Ocenění

Vesmírná odysea Arthura C. Clarka potřetí (preview)

Autor | Aktuality | Sobota 24 listopadu 2012 7.40

Knižní řada Mistrovská díla science fiction spěje ke svému čtyřicátému svazku, což je pozoruhodný úspěch, který při jejím založení patrně málokdo čekal. Upřímně, pokud ve své knihovničce nemáte alespoň pár kousků této řady, pak to s vaší láskou k vědecké fantastice není až tak horké. V rámci řady vychází rovněž klasická série Vesmírných odyseí od Arthura C. Clarka, ačkoli jsme si na její třetí svazek museli docela dlouho počkat. Ovšem román 2061: Třetí vesmírná odysea se konečně dostává na knižní pulty ve svém čtvrtém českém vydání. Tradiční překlad Zdeňka Volného opět doplňuje zdařilá obálka velmistra výtvarné fantastiky Michaela Whelana. Na čtvrtý, závěrečný svazek série bychom neměli čekat tak dlouho a těšit se můžeme i na další báječné knihy knižní řady Mistrovských děl.

Arthur C. Clarke: 2061 – Třetí vesmírná odysea

Vyjde jako třicátá devátá kniha z řady Mistrovská díla science fiction.

brožovaná, překlad Zdeněk Volný, obálka Michael Whelan, 296 stran, cena 219 Kč

Padesát let po setkání s „duchem“ Dava Bowmana na palubě opuštěné Discovery a sledování ohnivé proměny Jupitera ve druhé slunce Země nastupuje stotříletý doktor Heywood Floyd do luxusní vesmírné lodi Universe, aby se zúčastnil historicky prvního přistání na povrchu Halleyovy komety.

Ve stejné době se expedice na lodi Galaxy vydává prozkoumat evoluční vzedmutí na Jupiterově bývalém měsíci Europa – byť nad ní visí přízrak osudu tragické čínské mise a zlověstného vzkazu z vesmíru: „Všechny tyto světy jsou vaše – kromě Europy. Nepokoušejte se tam přistát.“

Zatímco bezmocná Galaxy na nebezpečném a zapovězeném povrchu Europy doufá v záchranu, vševědoucí síla, jíž se stal Dave Bowman, přihlíží – a čeká, až odhalí závratná tajemství monolitů, pánů, jimž nyní slouží, a konečné role lidstva v běhu kosmických dějin…

Na čtvrtém svazku vystřídá Michaela Whelana neméně skvělý Donato Giancola.

1 575 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 5 »

 1. Komentáře by Dilvermoon — 26.11.2012 @ 22.36

  Krásná série, ale nahrazovat svá starší (o poznání méně přitažlivá) vydání asi nebudu.

 2. Komentáře by Martin Sust — 27.11.2012 @ 9.59

  Všechny čtyři obálky takhle hezky pohromadě ke koupi opravdu lákají a navíc se myslím hodí i do knižní řady jako celku, ovšem to, že by někdo nahrazoval předchozí vydání tímto nikdo neočekává. Tedy, snad pokud bys sbíral celou knižní řadu, jak to jistě pár čtenářů v tomto případě dělá. Vypadá to, že 40. svazkem řady by mohlo být Simakovo Město nebo nové vydání úvodní Helikonie.

 3. Komentáře by Dilvermoon — 27.11.2012 @ 11.21

  Ovšem původní české Město je tak „estetické“, že tady asi udělám výjimku 🙂

 4. Komentáře by Dilvermoon — 27.11.2012 @ 13.00

  Abych nekřivdil: Třetí odysea (z roku 1991) je jako vydání rozhodně výjimečná a myslím, že nepřekonatelná. Obálka a množství vnitřních ilustrací od Teodora Rotrekla.

 5. Komentáře by Martin Sust — 27.11.2012 @ 13.03

  Jo, původní Město je opravdu něco dnes už téměř nevídaného. Sám tu knihu rád nahradím.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.