Ocenění

Tváře smrti aneb šedivý začátek nové éry… (recenze)

Autor | Aktuality | Úterý 2 července 2013 9.25

Jako druhá z nové dvaapadesátky se nám po supermanovském Action Comics představila další klasická komiksová série Detective Comics, která ve Spojených státech vychází od roku 1937 a jen o dva roky později dala vzniknout postavě pláštěm zahaleného Batmana, bojovníka proti zločinu, jenž chrání ulice prohnilého Gothamu. Batman si letos rozhodně nemůže stěžovat na nezájem českých nakladatelů. Asi nejpopulárnější světová komiksová postava těží z mimořádně povedených filmových zpracování, a tak jsme se u nás dočkali doslova batmanovských žní. Jak obstojí začátek běžné řadovky v porovnání s veleslavnými příběhy Batman R. I. P. či Soví tribunál?

Na rozdíl od Granta Morrisona či Scotta Snydera se Tváře smrti nehonosí blyštivou pověstí jednoho z nejpozoruhodnějších batmanovských dobrodružství a ani scenárista Tony S. Daniel nepatří k naprosté špičce. Stupeň očekávání tak není tak vysoko. Kniha na svých sto šestasedmdesáti stranách nabízí hned dva příběhy, což znamená, že stejně jako u předchozího Supermana nepůjde o propracované příběhy stavějící na gradaci napětí a rozplétání zapeklitých záhad. To je samozřejmě docela škoda, protože jsme si už zvykli, že se Batmanův příběh odehrává minimálně v prostoru celé knihy, nejlépe pak dvou. Na druhou stranu nám novinka nabízí hned dvě rychlá akční dobrodružství a nemusíte tak čekat někdy až několik měsíců na rozřešení. V úvodním příběhu (kde se Tony S. Daniel ujal nejen scénáře, ale i kresby) se seznámíme s novým padouchem – Dollmakerem a jeho suitou. Rozhodně jde o zajímavou postavu, která může být i v dalších dobrodružstvím Batmanovi důstojným soupeřem. Nadějně rozehraný příběh však končí až příliš rychle a dosti neuspokojivě, bylo by zajímavé vidět, jak by si s ním Daniel poradil na větším prostoru.

 

Každopádně, pokud mám knihu doporučit, tak právě pro úvodní příběh Tváře smrti. Jde sice o řadové dobrodružství, ale poměrně zábavné a navíc bychom se v budoucnu měli dočkat pokračování. To následující Ruská ruleta není ničím víc než běžným příběhem pro vyplnění stránek. Místo Jokera z prvního příběhu se tu mihne postava Oswalda „Tučňáka“ Cobblepota, ovšem Batmanovým protihráčem je tu nebezpečně krásná sestra jeho aktuální lásky ve spojení s bezpáteřním padouchem Snakeskinem, jehož specialitou je schopnost měnit tváře. Ačkoli se tu nedá nic moc vytknout, nelze ani nijak chválit. Scénář i kresba jsou standardní a působí jako několikaminutový díl animovaného seriálu, kde si Batman došlápne na mileneckou dvojici plánující vybílit Penguinovo nově otevřené casino. Následuje pár stránek nijak zajímavých bonusů, což spolu s neexistencí jakékoli předmluvy jen podtrhuje celkový dojem obyčejné knihy bez větších ambicí.

Je jasné, že si prostě musíme zvyknout. Vedle známých dobrodružství se budeme v českém překladu čím dál častěji setkávat i s běžně vyhlížejícími příběhy různých superhrdinských postav. Místo spletitých záhad se nám dostane rychle plynoucích příběhů, kterých se v jedné knize tísní hned několik. A o slovo se přihlásí i méně nadaní scenáristi, přece jen každý komiks se nemůže chlubit velkým jménem na obálce. Nový Batman nám nabízí hned dvě řadové dobrodružství pro lačné fanoušky, nic víc, ale ani o nic méně. To, co pro zmlsance může být zklamání, se pro fanouška může jevit jako přesný opak. Dává nám to ne zcela oprávněný pocit, že jsme opět jednou dohnali svět a přicházejí k nám současné komiksy, z nichž ne každý může být výjimečný…

Tony S. Daniel: Batman Detective Comics 1: Tváře smrti

brožovaná/vázaná, překlad Petr Zenkl, 176 stran, 399 /599 Kč, vydalo nakladatelství BB art

624 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.