Ocenění

Večer spisovatele Jiřího Dostála (1973–1999)

Autor | Aktuality | Úterý 25 února 2014 10.15

V sobotu 1. března od 18.00 se v Krajské knihovně Karlovy Vary, pobočka Lidická, pořádá Večer Jiřího Dostála (1973–1999), významného regionálního spisovatele a starorolského patriota, autora sci-fi románů, povídek a básní. Kombinované pásmo Dostálovy prózy a poesie (včetně dosud nezveřejněných děl), vzpomínek pamětníků a přátel. Večer doprovází výstava obrazů výtvarníka Miloše Löfflera částečně inspirovaných Dostálovou tvorbou. Během večera vystoupí Jaroslav Míkovec, Michal Špaček, Vladimír Kalný, Michaela Čápová a další. V průběhu vystoupení zazní ukázky z knih Garik, Autopsie, Svitky, Pan G., Cesta nikam, Dobrá doba, Nic pro lidi a časopisů Big Bang, Small Bang a Slimer. Celá akce se uzavře na afterparty v baru Slash.

S úctou za pořadatele

Vladimír Kalný

Jiří Dostál (1973–1999) byl karlovarský spisovatel žánru science fiction. V letech 1990 až 1993 vydával ve Staré Roli sci-fi fanziny, organizoval místní sci-fi klub (The Animal Farm), byl sběratelem a znalcem tohoto žánru. Jeho hlavním dílem je román Garik, příběh s fantastickými prvky, ve kterém místní pamětníci počátku devadesátých let jistě poznají mnoho karlovarských reálií: počínaje restaurací U Anděla ve Staré Roli (v románu U kostela) a konče smrtí Zufira v půlnočním boji se třemi svalovci na tuhnické lávce. Svá díla opatřoval Jiří Dostál vlastními ilustracemi; Garika rozmnožil v nákladu cca 50 ks ručním kopírováním pomocí cyklostylových blán v roce 1993. Vlastní výrobou celé knihy od napsání, ilustrací až po ruční tisk se hlásil k odkazu Josefa Váchala. Díky originálnímu stylu a specifickému jazykovému humoru se dílo spontánně šířilo zejména mezi studenty; s určitou nadsázkou lze hovořit až o kultovní oblibě v některých kruzích, která přetrvala částečně dodnes; zdá se, že kouzlo Dostálových textů stále přežívá a objevují ho pro sebe stále noví čtenáři. V roce 1998 se Garik dočkal péčí pražských příznivců regulérního vydání v nakladatelství Gryf.

Práce Jiřího Dostála by bylo možno považovat za určitou formu mládežnické kuriozity z počátku 90. let. Avšak za zmínku stojí například to, že jeho novela Svitky vyšla v české verzi The Magazine of Fantasy & Science Fiction jako jeden z celkem tří beletristických textů českých autorů, které kdy byly v tomto časopisu otištěny (vedle příspěvků renomovaných sci-fi spisovatelů Františka Novotného a Jaroslava Mosteckého). Svitky v mnoha směrech odkazují na knihu V melounovém cukru Richarda Brautigana; popisují též život komunity ve fantazijním světě. Význam Jiřího Dostála není snadné přesně popsat. Jeho dílo zůstalo jistě do značné míry záležitosti krajovou, až okrajovou. Ve vztahu ke Staré Roli je však autorem do značné míry jedinečným až jediným, který se k této čtvrti výslovně ve svých textech vztahoval (pokud – pravda trochu nefér – necháme pro tento okamžik stranou slavného fejetonistu Rudolfa Křesťana).

Jaroslav Míkovec

2 475 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by standa.e — 26.2.2014 @ 14.54

    Facebooková stránka akce:

    https://www.facebook.com/events/598589960221109/

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.