Ocenění

Karolina Francová zažehne Zlatý plamen

Autor | Aktuality | Pondělí 16 května 2011 10.00

Poutavá obálka v neopakovatelném stylu Lubomíra Kupčíka rozhodně upoutá oči snad každého příznivce fantastického žánru. Uvnitř se dle slov autorky skrývá „nečernobílý příběh o nutnosti rovnováhy mezi dobrem a zlem, o tom, že není možné vyhýbat se zodpovědnosti a že člověk dospívá až v okamžiku, kdy přijme své předurčení“, ale na své si jistě přijdou i milovníci klasické fantasy. Pokud spisovatelku Karolinu Francovou neznáte (ať už z její vlastní tvorby nebo jako jednu z autorek dobrodružné SF série JFK), pak to může být pro vás zajímavé setkání s postavou, která doslova ovládla literární soutěž pořádanou nakladatelstvím Triton. Ovšem mnohem pravděpodobnější je, že už jste na Karolinu dříve narazili, ať už v románech Algar Tarch (2001), Arien (2003), Kaynova doba (2006), Zrádce (2007) nebo jako na spoluautorku právě vydané Tajné knihy Šerosvitu (2011).

Karolina Francová: Zlatý pramen

brožovaná, obálka Lubomír Kupčík, 392 stran, 268 Kč, vychází 16. května 2011

Procitl v hrobce a nic si nepamatoval – neznal ani své jméno. Pouze zlatý šperk na zápěstí naznačoval jakési tajemství. Lidé takto označení byli vybíjeni – jak by mohl odolat téměř nahý mladík?

Ukázka z knihy:
Pak svět potemněl a vzápětí se rozzářil i přes temnotu noci. I slabý svit měsíce jeho novému zraku stačil, aby viděl každičký kamínek v trávě. A při pohledu do dáli se před ním krajina otevírala jako kniha, v níž mohl listovat podle své vůle. Viděl i skrze kmeny stromů, přes listí a skály.

Vztyčil se a nadechl se a i vzduch měl náhle jinou sílu. Proudil jeho tělem jako příjemné ledové bodání, které až pálilo, a jeho svaly pod tím dechem hrály, jen vyrazit. Rozběhl se a svět zešedl. Cesta mu pod nohama ubíhala jako letící břit.  A stejně jako ostří dokázal svou pouť zastavit v jednom jediném okamžiku, na dohled zemínských hradeb. Na dohled démona, ne člověka, takže on mohl dobře vidět vše a oni ho ani nezaznamenali.

Rozhovor s Karolinou Francovou

Jak bys Zlatý plamen představila čtenářům, kteří nečetli žádnou tvou práci, na co se mohou těšit?

Zlatý plamen je dobrodružná fantasy o skupině jednotlivců, nucených z různých důvodů společně podniknout nelehkou cestu, aby jak to už v tomto žánru obvykle bývá, zabránili zkáze a zachránili celou říši. Čtenář, který nic víc nehledá, si užije nějaké ty souboje, jednu bitvu, putování zimními horami, magii a nečisté rituály, výslechy i nějakou tu erotiku. A podle mě skvělou dvojku hlavních mužských hrdinů – jednoho bez paměti a druhého bez zdravého rozumu. Prostě se pobaví. Ten, kdo v knížkách rád nachází víc, bude číst nečernobílý příběh o nutnosti rovnováhy mezi dobrem a zlem, o tom, že není možné vyhýbat se zodpovědnosti a že člověk dospívá až v okamžiku, kdy přijme své předurčení. Je to román o cestě, která je cílem, o cestě, díky níž každý z hrdinů svým způsobem nalezne a přijme sám sebe.

Na vydání románu jsi čekala několik let, jak se na něj díváš zpětně, byl by jiný, kdybys ho napsala dnes?

Každá knížka by byla jiná, kdyby ji člověk měl možnost napsat znovu. Zlatý plamen získal cenu Trifid v roce 2007, jenže pak přišla ekonomická krize a na vydání nakonec čekal tři a půl roku. To je už dost dlouhá doba na to, aby člověk získal odstup. Já jsem ale měla to štěstí, že zhruba před rokem mi nakladatelství Triton nabídlo, jestli bych se na knížku před vydáním nechtěla ještě jednou podívat za spolupráce s redaktorem. Díky tomu román doznal několika ne úplně nepodstatných změn. Text se zkrátil cca o šestinu, změnila se charakteristika hlavní záporné postavy, dvě kapitoly jsem kompletně přepsala, jednu celou vyhodila, jednu novou přidala. Výsledkem je sevřenější příběh, uvěřitelné postavy a moje spokojenost.

Triton ti vydal už několik knih, zbylo ještě něco v šuplíku a vypadá to nadějně s vydáním?

V tuhle chvíli mě úplně pohltila scifi o společnosti, která ovládla technologii, umožňující jí obejít smrt. Je to příběh o tom, jaké důsledky to s sebou nese a jakou cenu je za to nutné zaplatit. Kapitoly fungují jako relativně samostatné celky, skoro až povídky. Každá se točí kolem jedné konkrétní události, ta je nahlížena očima tří různých postav. Jejich pohled postupně odhaluje pozadí a celý význam dění. Je to pro mě zatím nejnáročnější věc, zejména z kompozičního hlediska, ale hrozně mě to baví. Knížku jsem ale nikde nenabízela, nejdřív si chci být jistá, že ji v nějakém přijatelném časovém horizontu dopíšu.

Kromě toho mám dopsanou fantasy s prozatímním názvem Přísaha, ale zatím jsem ji neudala. Triton o ni tentokrát neměl zájem a já ji spíš z lenosti nechala ležet, což je asi škoda, protože ji považuju za celkem povedenou. Když příběh hodně zobecním – je to variace na motiv Rafinovaného pekla posunutý do fantasy roviny a obohacený o velmi silné ženské postavy. A taky je tam úžasný dvacetistránkový souboj s drakem.

551 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Žádné komentáře »

Zatím bez komentářů.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.