Ocenění

Vrací se Resnickův legendární SANTIAGO! (ukázka)

Autor | Aktuality | Pátek 6 září 2013 9.30

Mike Resnick patří k nejoblíbenějším a samozřejmě také k nejčastěji publikovaným spisovatelům SF na stránkách časopisu XB-1. Ovšem jeho obsáhlou žánrovou tvorbu netvoří jen povídky, ale i četné romány. Mezi nimi má dodnes výlučné postavení vesmírná kovbojka Santiago: Mýtus daleké budoucnosti. Román už u nás jednou vyšel, ovšem i přes nepopiratelné kvality překladu Pavla Medka se mu bohužel nedostalo příliš pozorné redakce. To by mělo napravit chystané druhé vydání v edici Fantastika nakladatelství Argo. Kniha vyjde s originální autorskou předmluvou, původní obálkou Michaela Whelana, zcela novými ilustracemi Lubomíra Kupčíka a obsáhlým autorským profilem. Prostě lahůdka pro každého milovníka čtivé science fiction…

Mike Resnick:

Santiago – Mýtus daleké budoucnosti

vázaná, překlad Pavel Medek, obálka Michael Whelan,

ilustrace Lubomír Kupčík, 384 stran, 379 Kč

Oblíbený román známého a prestižními cenami ověnčeného amerického autora science fiction Mika Resnicka neztratil ode dne svého vzniku pranic na své svěžesti a atraktivitě. Čtivá směs westernu a dobrodružného vědeckofantastického příběhu nás zavádí do předaleké budoucnosti na hranici lidmi osídleného vesmíru, kde se stále ještě prohánějí tajemní padouši a jim v patách kráčejí talentovaní lovci skalpů, kde jsou ženy nejen krásné, ale i smrtelně nebezpečné, a kde je zákon tvořen těmi, kdo umějí lépe a rychleji zabít druhé…

Ukázka z románu:

Autorský profil:

Mike Resnick (*1942) patří mezi nejznámější americké autory science fiction současnosti. S psaním začal už koncem padesátých let, ovšem tehdy doslova chrlil různé texty psané jen pro peníze bez větších literárních ambicí. Poté se však spolu se svou manželkou začal věnovat podnikání a to s takovým úspěchem, že mu nově nabytá finanční nezávislost dovolila vrátit se počátkem osmdesátých let k milované fantastice. V jeho bohatém díle hrají důležitou roli zejména dva navzájem značně rozdílné cykly. Tím prvním je smělá a zábavná vize budoucnosti rozvrhnutá stovky a tisíce let do budoucnosti, v níž si lidstvo svými nevybíravými způsoby podmaňuje vesmír i s jeho rozmanitými mimozemskými druhy. Samostatný román Santiago (1986) je jeho patrně nejznámější a stále populární součástí. Uznání odborné kritiky a množství literárních cen mu zajistil cyklus kratších prací spojených do sbírky Kirinyaga (1998), v níž sleduje pokus o vytvoření planetární utopie žijící dle tradičních zvyků afrického kmene Kikujů. I přes poměrně pokročilý věk je Resnick dodnes literárně činný a nadále rozšiřuje svou bezkonkurenční sbírku nominací na prestižní literární ocenění.

1 322 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 10 »

 1. Komentáře by Pipin — 6.9.2013 @ 10.45

  Tehdy se mi to moc líbilo, trochu se bojím druhého čtení po tolika letech…ale asi si to nakonec pořídím.

 2. Komentáře by Martin Sust — 6.9.2013 @ 10.48

  Také jsem se bál, ale se špetkou nostalgie mě to bavilo téměř stejně jako na poprvé. V prvním vydání vedle té nepřeberné sbírky překlepů chybělo asi tucet vět. Zvláštní jak si člověk vůbec nepamatuje, že ta kniha byla redakčně opravdu žalostně ošetřená.

 3. Komentáře by jirikk — 6.9.2013 @ 12.42

  U mě druhé čtení až tak dobře nedopadlo. V 94 mě Santiago hodně bavil, asi o 10 let později jsem si ho před čtením druhého dílu zopakoval a nějak už to nebylo ono, i když jistou dávku příjemné nostalgie rozhodně nepopřu.

 4. Komentáře by Martin Sust — 6.9.2013 @ 13.18

  Jo, taky se bojíte číst knihy, které se vám před lety opravdu hodně líbily? Santiago je taková přímočará zábavná kniha, spíš se bojím přečíst si po letech „špičky žánru“.

 5. Komentáře by idle — 6.9.2013 @ 14.03

  Jo, bojím. Ale jenom u těch, u kterých si pamatuju, že se mi líbily. 🙂

 6. Komentáře by Locutus — 6.9.2013 @ 14.51

  379 Kč? To ako vážne?

 7. Komentáře by Martin Sust — 6.9.2013 @ 14.55

  Vcelku běžná cena na vázanou knihu s ilustracemi. Můžete mi samozřejmě namítnout několik levnějších knih, ale existuje i řada dražších či stejně drahých. Např. nový Gaiman, ačkoli tam je to jistě způsobeno cenou práv, nebo Elder Scrolls, obyčejná brožovaná kniha, kde je cena rovněž téměř koruna za stránku…

 8. Komentáře by standa.e — 8.9.2013 @ 15.57

  No, já jsem problému strachu z opětovného čtení ušetřen tím, že na mě čeká ještě tolik nepřečtených knih, že nemám kdy se k těm přečteným vrátit. Pokud jde o Santiaga, přiznávám, že jsem se k němu dostal až pod dojmem Kyriniagy – a zcela předpokládatelně jsem byl tedy poněkud zklamán. Každopádně odhlédnu-li od chybného očekávání, přiznám se, že ve mně nezanechal Santiago prakticky žádnou stopu.

 9. Komentáře by hromotlk — 22.11.2015 @ 20.46

  nechysta sa vydanie pokracovania???

 10. Komentáře by Martin Sust — 22.11.2015 @ 22.01

  Ne. Volné pokračování se nechystá. Lze ho dosud zcela běžně koupit.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.