Ocenění

Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž DAIDALOS 2017!

Autor | Literární soutěž DAIDALOS | Úterý 21 Únor 2017 10.55

Vyhlašujeme nový ročník tradiční literární soutěže Daidalos. Všechny úspěšné autory čekají vedle nehynoucí slávy rovněž zajímavé ceny našich sponzorů, vytoužená peněžitá odměna ve formě autorského honoráře, publikování vybraných prací v našem časopisu a pro vítěze samozřejmě i samotná cena Daidalos. Soutěž je přísně anonymní, nemusíte se tedy obávat zvýhodňování známých tváří či jakýchkoli jiných zákulisních praktik, naopak si můžete spravedlivě poměřit své síly i se zkušenými autory. Vítány jsou povídky jakéhokoli žánru či subžánru spadajícího do fantastiky. Každý účastník nechť si pečlivě projde pravidla soutěže a řídí se jimi. Uzávěrka soutěže byla stanovena na 31. května 2017.

Soutěžní práce musejí splňovat následující podmínky:

- musí jít zásadně o původní a v tisku dosud nepublikované povídky

z oblasti sci-fi, fantasy nebo fantastického hororu

- přijímáme povídky pouze v českém a slovenském jazyce

- zásilka musí být označena heslem LS Daidalos

- maximální rozsah 80 tisíc znaků (doporučený formát je řádkování 1,5,

písmo Times New Roman, velikost písma 12, vychozí okraje 2 cm)

- povídky budou zaslány ve dvou dokonale čitelných exemplářích

(tzn. vytištěných na počítači nejlépe v doporučeném formátování)

- povídky budou vytištěny jednostranně a standardním písmem

- každý z autorů může zaslat libovolný počet povídek

- prosíme, nežádejte publikování povídek pod pseudonymy

- soutěž je anonymní, takže k nepodepsané povídce (ev. povídkám) přiložte zalepenou obálku, v níž bude uvnitř jméno autora, jeho adresa a rok narození, e-mailová adresa a telefon, pro orientaci i zopakovaný název zaslané povídky (povídek) a jméno ilustrátora, kterého byste si zvolili v případě vítězství.

Porotou soutěže bude redakce XB-1. Soutěž obsahuje pouze jedinou kategorii, a tou je povídka. Všechny povídky, které se dostanou do finále, budou publikovány v XB-1 a budou honorovány podle běžných tarifů. Vítěz získá literární cenu Daidalos 2017, právo výběru ilustrátora z výtvarníků spolupracujících s XB-1 (zde se předpokládá znalost časopisu, žádný seznam spolupracujících ilustrátorů neposkytujeme) a obdrží originál jedné celostránkové ilustrace ke své vítězné povídce s osobním věnováním výtvarníka, dále obdrží věcné ceny od sponzorů soutěže. Autoři povídek na 2. – 5. místě obdrží pamětní diplom a věcné ceny od sponzorů soutěže. Povídky zaslané do soutěže se nevracejí. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže práce, u nichž z jakéhokoli důvodu hrozí porušení pravidla anonymity.

Oficiální vyhlášení výsledků a předání cen proběhne s největší pravděpodobností na brněnském Fénixconu začátkem prosince 2017 – bude upřesněno dodatečně. Výsledky soutěže budou zveřejněny v XB-1 1/2018 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem.

Soutěžní práce zasílejte na adresu:

Jaroslav Jiran,  Gen. Janouška 893, 198 00 Praha 9.

Uzávěrka soutěže 31. května 2017.

NEZVEŘEJŇUJEME SEZNAM PŘIJATÝCH POVÍDEK.

POUZE SEZNAM POVÍDEK POSTUPUJÍCÍCH DO DRUHÉHO KOLA!

4 051 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 29 »

 1. Comment by standa.e — 21.2.2017 @ 11.05

  80 normostran? To je pořádnej nárůst od někdejších 40 ns, pozdějších 50 ns…

 2. Comment by idle — 21.2.2017 @ 11.06

  Chtěla jsem říct, že maximální rozsah rok od roku roste, ale koukám, že 80 normostran bylo už i loni. Chodí hodně takhle dlouhých povídek?

