Ocenění

Měsíčník XB-1 vyhlašuje literární soutěž DAIDALOS 2021

Autor | Literární soutěž DAIDALOS | Sobota 30 ledna 2021 8.00

Vyhlašujeme nový ročník tradiční literární soutěže Daidalos. Všechny úspěšné autory čekají vedle nehynoucí slávy rovněž zajímavé ceny našich sponzorů, vytoužená peněžitá odměna ve formě autorského honoráře, publikování vybraných prací v našem časopisu a pro vítěze samozřejmě i samotná cena Daidalos. Soutěž je přísně anonymní, nemusíte se tedy obávat zvýhodňování známých tváří či jakýchkoli jiných zákulisních praktik, naopak si můžete spravedlivě poměřit své síly i se zkušenými autory. Vítány jsou povídky jakéhokoli žánru či subžánru spadajícího do fantastiky. Každý účastník nechť si pečlivě projde pravidla soutěže a řídí se jimi. Uzávěrka soutěže byla stanovena na 31. května 2021.

Soutěžní práce musejí splňovat následující podmínky:

– musí jít zásadně o původní a v tisku dosud nepublikované povídky

z oblasti sci-fi, fantasy nebo fantastického hororu

– přijímáme povídky pouze v českém a slovenském jazyce

– zásilka musí být označena heslem LS Daidalos

– maximální rozsah 80 tisíc znaků (doporučený formát je řádkování 1,5,

písmo Times New Roman, velikost písma 12, vychozí okraje 2 cm)

– povídky budou zaslány ve dvou dokonale čitelných exemplářích

(tzn. vytištěných na počítači nejlépe v doporučeném formátování)

– povídky budou vytištěny jednostranně a standardním písmem

– každý z autorů může zaslat libovolný počet povídek

– prosíme, nežádejte publikování povídek pod pseudonymy

Soutěž je anonymní, takže k nepodepsané povídce (ev. povídkám) přiložte zalepenou obálku, v níž bude uvnitř jméno autora, jeho adresa a rok narození, e-mailová adresa a telefon, pro orientaci i zopakovaný název zaslané povídky (povídek) a jméno ilustrátora, kterého byste si zvolili v případě vítězství.

Porotou soutěže bude redakce XB-1. Soutěž obsahuje pouze jedinou kategorii, a tou je povídka. Všechny povídky, které se dostanou do finále, budou publikovány v XB-1 a budou honorovány podle běžných tarifů. Vítěz získá literární cenu Daidalos 2021, právo výběru ilustrátora z výtvarníků spolupracujících s XB-1 (zde se předpokládá znalost časopisu, žádný seznam spolupracujících ilustrátorů neposkytujeme) a obdrží originál jedné celostránkové ilustrace ke své vítězné povídce s osobním věnováním výtvarníka, dále obdrží věcné ceny od sponzorů soutěže. Autoři povídek na 2.–5. místě obdrží pamětní diplom a věcné ceny od sponzorů soutěže. Povídky zaslané do soutěže se nevracejí. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit ze soutěže práce, u nichž z jakéhokoli důvodu hrozí porušení pravidla anonymity.

Oficiální vyhlášení výsledků a předání cen proběhne s největší pravděpodobností na brněnském Fénixconu začátkem prosince 2021 – bude upřesněno dodatečně. Výsledky soutěže budou zveřejněny v XB-1 1/2022 spolu s vítěznou povídkou a rozhovorem s autorem.

Soutěžní práce zasílejte na adresu:

Hana Mudrová, Studánka 127, 352 01 Aš 1

Uzávěrka soutěže 31. května 2021.

NEZVEŘEJŇUJEME SEZNAM PŘIJATÝCH POVÍDEK,

POUZE SEZNAM POVÍDEK POSTUPUJÍCÍCH DO FINÁLE

SPOLU S KONEČNÝMI VÝSLEDKY.

6 412 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 8 »

 1. Komentáře by gormie — 1.2.2021 @ 10.43

  Tohle mě pokaždé dostane. Vyprodukovat tuny papírů (hlavně tisknout jednostranně, asi aby někdo nemusel při čtení namáhavě otáčet stránky), papíry odnést na poštu, oblíznout známku a poslat normálním nedoporučeným dopisem, protože takhle to my dinosauři děláme, když máme letos ten ten rok 1986. 😀

 2. Komentáře by Martin Šust — 1.2.2021 @ 12.35

  Probírá se to každý rok a odpověď je stále stejná. Soutěž je anonymní. A navíc toto obrovské úsilí, jež musí každý účastník soutěže vynaložit, funguje jako spolehlivé síto… Sám bych asi volil jiný způsob, ale tak je to nyní nastaveno.

