Ocenění

Všemocný je feťák a nestydí se za to!

Autor | Aktuality | Pondělí 8 srpna 2011 7.00

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to vlastně bylo, využívat celou kapacitu svého mozku? Neúspěšný rádoby spisovatel Eddie Morra (Bradley Cooper) ne, dokud se mu do rukou nedostal vzorek drogy NZT, která po požití takříkajíc nakopne veškeré synapse a aktivuje obsah jeho lebky na sto procent. Za necelý týden tak stihne dát do pořádku svůj byt, napsat úspěšný román, zajít ke kadeřníkovi, sbalit ženu, která by o něj dříve nezavadila ani pohledem, a vydělat statisíce dolarů na burze. Jenže pak se začnou dostavovat nepříjemné vedlejší účinky. Eddie má výpadky, probouzí se na neznámých místech, trpí bolestmi hlavy… a taky se to kolem něj začíná hemžit lidmi, kteří by rádi přišli na tajemství jeho úspěchu. Ví, že už vydělal dost a měl by s NZT přestat, jenže… Fetovat je prostě psina.

O filmu Všemocný (2011) režiséra Neila Burgera (například Iluzionista s Edwardem Nortonem) značná část populace předtím, než přišel do kin a stal se úspěšným jak v očích diváků, tak kritiků, vůbec neslyšela. Nebo slyšela, ale nějakým způsobem ho vypustila z hlavy. Na druhou stranu, už první víkend po uvedení vydělal asi devatenáct milionů dolarů, což je víc než polovina celkového rozpočtu snímku. Ze Všemocného je zkrátka hit a přitom vůbec nemuselo jít o takovou podívanou. Burger se však chopil režie s plným nasazením a dokázal vykouzlit adrenalinový zážitek z filmu se stominutovou stopáží, v němž se pětadevadesát minut mluví, čímž dal pojmům mysteriózní sci-fi thriller úplně nový rozměr. Vizuálně atraktivní průlety městem se vezou v podstatě jen na jednom a tomtéž nápadu celou dobu, ale stejně nemůžete odtrhnout oči od plátna. Přičtěte nápadité používání barevných filtrů a ve výsledku si pomalu připadáte, že jedete na drogách vy a ne hlavní hrdina.

Nemalý podíl na úspěchu nelze odepřít představiteli Eddieho Morry, Bradleymu Cooperovi. Do Pařby ve Vegas (2009) o něm prakticky nikdo nevěděl. Posléze se představil coby „Hezoun“ Peck v A-Teamu (2010), ale až ve Všemocném ukázal, co v něm doopravdy je. Kamera veskrze po celou dobu pronásleduje právě Coopera a ten předvádí jednoznačně nejlepší výkon své dosavadní herecké kariéry a přehrává i sekundujícího Roberta De Nira v sympaticky záporné roli. A to je prosím pěkně co říct, protože De Niro předvede i proslulý výraz zvaný „kyselý ksicht“ a není mu to po boku Coopera nic platné.

Jistý neblahý dopad by Všemocný mohl mít na jedince s náklonností k látkám vyvolávajícím závislost. Ne, že by snad snímek vyloženě nabádal, abyste si po jeho zhlédnutí vyrazili po setmění do městského parku sehnat injekční stříkačku, ale z kontextu vyplývá (dost možná nechtěně), že na fetování není nic špatného, a když si dáte pozor a dodržujete jistá pravidla, budete se cítit absolutně v pohodě a nikdo to na vás nepozná. Nenechte se ale zmást, i Eddie Morra nakonec nedopadl úplně dobře. Nebo vás snad láká kariéra politika?

Všemocný (Limitless), USA, 105 min
Režie: Neil Burger, hrají: Bradley Cooper, Robert De Niro, Anna Friel a další.

 

636 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.