 3. Comment by idle — 21.2.2017 @ 11.07

  Hezky jsme se sešli. :)

 4. Comment by standa.e — 21.2.2017 @ 14.11

  to Idle: ;) Jo, takovéhle detailnější statistiky by byly celkem zajímavé.

 5. Comment by p.urban — 21.2.2017 @ 23.12

  standa.e: Lidé se už neumí vyjadřovat krátce a jasně. Například namísto „Teroristé ve Francii útočili na policisty“ napíšou „Aktivistická mládež rozhořčená brutálním, nelidským přístupem policistů k mladíkovi, zcela náhodně se vyskytujícímu na místě zátahu na drogové dealery, protestovala proti policejní brutalitě, rasizmu a xenofobii. Při protestech vzplálo několik aut a obchodů a bylo zraněno několik lidí, většinou policistů“

 6. Comment by Jana Dvořáčková — 22.2.2017 @ 16.21

  p.urban: Ale vážně, sleduješ těmi komentáři něco konkrétního? Ustrašené postoje k okolnímu světu byly k diskusi na první pokus, možná na druhý. Ale u každého článku? Jak to souvisí s vyhlášením soutěže, prosím Tě?

 7. Comment by p.urban — 22.2.2017 @ 22.39

  Jana Dvořáčková: Jistě, zajímá mě názor J. Sanforda na vypalování obchodů a útoky na policii po zvolení D. Trumpa prezidentem USA. Čekal jsem, že v novém čísle XB – 1 nám to osvětlí, ale byli tam jen nějaké retro vzpomínky. Jinak ti gratuluji, povedl se ti skvělý novátorský slovní obrat, nazvat realitu „ustrašeným postojem k okolnímu světu“, to už chce celého sluníčkáře :)

 8. Comment by Jana Dvořáčková — 23.2.2017 @ 15.50

  p.urban: Já tak nenazvala realitu, ale Tvůj pohled na ni. Nevím, co je sluníčkář. Jistě, definici jsem objevila, ale je to trochu hloupoučké, člověka to nedokáže ani urazit, prostě novotvar. Naštěstí se jako děvče, krom Slunce, též jednou za pár týdnů peru s Měsí(č)kem. Tak hurá do vesmíru :) a Zemi hodně štěstí.

 9. Comment by p.urban — 23.2.2017 @ 21.21

  Jana Dvořáčková: To není můj pohled, to psali v novinách :) A pojem „sluníčkář“ nemá nikoho urazit, je to prostě označení někdy naivního, ale někdy i zlého člověka, který se snaží vnutit ostatním svůj pomýlený světonázor.

 10. Comment by Jana Dvořáčková — 24.2.2017 @ 16.28

  p.urban: Prosím Tě, faktem ale furt zůstává, že když jsem se zeptala, proč k článku o soutěži píšeš své obvyklé komentáře, odpovědí mi bylo „chtěl jsem znát názor J. Sanforda na…“ Kde jsi ho chtěl v Daidalu vzít, je mi stále záhadou.
  Neměj obavy, všichni tady vědí o terorismu, jeho nebezpečnosti a expanzi menšin po Evropě. Jenomže už je prostě otrava to číst u každého článku. Ten problém to nevyřeší a akorát to odradí diskutéry k tématům, k nimž by se mohli vyjadřovat.
  Vím, že to víš a že se asi náramně bavíš.

  Budeš se divit, dnes jsem o Tobě dokonce přemýšlela. Pracovala jsem vedle ženy, která se nevybíravě vyjadřovala ke všem menšinovým problémům. Dokonce údajně ve městě potkala zahalenou ženu a první myšlenka, která ji napadla, byla ve smyslu srovnání oné ženy s užitkovým domácím zviřátkem. Říkala jsem si, že když už se – pozor, bez zjevného důvodu – v lidech zvedne taková vlna hnusu a nenávisti, dospěli jsme přesně do bodu, v němž si zasloužíme změnu, která ty naše jednoduché živůtky obrátí vzhůru nohama. Třeba zrovna něco, co Evropa naposledy zažila před dvěma tisíci lety.