 3. Komentáře by OldaKudla — 24.3.2021 @ 10.09

  Už jsem to sice psal emailem, ale cítím potřebu svůj názor vyjádřit i zde. Pro ostatní.
  Chci vyjádřit svůj nesouhlas s podmínkami soutěže Daidalos. V dnešní internetové době naprosto zbytečně potisknout tuny papíru, které následně obyčejně poslat poštou, tedy bez trochy jistoty, že zásilka dojde a neztratí se někde cestou, jak se u nedoporučených zásilek české poště stává až bolestně často, vidím jako nezdravé ignorování technologických možností.
  Co takhle smýšlet aspoň trochu ekologicky a soutěž převést do onlinu? Je to skutečně takový problém? Jistě by to šlo i tak udělat anonymně. když už na tom trváte a navíc byste se zpracováním měli jistě i Vy méně práce. Chápu, že takové podmínky fungují jako filtrace zájemců a ochrana proti zahlcení balastem, nicméně každoroční vytváření odpadu v podobě desetitisíců listů papíru mi v dnešní době přijde jako pohrdání přírodou.
  To, že se porotcům lépe pracuje s papírovými svazky, je dle mého názoru chabý argument. Jiné literární soutěže umožňují zasílání prací emailem.
  Další věc, anonymní soutěž, kde je po soutěžících požadováno, aby své jméno a adresu vložili do obálky k práci, vypadá poněkud nedůvěryhodně. Anonymní soutěž, kde má redakce k dispozici veškeré údaje o soutěžících? Opravdu? Jistě, můžeme věřit, že se do obálky nepodíváte, ale jistě chápete, jak to působí. Možná je Vám jedno, jak to působí. Možná se jen bojíte změn, i kdyby vedly k něčemu smysluplnému.
  Děkuji za zvážení pro další ročníky.
  Raději zaveďtě poplatek 50Kč za účast, než to posílat poštou.

 4. Komentáře by idle — 24.3.2021 @ 10.33

  A máte představu, jak tu anonymitu zorganizovat jinak? Většina soutěží funguje právě takhle, extra obálkou s autorovými údaji. Sice se to neotvírá pod dohledem státního notáře a zástupce Sazky, ale taky se tu nevyhrávají žádné milióny, primárním účelem soutěže je vybrat do časopisu co nejkvalitnější povídky, takže nikdo ani nemá důvod s tím nějak čachrovat.

  Posílat povídky jen papírově mi přijde taky poněkud zastaralé, ale pokud porotci čtou na papíře, tak se ten požadavek asi nezmění, dokud tu ti porotci budou. Protože online verzí byste jim to nezjednodušil, naopak by si museli všechno sami tisknout.

  Dokázala bych si představit kombinaci obojího, elektronické verze i papíru, myslím, že nějaká soutěž takhle funguje, ale to pak práci zase naopak spíš komplikuje.

 5. Komentáře by Martin Šust — 24.3.2021 @ 11.43

  Jako jeden z porotců mohu jen říct, že každý rok dorazí balík povídek, které prošly prvním předkolem. Čas si na něj v podstatě najdu jen proto, že jde o vytištěné texty, už tak většinu dne strávím u počítače a číst desítky povídek na monitoru navíc bych patrně odmítl. A pokud jde o anonymitu, tak k obálkám přístup nemám, balík mi přijde poštou bez jakýchkoli dalších informací, po přečtení texty vyhodnotím a posílám dalšímu porotci v pořadí. Ano, zcela chápu, že to lze v dnešní době udělat jinak a většinu dne pracuji s čistě elektronickým textem…

 6. Komentáře by Markéta Gajdošová — 26.4.2021 @ 15.40

  Píšu to asi taky každý rok, a taky to klidně napíšu znovu.
  Je vám jasné, že by si to porotci stejně vytiskli?? Plýtvání papírem by bylo podobné, jen by se finanční a časová zátěž přenesla na ty lidi, kteří to zadarmo čtou a hodnotí.

  Když se chci zůčastnit – a že je XB-1 jeden z velmi mála organizátorů, co dokonce soutěžícím (a nejen vítězným) skutečně i platí, tak snad obětuju tu jednu blbou cestu pro známku, případně do Tesca k tiskárně…

 7. Komentáře by Markéta Gajdošová — 26.4.2021 @ 15.44

  Pardon, zúčastnit, samozřejmě, rozohnění se nad tématem mi mlží mozek. 🙂
  A ne, není to chabý argument, už vidím vás, jak by se vám chtělo ty stohy tisknout doma, případně to číst na počítači. Fakt to není zábavný, a to toho porotce ani nemusím dělat, abych si dovedla představit, jaký peklo to pak je. Ano, některé soutěže přijímají práce e-mailem.
  Také je pak publikují na svém webu a možná za odměnu dostanete knihu nebo dvě.

 8. Komentáře by Jana Dvořáčková — 11.5.2021 @ 18.31

  gormie: Takhle já se rozčiluju nad plnou schránkou letáků, ale u povídek by mě to ani nenapadlo. A to třídím a jsem hrozně ohleduplná ke kde komu… jak kdy… Teď teda v poslední době vlastně ani ne… divná doba asi.

  OldaKudla: Jo, také mi pošta některé věci ztratila. Nebo když to doručili, bylo to v příšerném stavu. Pamatuji na knihu „Černá křídla Cthulhu.“ Nevím, čí to byla chyba, ale kniha přišla mokrá. Když jsem balíček rozdělala, (papír mokrý nebyl), namísto předpokládaného božího hněvu jsem se začala strašně tlemit, protože obsah vypadal fakt děsivě :).
  A teď si představte, jakou má pošta atmosféru, jo. Tam se dějou věci :). Ponořte se do toho. Až se Vám tam ztratí obálka s povídkou a nějaký literárně posedlý poštovní šotek ji v hromadě zmuchlanin, pod chuchvalcem pavučin objeví a přečte! Pochopí a pošle dál… To teprve bude bomba.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.