Ocenění

EDITORIAL aneb soutěž o nejlepší redakční úvodník

Autor | Z redakce | Středa 24 Duben 2013 8.00

K tradičnímu koloritu časopisu XB-1 patří bručivé stížnosti našeho šéfredaktora na povinnost psát pro každé číslo úvodník. Měsíc co měsíc, rok co rok, sami uznáte, že to není nic lehkého. Ovšem co kdybychom mu to společnými silami trochu usnadnili? Literární SF/F časopis XB-1 vyhlašuje první ročník zcela nové publicistické soutěže o nejlepší redakční úvodník. Šanci mají všichni odvážní čtenáři, a to hned ve třech různých kategoriích. Máme pro vás připraveny zajímavé knižní ceny, které vás jistě popoženou k tomu, abyste vzali své klávesnice útokem.

Rozsah je ve všech níže popsaných kategoriích stejný – 2000 znaků, či cokoli přibližně kolem této hranice plus mínus 50 znaků. To přece zvládne každý! Veškeré úvodníky zasílejte na e-mail sust@casopisxb1.cz. Hodnocení proběhne ve dvou kolech. Nejprve redaktor Martin Šust vybere z každé kategorie pět nejlepších, které pošle k závěrečnému vyhodnocení šéfredaktoru Vladu Ríšovi, jenž stanoví konečné pořadí v každé z vyhlášených kategorií a rozhodne, zda bude text publikován. Ano, ti nejlepší mají nejen šanci na výhru, ale i na zveřejnění na místě tradičního redakčního úvodníku!

Kategorie první: XB-1

Vaším úkolem bude napsat úvodník na téma časopis XB-1. Je zcela na vás, jak k tomuto tématu přistoupíte. Můžete psát o vašem vztahu k časopisu, o jeho úloze na českém trhu, o tom, jak v časopise postrádáte víc obrázků, o vzdálené budoucnosti, v níž se časopis stane třeba oficiálním vládním periodikem, jednoduše o čemkoli, co bude splňovat zadané téma zajímavým a čtivým způsobem.

Ceny v této kategorii: antologie Mrtvý v parovodu sestavená Vladem Ríšou s věnováním vítězi a půlroční předplatné časopisu XB-1.

Kategorie druhá: Domácí fantastika

Zde se budou cítit jako ryba ve vodě především věrní čtenáři domácí fantastiky. Variace možných úvodníků na toto téma je nesčetná, můžete si jednoduše vybrat, cokoli vás napadne. Nemusí jít pouze o domácí SF/F literaturu, věnovat se můžete našemu fandomu, conům či situaci na domácím trhu a možným změnám, které nás čekají. Cení se především snaha o obecné, krátké a výstižné zhodnocení vybraného motivu, nepište raději o oblíbeném autorovi či autorce, filmu, sérii nebo knize.

Knižní ceny v této kategorii: Zlato Arkony od Juraje Červenáka, Křižník Thor od Františka Novotného a Ve službách klanu od Miroslava Žambocha.

Kategorie třetí: Světová fantastika

Zdála se vám první dvě témata příliš úzká? Omezovala vás v rozletu? Pak je téma světové fantastiky určené právě pro vás. Opět se nemusíte omezovat pouze na zahraniční SF/F literaturu, ať už půjde o anglo-americkou, ruskou, polskou či snad marťanskou. Nabízí se různé trendy současnosti až po možné literární vlny budoucnosti. Revoluce spojená s nastupujícím online a elektronickým čtením. Soumrak, jenž se snáší nad žánrem science fiction. Jednoduše napište o čemkoli, co se jakkoli váže k tématu světové fantastiky.

Knižní ceny v této kategorii: Půlměsíční trůn od Saladina Ahmeda, Zoo City od Lauren Beukesové a Sto tisíc království od N. K. Jemisinové.

Každý ze čtenářů se může zúčastnit všech vyhlášených kategorií, ale vždy pouze jedním textem. Úvodníky zasílejte jako samostatný soubor ve formátu doc nebo rtf. Nezapomeňte do e-mailu napsat svou poštovní adresu, která slouží nejen pro kontrolu, ale i pro možné zaslání výhry.

Termín odevzdání soutěžních příspěvků je nejpozději do 1. června 2013.

