Ocenění

Zaklínačka s nabroušeným jazykem

Autor | Aktuality | Pátek 3 února 2012 9.00

Běloruská spisovatelka Olga Gromyková by klidně mohla být svěžím závanem na náš trošku zatuchlý český rybníček. Podle anotace jde o zábavné a humorem protkané dobrodružství mladé zaklínačky, která to se zbraněmi zrovna moc neumí, ale dokáže si poradit díky nabroušenému jazyku (typicky ženská zbraň, kterou Geralt přece jen trochu postrádá) a talentu pro magii (nakladatel se dušuje, že tohle není žádný nový Harry Potter). Kniha slavila úspěch a dočkala se několika pokračování, u nás ji vydá nakladatelství Zoner-Press s líbivou obálkou Romana Kýbuse a ve spolehlivém překladu Pavla Weigela. Více informací získáte na oficiálních stránkách autorky, tedy pokud vám nevadí, že jsou psané azbukou…

Olga Gromyko: Povolání: Zaklínačka

vázaná, překlad Pavel Weigel, obálka Roman Kýbus, 224 stran, 259 Kč

Fantasy dobrodružství o mladé zaklínačce, která se umí ohánět lépe slovy než mečem a dar použití magie dostala snad od všech sudiček.

Volha Redná, osmnáctiletá studentka praktické magie, dostane za úkol vydat se do upírského panství a zjistit, co je pravdy na hlášení o tamním výskytu krvelačného netvora. Podivné je, že takovým úkonem byla pověřena právě ona, ne nějaký jiný, zdatný zaklínač. Navíc prostředí plné upírů není právě ideálním místem pro mladou dívku…

Hlavní hrdinka má ovšem dvě silné zbraně: talent pro magii a ostře nabroušený jazyk. Nezalekne se skoro ničeho – ani partičky nabroušených upírů, ani podivné příšery, která ji chce sežrat, ani protivného profesora. Snad jen ta zápočtová práce, co musí napsat, jí dělá vrásku na čele.

Humorná fantasy o drzé mladé zaklínačce je napsána svižným jazykem, čtenáře snadno zaujme a pobaví. Sympatická hlavní hrdinka je nosným pilířem celého příběhu, vyšperkovaného vtipnými dialogy a dobrodružnou zápletkou. Nejedná se o následovnici ani Harryho, ani Geralta… je tu prostě Volha.

629 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by DAx — 8.2.2012 @ 10.44

    Mám trošku strach, že ten „svěží závan“ nám trošku zavání sirovodíkem. Současná dětská a skorodospělácká fantasy (a všechno to, co se za ni vydává) mi přijde naprosto bez nových nápadů, těží jen z už osvěčených (žádaných a prodejných) témat a motá se v podivném víru – najde se pár výborně napsaných knih, ale budou mi stačit prsty jedné ruky…(?)
    Bojím se, že podobných věcí tady kolem sebe na regálech najdu tucet. Když někdo příjde a bude chtít něco „jako byl HP“, jen mávnu za sebe rukou na nepřeberné množství „podobných“ knih a celých serií. Ale každému co jeho jest – pokud někdo chce číst pořád dokola podobná témata, prosím.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.