Ocenění

Nejistá budoucnost Války s mloky

Autor | Aktuality | Pondělí 20 června 2011 9.00

Když Karel Čapek roku 1935 napsal svůj snad neznámější román, Válku s mloky, jistě ani netušil, jak moc se bude jeho dílo o několik desítek let později podobat skutečnosti. Vzestup dělnické strany, uzurpování „životního prostoru“, válka… Četba knihy je naprostou nutností nejen pro sci-fi nadšence. Autor buduje dokonalou atmosféru a hrozba ze strany mloků, jež jsou obrazem nacismu, je díky civilnímu podání ze stránek doslova cítit. Nejen režisér a producent Tomáš Krejčí považuje Čapka za národní poklad, ale je to právě on, kdo stojí na pozadí vzniku filmové adaptace jednoho z nejzásadnějších fantastických počinů, které kdy vzešly z per českých spisovatelů, a přestože k úspěšnému dokončení projektu vede dlouhá a klikatá cesta, snaží se po ní kráčet dál.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=s9P9xIiO4U8

Pan Krejčí je poměrně tvůrčí člověk, jenž má jen v letošním roce naplánovaná uvedení do kin hned tří filmů. Mezi ně patří Poslední z Aporveru (2011), který u nás nemá obdoby. Efekty nabušený snímek za astronomickou částku sto čtyři milionů korun je fantasy příběhem o dvou hrdinech – chlapci a dívce – kteří jsou nuceni zachránit právě svět Aporveru. Válka s mloky bude pravým opakem. Antiutopické sci-fi Tomáš produkuje a prozatím ještě není rozhodnuto ani o představitelích hlavních rolí, ani o tom, kdo nakonec usedne na režisérskou židli (původně ji měla obsadit Agnieszka Hollandová, ale zlákala ji americká televizní stanice HBO pro tvorbu seriálu, takže zde působí pouze jako kreativní poradce a výkonný producent).

Astronomickou částkou jsme nazvali už rozpočet Posledního z Aporveru, Válka s mloky přitom podle předběžných odhadů může spolknout mnohem víc. Klidně sto osmdesát milionů korun. Překvapivé však je, že zatímco zahraniční investoři jsou filmem nadšeni, od Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie tvůrci doteď nedostali ani halíř. Natáčení mělo původně začít už minulý rok, posléze se rokovalo o letošním únoru, ale nic bližšího se nyní neví. Dokonce i web zasvěcený Čapkově románu, filmu a všemu okolo zůstává už hodnou chvíli neaktualizován.

Každopádně, natáčet by se mělo hned v několika zemích, a sice v Německu, Polsku a Thajsku. Česká republika by se pak připojila, pakliže by Státní fond přece jen nějakou tou korunou na účet tvůrců přispěl. Počítalo se i s obsazením zahraničních herců a samozřejmě s přehršlí efektů, věrohodně animovanými mloky počínaje a zaplaveným Vyšehradem konče. Zatím se tedy musíme spokojit s krátkým teaserem, za jehož mrazivým hudebním doprovodem stojí skladatel Ondřej Brousek, jenž pracoval/pracuje i na ozvučení snímku.

Osud filmové Války s mloky je nejistý. Zdali stihne premiéru stanovenou na podzim roku 2013 je tak ve hvězdách. Doufejme, že ne nadlouho.

1 596 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.