Ocenění

Výsledky internetové ankety čtenářů XB-1 2011

Autor | Z redakce | Středa 13 dubna 2011 10.00

Není to tak dlouho, co jsme vás v rámci obsáhlé ankety požádali o informace o vás a vašich názorech na jednotlivé rubriky našeho časopisu. Někteří z vás za to jako odměnu získali atraktivní komiksový titul. Vděční jsme však všem, co neváhali a svým příspěvkem nám pomohli ve snaze zlepšit náš časopis a vyjít vám vstříc, ačkoli změny se mohou dostavit až s velkým odstupem. Budou však jen kosmetické, protože valná většina je s aktuální tváří časopisu spokojena a i nám po dlouhá léta hledaný styl ve své podstatě vyhovuje. Ankety se zúčastnilo úžasných 156 čtenářů a díky nim jsme získali důležité vodítko, kam směřovat náš časopis a jak ještě zvýšit jeho atraktivitu. Nastal čas podělit se s vámi o výsledky našeho průzkumu. Všem zúčastněným děkujeme a doufáme, že si všichni najdou čas třeba i někdy příště.

Jací jsou čtenáři časopisu XB-1?

Muž nebo žena? 

Pokud jde o pohlaví, převládají muži a to silnou měrou, čtenářů mužského pohlaví je 83%, čtenářek je pak logicky 17%. Náš časopis samozřejmě neupřednostňuje žádné pohlaví, a tak jsme rádi, že si k nám cestu našly i ženy.

 

 

Kolik je vám let?

Věk je v našem přehledu rozhodně značně zajímavá položka a dle výsledku je nejvíc našich čtenářů někde mezi třicátým a čtyřicátým rokem svého života, přičemž vrchol je kolem pětatřiceti let. Ovšem velice nás těší široký věkový rozptyl od zhruba patnácti až po téměř sedmdesát let! Rádi bychom náš časopis dělali tak, aby byl zajímavý pro čtenáře jakéhokoli věku, a doufáme, že se nám to bude dařit i nadále.

 

Kde bydlíte?

Dle očekávání bydlí většina čtenářů ve velkoměstech s počtem obyvatel nad sto tisíc, jde o 38% čtenářů. Následují střední města s 28% a poté malá města (14%) a vesnice (18%), cestu si tu a tam najdeme i na samotu (2%). Jsme přirozeně rádi za každého čtenáře, ať bydlí na Zemi či ve vesmíru.

Jak získáváte XB-1?

Nejdůležitější je, že časopis kupujete, to je logické, přesto nás nejvíce těší rozšiřující se řady předplatitelů, což je základna, na které lze časopis stavět. Držitelů předplatného je dle ankety 45%, zatímco polovina z vás, či jen o procento méně (49%) si časopis kupuje na stánku (neustále se snažíme rozšířit časopis na všechna možná místa, nově si ho můžete koupit také v prodejní síti Relay). Zbytek čtenářů (celých 6%) si časopis půjčuje a nebojte se, těší nás každý čtenář, je dobré vědět, že stojíme i za půjčení.

Jaký je váš vztah k science fiction?

Převážná část z vás dává přednost science fiction žánru (79%), ovšem jen někteří čtou pouze tento žánr (4%) a je dobré vědět, že mezi našimi čtenáři jsou i lidé, kteří čtou převážně jiné druhy literatury (17%), přesto doufáme, že si i k nám cestu vždy najdete, není až tak důležitý žánr, ale kvalita povídek.

                                                                                                                                             

Hodnocení rubrik

Světová fantastika

Povídky, ať už zahraniční nebo ty domácí, jsou zcela jistě důvodem, proč si většina z vás časopis XB-1 kupuje. K tomu se také vážou zpravidla vaše komentáře a požadavky (budeme se jim věnovat v samostatném příspěvku). S kvalitou Světové fantastiky jste nadmíru spokojeni, což nás samozřejmě velice těší. Téměř polovina z vás ji považuje za výbornou (48%), následuje hodnocení velmi dobré (43%) a s hlubokým propadem pouze dobré (7%). Ovšem najdou se i ti, co rubriku hodnotí jako špatnou (1%) a zcela nevyhovující (1%), snad se nám daří uspokojit jejich očekávání v jiných částech našeho časopisu.