Vyhlášení soutěže by mělo proběhnout nejpozději 1. srpna 2013

podle počtu obdržených soutěžních příspěvků.

U všech zvolených kategorií dávejte pozor především na omezený rozsah tak, abyste nemuseli končit uprostřed myšlenky. Úvodník by měl mít „hlavu a patu“ a oboje pokud možno na tom správném místě. Psaní úvodníků je pravděpodobně něco zcela jiného, než jste doposud měli možnost psát. Ještě než se do toho pustíte, zkuste si jich pár přečíst nejen v našem časopise. Před odesláním si text nezapomeňte naposledy přečíst, dejte pozor nejen na pravopis, ale i na to, zda by vás zvolené téma samotné zajímalo, zda jde o vhodný text na začátek časopisu, zda nejde o slova vytržená z kontextu. Jsme si jistí, že dokážete napsat skvělé úvodníky, vždyť fantastický žánr nabízí nepřebernou paletu možných témat, která jen čekají, až si je vezmete na mušku!

2 013 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 12 »

 1. Comment by Ronkar — 24.4.2013 @ 8.55

  Zní zajímavě :D

 2. Comment by arwenu — 24.4.2013 @ 10.31

  Hurá, už je to tady :)

 3. Comment by KeB — 25.4.2013 @ 1.31

  Jdu na věc, ale opravdu bych potřeboval vědět maximální počet symbolů. Obvykle mé texty nekontrolovatelně bobtnají… Bylo by možné ho sdělit děkuji. :)

 4. Comment by KeB — 25.4.2013 @ 1.35

  Končím a jdu spát. Přestávám vnímat čtený text, omlouvám se.

 5. Comment by Martin Sust — 25.4.2013 @ 7.21

  Tak ještě jednou, rozsah je dva tisíce znaků, max. lze překročit o 50 znaků, minimálně pak požadujeme 1950 znaků.

 6. Comment by arwenu — 25.4.2013 @ 8.19

  Je nutné posílat všechny kategorie v jednom emailu? Nebo to lze udělat i tak, že teď napíšu jednu věc, protože mám“skvělý“ nápad, a časem pošlu ještě něco, pokud se k tomu dostanu?
  Měl by mít název souboru nějaký určitý tvar (příjmení_názevkategorie)? Nebo to redakci stejně neušetří práci?

 7. Comment by Martin Sust — 25.4.2013 @ 8.36

  Není nutné posílat vše najednou. Všechny příspěvky budou zařazeny do soutěže, jedno jak je pošlete. Ovšem pokud už jednou něco pošlete do určité kategorie, nelze poté poslat „ještě něco lepšího“. Název souboru může být libovolný, ačkoli do předmětu by bylo dobré napsat EDITORIAL.

 8. Comment by Martin Sust — 27.5.2013 @ 8.02

  Upozorňuji, že termín odevzdání se blíží! Pokud máte chuť se zúčastnit, déle už rozhodně neváhejte!

 9. Comment by Martin Sust — 31.5.2013 @ 19.08

  Připomínáme, že zítra je poslední den, kdy máte šanci zúčastnit se této soutěže. Ale protože jsme v redakci lidé hodní a vstřícní, můžete příspěvky posílat i do nedělního večera do 20:00. To znamená, že máte prakticky celý víkend na napsání svižného a čtivého úvodníku! Šance na výhru je stále poměrně velká, i když příspěvků už se pár sešlo (tímto děkujeme všem, co se soutěže účastní).

 10. Comment by Martin Sust — 3.6.2013 @ 8.02

  Děkujeme všem účastníkům soutěže, výsledky se dozvíte do cca deseti dnů.

 11. Comment by covex — 19.7.2013 @ 19.48

  Sakris, to mi nejak uslo – tohle je vyborny napad jak zapojit bezne ctenare a mel by byt bezmou soucasti xb1. Jen v casopise jsem si nevsiml zadne vyzvy.:(

 12. Comment by Martin Sust — 20.7.2013 @ 16.40

  Snad bude i další šance. Nyní se čeká, až konečný výběr zhodnotí šéfredaktor. Ovšem ten je na sportovní cestě v zahraničí, tak ještě prosím o trpělivost. Tahle soutěž byla čistě internetová, oznámení v časopise nevyšlo, chce to pravidelně chodit sem na web :-)

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.