Ocenění

The Possession – jen dobré řemeslo z Raimiho dílny?

Autor | Aktuality | Úterý 12 června 2012 7.30

Dne 11. října do kin zamíří hororový snímek na motivy skutečné události The Possession, který se podle prvního traileru tváří jako jedna z lepších žánrovek, jichž se letos dočkáme. Ačkoli dost možná neprorazí mezi špičku (na jejímž vrcholu se usadila výborná Žena v černém s Danielem Radcliffem), vyděsit nás určitě dokáže. Ostatně atmosférou prozatím dle trailerů působí podobně jako třeba V moci ďábla (2005), nebo Proroctví z temnot (2002) a to jsou obě povedená, i když neprávem poněkud pozapomenutá díla. Nasnadě jsou tedy obavy, aby „Posedlost“ nedopadla stejně. Ostatně i přes oproti jmenovaným filmům trochu drsnějšímu pojetí se podle všeho ponese v jimi nastoleném komornějším stylu. A možná je to dobře, takový Obřad (2011) se v tomhle utrhl ze řetězu a jak dopadl.

Jeden nemusí být zrovna bystrý, aby si z obsahu zmíněných snímků (vyjma Ženy v černém, což je čistokrevná duchařina) a českého překladu The Possession domyslel, o co půjde. A pro všechny ostatní je tady upoutávka. Ale ve zkratce – dívka si ve výprodeji koupí tajemnou dřevěnou krabici s hebrejským nápisem a po jejím otevření ji posedne démon, se kterým si užije spoustu odporné legrace, jakou představuje náměsíčnost, nezkrotné návaly živočišného vzteku, polykání hmyzu a v neposlední řadě neovladatelně rostoucí končetiny na místech, kde by rozhodně být neměly. U toho samozřejmě nesmějí chybět rozvedení rodiče (schválně, jestli se na konci dají dohromady…), skupina ortodoxních věřících, vymítání, zkrátka všechno, co patří k esencím hororu s danou tematickou. Bohužel právě díky absenci odvahy k experimentování se asi nedá čekat nijak závratný úspěch.

Po všech stránkách sázka na jistotu.

S rozpočtem sedmnáct milionů dolarů si nemůžete zrovna vyskakovat, co se týče obsazení, proto můžeme zase jednou počítat s plejádou převážně neznámých tváří. V hlavní roli se však představí oblíbený sympaťák Jeffrey Dean Morgan, jenž má od suprových Watchmenů (2009) docela smůlu na kvalitní role. Režíruje Dán Ole Bornedal a produkuje Sam Raimi. Hlavně kvůli němu je škoda, že ve výsledku nejspíš nepůjde o něco výrazněji odlišnějšího, co by na sebe dokázalo strhnout pozornost. Takhle pravděpodobně budou potěšeni zejména příznivci žánru a snad i ocení dobře odvedené řemeslo. Problém ale nastane v případě, že výsledek bude jen dobrý a měsíc po premiéře po The Possession ani pes neštěkne.

794 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.