  Na Tvou obhajobu musím říct, že kolegyně má invalidní důchod na duševní chorobu, takže její způsob vnímání okolí je trochu jiný a měl by se brát s respektem, nebo obrovskou dávkou trpělivosti.
  Další téma, které probrala, se týkalo míšených dětí a jejich nevhodnosti ve společnosti, a to víš, ty já v rodině mám, takže jsem byla dost ve střehu :) .
  Jenomže pak přijdu domů, čtu Tvé výlevy a říkám si, kolik sakra toho respektu ještě v sobě mám.
  Z práce vím, že se víc cení snaha nějak komunikovat a vysvětlovat, ale za mě určitě ne za cenu toho, že skončím na psychiatrii. U nás někteří lidé nechápou, že se mají denně koupat, jiní utratí výplatu během týdne a pak žebrají – minimálně jídlo. Někteří mají rasistické názory, jiní zase řeší jiné věci.
  Možná jsi ale paradoxně přispěl k tomu, že budu otevřenější i k věcem, za které bych měla touhu dotyčného proplesknout. Tak díky a už nehloupni, protože věř mi, jde to (ne všichni tihle chudáci jimi byli vždycky. Život si s nimi pohrál a oni si přestali vážit sami sebe. A aby mohli žít i s tím, začali raději špinit okolí.

 11. Comment by p.urban — 24.2.2017 @ 18.41

  Jana Dvořáčková: Musíš si vždy řádně přečíst, co před mým komentářem psali ostatní :) Bylo to o délce povídek :)Co se dalšího týče, má tvá duševně chorobná kolegyně pravděpodobně mnohem víc rozumu, než mnozí jiní! Zvláště pak ti, kteří chtějí ostatním obracet jejich jednoduché živůtky vzhůru nohama, aniž by se jich alespoň optali, zda o to stojí :)

 12. Comment by Jana Dvořáčková — 24.2.2017 @ 19.07

  p.urban: Konečně mi mluvíš z duše. Tady o to právě nikdo nestojí :) .

 13. Comment by standa.e — 24.2.2017 @ 19.47

  Jana: Volal mě někdo? ;-)

 14. Comment by p.urban — 24.2.2017 @ 20.09

  standa.e: Taky mi ten příspěvek připadal jak od tebe, ale pouze délkou, ne obsahem.

 15. Comment by p.urban — 24.2.2017 @ 20.13

  Jana Dvořáčková: Mluv vždy jen za sebe :) Zda o to někdo stojí nebo nestojí, je vedlejší. Když se někdo otírá o Lovecrafta a Trumpa, musí počítat s tím, že se objeví i rozumní lidé, co mu budou oponovat :)

 16. Comment by p.urban — 24.2.2017 @ 20.16

  A teď k soutěži: Je dobré, že existuje, a ještě lepší je, že je jasné kdo je v porotě a že to nemůže být každý, kdo šel zrovna kolem, jako je tomu u CKČ.

 17. Comment by standa.e — 24.2.2017 @ 21.38

  p.urban: O tom žádná. Mě jenom při těch 80 ns napadá, zda má vůbec smysl nabízet cokoliv mimo soutěž.

 18. Comment by p.urban — 24.2.2017 @ 21.52

  standa.e: Já myslím, že ano. Ale musí to být krátké :)

 19. Comment by standa.e — 24.2.2017 @ 22.27

  ;D

 20. Comment by Martin Sust — 25.2.2017 @ 9.40

  Diskuse na FP jsou od jisté doby nečitelné kvůli trollingu individuí pod nicky jako KarelC, Dva mraky atd. My máme Urbana s Ertlem a výsledek je stejný. Má někdo nápad, jak se něčemu podobnému bránit? Snižuje to význam zdejších diskusí prakticky na minimum a zřejmě to už stačilo otrávit většinu potenciálně diskutujících… Jakékoli návrhy uvítám buď zde nebo e-mailem či na FB.

