Ocenění

Zpátky do školních lavic aneb X-Men: První třída

Autor | Aktuality | Pondělí 11 července 2011 7.00

Původní X-Meni nám byli servírováni zhruba každé tři roky, načež jsme se ještě dočkali rozporuplného spin-offu X-Men Origins: Wolverine (2009). Všechny se však počítají do kategorie těch zdařilejších komiksových filmů a první dva díly jim pak jasně vévodí. Pomalejší tempo, hutnější atmosféra, přesně tím se honosí nad průměrnější trojkou a veskrze akčním Wolverinem. Prequel předcházející dosud natočeným X-Menům byl možná trochu překvapivě svěřen do rukou Matthewa Vaughna, který před pár lety pověsil na hřebík produkování a začal se věnovat režii. Na druhou stranu, jméno si udělal především adaptací Hvězdného prachu (2007) Neila Gaimana a návštěvníky kin naprosto odrovnal loňským megahitem Kick-Ass, natočeným rovněž dle komiksové předlohy, takže naši milí mutanti byli v dobrých rukou.

První třída vás zavede několik desítek let do minulosti. Pokud si vzpomínáte na pár scén z koncentračního tábora z prvního dílu, v nichž je mladý Erik Lehnsherr, alias budoucí záporák Magneto, odtržen od rodiny, vězte, že stejným způsobem je uveden i Vaughnův film. Erikův pobyt v lágru je ale podrobněji zmapován a dozvíme se o proradném Sebastianu Shawovi a jeho fascinaci mutanty. Během studené války dospělý Erik doslova stopuje a loví bývalé nacistické důstojníky s jediným cílem – pomstít se. Na scénu však vstupuje profesor Charles Xavier (asi o sto dvacet let mladší a s vlasy!), zakládající jakési mutantské komando pod dohledem CIA, které má pomoci zabránit vypuknutí jaderné války.

Na snímku je od první minuty znát vysoký rozpočet. Jistě, kvůli Počátku (2010), který si vyžádal větší finanční obnos, došlo ke škrtům, stále se ale nejedná o levný film a peníze byly využity dobře. Doba, v níž se První třída odehrává, na vás z plátna doslova dýchá a můžeme s klidem konstatovat, že děj odsýpá podobným stylem, jako v úvodu proklamovaných prvních dvou dílech. Na své si ale nepřijdou jen jejich oddaní fandové. Dočkáte se totiž oproti ostatním filmům v sérii hlubšího příběhu, větší interakce mezi jednotlivými postavami a kvanta inteligentních dialogů. Během dvouhodinové projekce samozřejmě dojde i na akční sekvence. Ty jsou oproti prostému povídání relativně v menšině, ale závěr epického rázu s ruskými a americkými křižníky, tolika vystřelenými raketami ve vzduchu, že se divíte, že nezakryjí slunce a Michaelem Ironsidem v roli kapitána vám to vynahradí.

V čem je problém? Jednoznačně postavy. Je sice chvályhodné, rozhodnout se představit divákům původ x-menovských charakterů a v případě Profesora X, Magneta, Mistique či Beasta to funguje. Ale zbytek osazenstva je mezi elitu universa vecpán poněkud násilně, a když vám nejvíc cool postavou přijde Wolverine, jenž má v První třídě asi dvouvteřinové cameo, možná je přece jen někde chyba.

X-Men: První třída (X-Men: First Class), USA, 2011, 132 min
Režie: Matthew Vaughn, hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, January Jones a další.

816 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.