vyvržencem. Proto se při nejbližší příležitosti nechal naverbovat do armády lidského Impéria, kde vybudoval elitní jednotku sobě podobných – Železné elfy. Jeho čestnost však způsobila, že tato jednotka byla rozpuštěna a on sám poslán do vyhnanství. Právě teď ale dostává druhou šanci, aby Železné elfy obnovil. Nic ale není jako dříve, a je jen na něm, jak se vyrovná s novou situací…
Abych se přiznal, Konowa mi v lecčem připomíná hrdiny Davida Gemmella. Prostě se pokouší dělat ty správné věci, a bývá za to často patřičně potrestán.
Jde o boj dobra se zlem, jak už to u fantasy často bývá, nebo se v rámci moderní proměny žánru zdají být všechny postavy šedé a skrývají v sobě jak dobré, tak i záporné vlastnosti?
O boj mezi dobrem a zlem jde vždycky. V Temnotě kované v ohni neexistuje výrazná a jednoduchá hranice mezi těmito dvěma póly. A pokud na ni případně narazíte, po pár dalších stránkách textu zjistíte, že ona bílá by zase nemusela být až tak bílá, a ta černá, zase tak úplně černá. Takže jednotlivé postavy mají své kladné i záporné stránky a chovají se podle své přirozenosti, a situace, ve které se právě ocitají. V příběhu je tedy spousta šedých odstínů. Musím ale přiznat, že Konowa patří spíše k těm „správňákům“, i když tu existují jisté náznaky, že jeho správňáctví by nemuselo být úplně na místě. Jestli je to ale pravda, to si musí čtenář už zjistit sám…
1 323 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora
Ta osoba na obrázku je ve skutečnosti kyklop, ne? 😀