 21. Comment by p.urban — 25.2.2017 @ 10.49

  Já navrhuju nedštít špínu na Lovecrafta a nevolat po větší politizaci sci fi, když pak nedokážu překousnout jiný názor na věc :)

 22. Comment by PMarek — 25.2.2017 @ 11.36

  Co třeba takhle: pane Ertle a pane Urbane, jděte už, prosím, do hajzlu ! Nikdo tu na vás není zvědavý. Jděte exhibovat někam, kde o to stojí. Tady jste na žánrových stránkách. Ano, patřím mezi ty již značně otrávené. A podle vašich zhovadilých měřítek jsem zřejmě sluníčkář. Příspěvek asi není zcela korektní, což je ovšem u potenciálního sluníčkáře s podivem. Ale už toho mám taky dost. Můžete nad tím rozporem dumat, spekulovat a diskutovat, ale prosím vás, někde jinde.

 23. Comment by p.urban — 25.2.2017 @ 11.42

  PMarek: Nevím, jestli jsi sluníčkář, ale nevychovaný hulvát určitě :)

 24. Comment by Jana Dvořáčková — 25.2.2017 @ 13.56

  Martin Šust: S trolly je to jako s pavouky – nejde se jich zbavit, i když pavouka někdy stačí klepnout botou. Nevšímat si, to třeba pomůže. Je mi líto, že jsem se taky zapojila. Raději něco psát, než se zabývat tímhle.

 25. Comment by standa.e — 25.2.2017 @ 15.10

  Martin Šust: Máme na sebe e-mail, ty máš dokonce i moje telefonní číslo. Možná jsi mohl jako první krok použít některou z těchto cest, naž začneš veřejně ukazovat prstem a křičet „Tfuj! Hanba!“. Takovou hru s tebou ale hrát nebudu. Odpověď najdeš ve svém e-mailu.

 26. Comment by standa.e — 25.2.2017 @ 16.33

  PMarek: Také přeji krásný den. Musím říct, že k vašim diskusním příspěvkům chovám skutečně respekt. Skutečnost, že jste nahlédl i do mých příspěvků mne naplňuje velkou radostí a jsem odhodlán vzít si vaši konstruktivní kritiku k srdci. Je určitě chválihodné, že někdo – v tomto případě vy – nebere diskusní příspěvky na webu jen jako konzumní čtenář, ale také za způsob, jímž se webové stránky spoluvytvářejí a takto aktivně k nim sám přistupuje. Dovolte, abych vyjádřil upřímnou radost z dojmu, jenž ve mně váš poslední příspěvek vyvolal a s jistým napjatým rozechvěním očekávám smršť úžasných, inovativních, provokativních, ale veskrze pozitivních a žánrově laděných myšlenek, jimiž nás bezpochyby hodláte poctít, odmlčí-li se má nehodná maličkost, jež dosud vrhala strašlivé stíny do tohoto webu. Seznejte prosím, že bude lépe. S přáním všeho dobrého, S.Ertl

 27. Comment by Jana Dvořáčková — 25.2.2017 @ 19.23

  Troll – nový komiksový antihrdina:
  Jeho jméno částečně skrývají iniciály.
  Jeho znakem je sluníčko.
  Jeho průvodcem mnohomluvný Přítel.
  Jeho působištěm internet.
  Jeho zbraní ostrý jazýček.
  Jeho slabinou čas (furt dokola se opakuje, čili se musí ve smyčce vracet v čase a dělat ty samé blbé chyby. Tím si… fakt moc nepomáhá).
  Jeho mise – selhala.

  Zbraně proti Trollům: paní Trpělivost a mistr Paralen.

  Tak, teď jsem vymyslela krutopřísně silnej příběh. Chtělo by to ilustrace, prachy, reklamu, vydavatele, distribuci, odběratele, fanoušky a pochopitelně Učedníka, který to převezme, až se dostatečně napakuju.

 28. Comment by p.urban — 26.2.2017 @ 12.51

  Jana Dvořáčková: Sama jsi troll :)

 29. Comment by Martin Sust — 6.3.2017 @ 21.45

  Díky za upozornění S. Ertlovi, opraven maximální rozsah z 80 ns na správných 80 tisíc znaků. Omlouvám se všem, kdo z předchozí verze získali špatné informace.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.