Česká a slovenská fantastika

Rubrika věnovaná české a slovenské fantastice je pravděpodobně nejdůležitější pro rozvoj našeho časopisu a my doufáme, že se nám ji podaří neustále zlepšovat. Rádi bychom přilákali co nejširší spektrum autorů včetně známých jmen a především jsme vděčni za to, když nám nejen čtenáři, ale i přispěvatelé zůstávají věrní. Světová fantastika vás v podstatě nemůže překvapit, pouze zklamat, očekáváte tu nejvyšší kvalitu. Ovšem v rámci domácí fantastiky se dostáváme na mnohem zajímavější území… Čtvrtina z vás (25%) považuje tuto rubriku za výbornou, největší část čtenářů za velmi dobrou (34%), téměř třetina za dobrou (29%) a někteří za špatnou (11%) či dokonce zcela nevyhovující (1%).

Publicistika

Ačkoli by se podle některých mohla publicistika v XB-1 prostě zrušit a nahradit ji dalšími povídkami, podle názoru většiny má v rámci časopisu stále své pevné místo. Rádi byste se setkávali s větším množstvím článků o literatuře a věřte, je to i v našem zájmu, ovšem kvalitní literární publicistiku umí psát jen málokdo, zvláště tu o science fiction. Hledáme spolupracovníky, kteří by to do budoucna zvládli a v dohledné době v této věci zkusíme udělat pádné kroky. Prozatím hodnotíte publicistiku jako výbornou (28%), velmi dobrou (47%), dobrou (19%) či špatnou (5%) až zcela nevyhovující (1%). Snad se nám podaří v tomto ohledu zlepšit.

Fantastická věda

Věda do science fiction časopisu neodmyslitelně patří a valná většina z vás je stejného názoru, v rámci teoretické části časopisu si Fantastická věda dlouhodobě udržuje výsostné postavení (jsme sice nový časopis, ale můžeme si to dovolit říct). Dle našeho názoru odvádí Jaroslav Petr vynikající práci a vaše ohlasy nám dávají z větší části za pravdu. Fantastickou vědu hodnotíte jako výbornou (46%), velmi dobrou (33%), dobrou (13%) a jen někteří jako špatnou (7%) či až zcela nevyhovující (1%). Doufejme, že i nespokojence časem přesvědčíme nebo si vždy najdou něco jiného, co jim to v našem časopisu vynahradí.

Fandománie

V našem časopise rádi poskytujeme prostor fandomovému životu a informacím o něm, zejména pak o nadcházejících akcích, které by mohli zajímat naše čtenáře, z nichž mnozí patří k fanouškům fantastiky a návštěvníkům různých conů a podobných událostí. Samozřejmě chápeme, že množství z vás patří mezi čtenáře, kteří ve svém volném čase dávají přednost vlastním zájmům, od toho se ostatně odvíjí také hodnocení této rubriky. Ohodnotili jste ji jako výbornou (17%), velmi dobrou (42%), dobrou (35%), špatnou (5%) a někteří dokonce i jako zcela nevyhovující (1%). Patříte-li mezi fanoušky, zkuste nám pomoci se zvýšením kvalit této rubriky a zasílejte nám informace o vaší činnosti.

Digitální aréna

Nejhůře hodnocená rubrika našeho časopisu, dle názoru mnohých nepatří do literárně orientovaného časopisu a měla by z obsahu zmizet. Je to dobře znát i na výsledném hodnocení, zvláště na té negativní křivce (poprvé se tu nejsilněji prokázalo pouze průměrné hodnocení). Zprávy o aktuálních herních titulech a možnost vyhrát zajímavou hru hodnotíte jako výborné (8%), velmi dobré (28%), dobré (drtivých 40%) či dokonce špatné (16%) a v mnoha případech jako zcela nevyhovující (8%).

