Ocenění

Zajdelův Limes Inferior: Klasika světové science fiction

Autor | Aktuality | Středa 15 srpna 2012 7.20

Polská science fiction dala světu nejen věhlasného velmistra Stanislawa Lema, ale také Janusze Andrzeje Zajdela (1938-1985), jehož vrcholné dílo – antiutopii Limes Inferior (1982) – můžeme s klidem v srdci zařadit mezi klasiku světové science fiction. Česky román vyšel bohužel pouze jednou v roce 1989, a tak je jeho druhé vydání vítanou příležitostí znovu navštívit blízkou budoucnost, ve které se lidé sice povětšinou shromáždili do velkoměst, ale navzájem se stýkají jen velmi zřídka. Hrdina knihy pak při svém zkoumání společnosti odkrývá překvapivé skutečnosti, jež jsou vládou pečlivě utajovány… Nové vydání obsahuje rovněž povídky Živá torpéda a Vyšší zájem. Všem našim čtenářům pak přinášíme obsáhlou ukázku z díla, která bude jistě tím nejlepším doporučením…

Janusz A. Zajdel: Limes Inferior

vázaná, překlad Jaroslav Olša Jr. a Pavel Weigel, 272 stran, 279 Kč, vydá Triton 20. srpna 2012

Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější. Každý má nárok na základní potřeby – potraviny, bydlení, zdravotní péči. Lahůdky a luxusní zboží jsou ale jen pro ty s vyšší třídou, kteří mají přístup k „tvrdší měně“. Ta se dá ale naštěstí směnit a veksláci jsou všudypřítomní.

A pak jsou tu lifteři. Máte-li dost peněz, dokážou nejrůznějšími nelegálními způsoby „vyliftovat“ vaši třídu, a tak vám zvýšit úroveň a příjmy.

Sneer je jedním z těchto „veksláků“, který se na režim adaptoval. Přesto se začne zajímat, jak systém může fungovat, když se zdá, že společnost řídí pouze vyliftovaní hlupáci. Proniká do stále hlubších tajemství, včetně toho nejutajenějšího – kdo to vše řídí.

Janusz A. Zajdel se stal počátkem osmdesátých let 20. století nejvýraznějším kritikem režimu v rámci science fiction a Limes inferior je jeho vrcholným dílem v tomto směru.

Kniha je doplněna dvěma autorskými povídkami Živá torpéda a Vyšší zájem.

1 083 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Roman Štědronský — 15.8.2012 @ 9.08

    Krásná obálka! Ale i tak nevím, jestli budu chtít vyměnit své staré brožované vydání…

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.