Ocenění

Už je tady zas. A opět vítězí! (ukázka)

Autor | Aktuality | Pondělí 7 října 2013 7.15

Román Už je tady zas je zábavným pohledem na alternativní skutečnost, v níž se po dlouhém spánku probouzí Adolf Hitler. Zábavným do určité míry – Hitler, kterého všichni považují za úspěšného komika parodujícího skutečného Vůdce, získá znovu velkou popularitu díky svému televiznímu pořadu. A Němci, jejichž situace ani dnes není růžová, mu znovu podléhají, naprosto bezbranní vůči jeho demagogii… V tu chvíli vás začne mrazit. Je fascinující sledovat, jak Vůdce rychle proniká do tajů moderní společnosti se všemi jejími zázraky, jak dokonale dokáže využívat moderní technologie, např. myší přístroj ovládající ten podivný psací stroj s obrazovkou, díky němuž může brouzdat interletem

Znovu vidíme, jak dokáže ovládnout masy, jak rozumí propagačním/propagandistickým postupům (jež se očividně od jeho doby nezměnily), a to často mnohem lépe než současní politici. Příběh, jehož grotesknost je umocněna Ich formou, tedy Hitlerovým úhlem pohledu, zobrazuje současné Německo Angely Merkelové jako cynickou společnost ženoucí se bez sebemenších skrupulí jen za úspěchem. Dnešní demokratická společnost je však ve Vermesově hořké poltické satiře bezmocná a bezbranná vůči sympatickým demagogům, které sice nebere vážně, ale zcela bezelstně jim podléhá.

Timur Vermes: Už je tady zas

vázaná, překlad Michaela Škultéty, obálka Johannes Wiebel, 368 stran, 398 Kč

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil v roce 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence? Ale ovšemže ano!

Román napsaný z Vůdcova pohledu kraluje německým žebříčkům bestsellerů, dosud se prodalo přes milion výtisků (včetně e-knih a audioknih) a překladová práva koupilo 35 zahraničních nakladatelů.

Léto 2011. Na zanedbaném plácku uprostřed Berlína se probudí Adolf Hitler. V nejhlubším míru, bez své strany, bez svých věrných, bez Evy. Sám a sám v moři přistěhovalců, v Německu Angely Merkelové. Šedesát šest let po své domnělé smrti uvízne v přítomnosti a proti vší pravděpodobnosti zahájí novou kariéru – v televizi! A nakonec – jak jinak – zamíří i do politiky! Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna.

Ukázka z knihy

O autorovi

Dosud neznámý spisovatel Timur Vermes se narodil v roce 1967 v Norimberku a vyrostl v Mnichově. Jeho matka byla Němka a otec Maďar prchající z vlasti po potlačeném povstání roku 1956. Vermes (vyslovuje se maďarsky Verméš) vystudoval dějiny a politologii. Píše do některých německých novin a časopisů, např. Abendzeitung (Mnichov) či Express (Kolín) a živí se také jako ghostwriter (tedy profesionální spisovatel, který anonymně píše pro objednavatele, jemuž je pak připsáno autorství). Románu Už je tady zas se ujal také projekt Listování, který již tradičně představuje knižní novinky formou scénického čtení. Vermesův román se touto formou objeví v 27 českých a moravských městech, premiéru bude mít představení během autorovy návštěvy 16. 10. v divadle Minor.

TIMUR VERMES NAVŠTÍVÍ 16. 10. PRAHU
17:00 AUTOGRAMIÁDA PALÁC KNIH LUXOR, VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ 41
20:00 LISTOVÁNÍ V DIVADLE MINOR, VODIČKOVA 6

1 702 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by kopapaka — 10.10.2013 @ 2.18

    Zajímavý nápad…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.