Vivisektor

Mnozí z vás by si náš časopis bez recenzí ani nedovedlo představit a celá řada čtenářů rozevře poprvé stránky právě na tomto místě. Vivisektor je tak pravděpodobně nejdůležitější rubrikou mimo beletrii. Je tedy skvělé, že většina je s kvalitami rubriky spokojena, i když i zde je prostor ke zlepšení, jako ostatně všude. Vivisektor hodnotíte jako výborný (35%), ponejvíc jako velmi dobrý (45%), dobrý (14%), ale také jako špatný (5%) až zcela nevyhovující (1%). Máte-li nějaké zkušenosti s psaním recenzí a myslíte si, že nám můžete pomoci zvýšit kvalitu rubriky, neváhejte a zkuste nás oslovit, dobré recenzenty rozhodně neodmítáme.

Filmfaroniáda

Nejen literaturou živ je fanoušek fantastiky a nejen on, vždyť filmy s fantastickým motivem patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější a nejúspěšnější (hromadně na ně chodí i ti, co si jinak o fantastice myslí jen to nejhorší). Náš tým recenzentů se vám snaží každý měsíc přinést to nejzajímavější z aktuálního dění a vy jejich snahu hodnotíte jako výbornou (30%), zpravidla jako velmi dobrou (47%), občas jen jako dobrou (14%) a tu a tam jako špatnou (7%), nebo dokonce jako zcela nevyhovující (2%). Jsme si jisti, že se filmoví recenzenti pokusí zlepšit a uvidíme, zda se v příští anketě jejich snaha projeví. To se ostatně týká i ankety jako celku…

3 461 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 19 »

 1. Komentáře by Vlado — 14.4.2011 @ 15.24

  ona ta věková křivka je v podstatzě stále stejná, když se podíváte (jako jsem to udělal já) do starších anktet Ikarie, a ty prakticky byly jen papírové, tak maximální pík byl vždycky kolem třicítky plus mínus dva tři roky a to po celou dobu dvaceti let. nicméně daly by se vymyslet mohé zajímavé otázky, ale já si myslím, že pro základní přehled nám to stačí. pokud se někdo pokusí udělat socioologickou diplomlku na téíma čtenáři XB-1, mohlo by to být zajímavé.

 2. Komentáře by wiwi — 14.4.2011 @ 16.45

  Mě tedy nejvíc fascinuje 83% mužských čtenářů. Čekala jsem, že čtenářů bude víc, ale o tak moc? 🙂

 3. Komentáře by Erunamo — 14.4.2011 @ 19.10

  Málo která žena dokáže být dítětem do pětatřiceti. 🙂

 4. Komentáře by wiwi — 15.4.2011 @ 15.43

  To Erunamo: V tom to určitě není. 🙂

 5. Komentáře by Martin Sust — 15.4.2011 @ 15.53

  Ale, ale, jak to zrovna ty můžeš vědět? 🙂

 6. Komentáře by wiwi — 16.4.2011 @ 11.47

  Znám fany, ne? 🙂

 7. Komentáře by Mirka — 16.4.2011 @ 19.30

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, kdy měli výherci obržet tu výhru, protože mně také přišel email, že jsem vyhrála a nic. Nebo mají výhry teprve dorazit?

 8. Komentáře by Vlado — 16.4.2011 @ 23.41

  mají dorazit. pošta má zřejmě stále potíže se sčítáním a tak zásilky chodí jak se jim zachce. odeslali jsme je, takže vytrvejte.

 9. Komentáře by Mirka — 17.4.2011 @ 10.25

  Dobře, děkuji za odpověď.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.