Ocenění

Útok na věžák – invaze z vesmíru po britsku

Autor | Aktuality | Pondělí 19 září 2011 7.00

Aby těch letošních útoků z vesmíru (Světová invaze, Skyline, Kovbojové a vetřelci) nebylo málo, rozhodli se mimozemšťané poctít nás svou návštěvou znovu.  Tentokrát ve snímku Útok na věžák, který u nás byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a nejen tam sklidil vřelý úspěch u obecenstva. I když ono se zrovna v tomhle případě není čemu divit, pakliže sledujete po celou dobu akce jen umělecké filmy, vybere si to svou daň a jste vděčni za každé rozptýlení, byť by se jednalo jen o bezmyšlenkovitý výplach se šedivými mužíčky a pár dobrými hláškami… Ale abych nemystifikoval, do téhle kategorie Útok na věžák nepatří. Tedy, dobré hlášky v něm jsou a návštěvníci z kosmu také, ale nepostrádá ani nějakou tu hlubší myšlenku, či zamyšlení se nad problematikou současné mládeže.

Příběhová linka je zde celkem banální, dokonce by se dalo říct přímo směšná. Začátek sice jakoby vypadl z nějakého dramatu o bandě londýnských výrostků, která přepadává bezbranné ženy na ulici, ale vzápětí se směr ubírání snímku přetočí asi tak o sto osmdesát tisíc stupňů. Poblíž mladistvých delikventů totiž přistane nějaká neznámá věc, jež spadla z oblohy. Když zjistí, že jde o živého tvora (pěkně odporného), samozřejmě se za ním pustí a usmrtí ho, čímž se, aniž by to tušili, dostanou do pěkného maléru, počínajícím invazí mnohem větších a nakrknutějších emzáků. Že pro drama už dále v Útoku na věžák není místo netřeba dodávat.

Jak už ale bylo zmíněno v úvodu, pod rouškou akčně komediálního sci-fi nalezneme daleko více. Snímek je tak poněkud dvojznačný, neboť jedna skupina lidí v něm může vidět laciné scífko, u kterého může potlačit myšlenkové pochody a druhá zase naopak hltá každý motiv, jenž se zde objeví a dal by se rozebírat do detailů hodiny a hodiny. Prakticky na žádný se přitom tvůrci výrazněji nezaměřili, ale na druhou stranu se jim podařilo dát dohromady obrovské množství podnětů, tvořících chytrou skládačku, která se ale paradoxně snaží tvářit jako ukrutně zábavné béčkové science fiction. Ovšem, ne že by o ukrutně zábavný film nešlo (dokonce v něm padá tolik skvělých hlášek, že bych se nedivil, kdyby se začaly citovat vedle těch z kultovních snímků typu Armáda temnot). Dost možná je ale mnohem chytřejší, než si autoři uvědomují.

Potěší i kvalitní herecké obsazení. S třináctimilionovým rozpočtem si nemůžete nijak vyskakovat, ale neokoukané tváře filmu prospívají (výjimkou je pouze komik Nick Frost, ztvárňující jeden z vedlejších charakterů, ale ten se na plátně spíše jen mihne) a představitelé hlavních rolí konečně jednou skutečně veskrze vypadají na věk postav, které hrají. Třešničkou na dortu je pak více než poslouchatelná řízná hudba. Takže… velký palec nahoru.

Útok na věžák (Attack the Block), Velká Británie, 88 min
Režie: Joe Cornish, hrají: Jodie Whittaker, Luke Treadaway, Adam Leese a další.

1 265 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.