Ocenění

Zápisky žánrového rodiče – Alisik (komiks)

Autor | Aktuality | Čtvrtek 12 července 2018 10.40

Otázka „kdo jsem“ a „kam vlastně patřím“ patrně trápí většinu dospívajících, není tedy divu, že se tímto problémem zabývá i hrdinka komiksu Alisik autorské dvojice Voght-Rufledt. Důležité ovšem je, že pro Alisik jde o otázky skutečně palčivé. Probudila se totiž na starém hřbitově, mrtvá, a vůbec nic si nepamatuje. Komiksů, ve kterých vystupují mrtví či nemrtví, je slušné množství a zpracování přechodu mezi světy tak bylo už dříve zpracováno mnohokrát. Může tedy Alisik ještě něčím překvapit? Jak je patrné už z přebalu knihy, jedná se o první část tetralogie o dívce, která se probudí mezi světy a sama vlastně netuší, kým je a kde se ocitla. Možnosti, jak překvapit hrdinku i čtenáře, jsou tedy značné a autorům otevírají vskutku široký prostor. Co z tajemství bude odhaleno v prvním svazku? Co se dozvíme o Postmortálním stavu? A potkáme Pána smrti?

Alisik-01-obalka

Alisik je dívka, která se jednoho dne probudí na místě, kde by to rozhodně nečekala. Na hřbitově. Ke svojí hrůze zjistí ale nejen to, že spí ve vlastním hrobě, ale dokonce, že je opravdu mrtvá, nic si nepamatuje a jediný, s kým si může povídat, jsou postmortální bytosti starého hřbitova, tedy ostatní duchové. Problém není jen to, že ji lidé nevidí a Pán Smrti si s ní neví rady, ale i to, že její noví přátelé žili o staletí dříve, takže jí vlastně vůbec nerozumí. Situace, se kterou se musí vypořádat, je tedy víc než obtížná. Bez přátel a absolutně nechápající se pomalu seznamuje s pravidly platnými pro postmortální bytosti, s nebezpečími, která představují jejich porušení, a s možnostmi a omezeními, jakými ji její nová forma bytí obdařila. I když jste totiž mrtví, rozhodně nemáte chuť chodit v naprosto nemožném oblečení a ani laskavé pochopení spoluobyvatel hřbitova vám nemůže nahradit fakt, že nemůžete přijít na nic, co by se vám na životě po životě vlastně líbilo. Až na jednoho živého slepého chlapce, který vás nejen slyší, ale který vám překvapivě i rozumí.

Ať už se tedy Alisik nachází ve stavu živých či postmortálních bytostí, vlastně jsou její problémy nejen pochopitelné, ale také vcelku běžné a mnoha teenagerům blízké. Jak ovšem správně tušíte, nebudou to jediné věci, které hlavní hrdinku potkají a kterým bude muset čelit. Pomyslné mraky se začnou stahovat nad starým hřbitovem nejen ze strany Pána Smrti, ale bohužel i ze strany živých lidí. A co na to dvojčata, která knihu četla spolu se mnou?

Jedinec A – prvorozená, 14 let, je spíše skeptického charakteru, tíhne ke komiksům (a to zejména stripům Peanuts), v oblibě má klasické pohádky, tvorbu Tima Burtona, ale i klasické sci-fi.

Komiks na mě sice zpočátku působil pochmurně, ale po jeho přečtení jsem doopravdy zvědavá a nedočkavá, co bude dál. Na atmosféru jsem si zvykla. Nejlepší postavou je Sichl-Michl, protože je nestranný, pohodový a vlastně i roztomilý. Nedělá „haló“ kolem svého řemesla a prostě věci dělá. Ale přiznám se, že jsem si zamilovala hřbitovní kočky.

Jedinec B – druhorozená z dívek zcela propadla žánru epické fantasy, který doplňuje četbou Terryho Pratchetta, ovšem nepohrdne ani dobrou hard sci-fi.

Děj s temnou atmosférou přímo okouzluje náhodnými souvislostmi, dobrácká nátura obyvatel hřbitova kontrastuje se světem a povahou živých lidí a samotná pravidla „postmortálního“ světa jsou propracovaná a originální. Asi nejzajímavější postavou příběhu je Sichl-Michl, podle kterého se hlavní hrdinka Alisik ocitla na hřbitově omylem. Její probuzení na starém hřbitově je tedy záhadou pro všechny, nejen pro čtenáře. Zajímají mě další díly a docela se těším na její vzpomínky. Líbilo se mi také, jak příběh popisuje lidi s nějakým postižením (slepý Ruben). Zatímco se na ně většinová společnost dívá jako na ty, co mají handicap, ve skutečnosti jsou těmi, kteří si rozvinuli nějaký „šestý smysl“.

Alisik-01-ukazka

Co vás tedy čeká, pokud se ponoříte do zvláštním způsobem něžné knihy o Alisik? Především vás chytí vtipné detaily, krásná kresba a propracovanost světa, ale i charaktery obyvatel starého hřbitova. Každý z nich si nese svůj životní příběh a první, který autoři odkryli, slibuje, že i do budoucna bude nad čím přemýšlet. Téma ztracenosti a vykořeněnosti i téma hledání místa k životu v úplně novém prostředí trápí nejednoho dospívajícího čtenáře. Přiznejme si ale, že se taková situace může stát aktuální i v jiném životním období. Alisik je mladá dívka, která se s nastalými trably vyrovnává po svém. Dospívajícím dívkám uvyklým žánru a tíhnoucím k podobné tématice bude tedy Alisik rozhodně vyhovovat. A co se týče dospělých, není vůbec od věci otevřít knihu také a pozastavit se nejen nad příběhem, ale i nad osobností hlavní hrdinky či nad charaktery ostatních postmortálních bytostí.

Alisik 1: Podzim

scénář Hubertus Rufledt, kresba Helge Vogt

vázaná, překlad Petr Jan Vinš, 112 stran, 279 Kč

crew-logo

1 035 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.