Ocenění

Fantasy na malířském plátně: Vincent Chong

Autor | Aktuality | Středa 30 října 2013 8.40

Už tento týden proběhne World Fantasy Convention, celosvětová událost, která teprve potřetí opustí půdu Severní Ameriky a přesune se do anglického Brightonu. Pořadatelé na ní oznámí vítěze World Fantasy Awards a možnost získat ocenění doma bude určitě pro britské umělce výjimečným zážitkem. Své želízko v ohni mají mimo jiné také ve výtvarné kategorii, kde je jedním z nominovaných Vincent Chong. Pokud se mu letos podaří vybojovat největší počet hlasů, může si stylizovanou bustu H. P. Lovecrafta, která náleží těm nejlepším, zařadit vedle pěti hlavních ocenění British Fantasy Awards, které vyhrál v jedné řadě v letech 2007 až 2011. Letošek se pro něj zdá být extrémně úspěšným, objevil se i v užší nominaci na cenu Hugo. Jak vše dopadne, se dozvíme v neděli 3. listopadu.

První náznak toho, že by se třeba jednou mohl dát cestou ilustrátora, se u něj projevil už na základní škole. Ovlivněn příběhy oblíbených komiksových hrdinů, především zmutovaných želvích ninjů, o přestávkách mezi hodinami kreslil a některá dílka dokonce dokázal prodat svým spolužákům. Vedle výtvarného talentu mu jsou očividně vlastní i dobré manažerské a obchodní schopnosti… Chong si poté prošel klasickým vzděláním, během něhož ho zaujala především malba akrylovými barvami. Zřejmě by jim zůstal věrný i dál, ale skutečný přelom přišel, když se mu do rukou dostaly obálky Sandmana vytvořené Davem McKeanem. Najednou mu došlo, jakou variabilitu ilustrátorovi poskytují grafické počítačové programy, a že mu právě ony můžou pomoci zabudovat do obrazů i fotografie. Pod přímými dojmy z práce McKeana, zcela průkopnické z pohledu použití počítačové techniky pro ilustraci, si začal vytvářet a pilovat styl, dle kterého je dnes v oboru lehce rozeznatelný.

Fotografie ho zajímá natolik, že nevylučuje, že by se jí jednou věnoval jako samostatné disciplíně, ale prozatím ji využívá pouze jako jeden ze základních stavebních kamenů svých digitálních obrazů. Tím druhým jsou pak kresby a malby, které vytvářejí fyzický a hmatatelný základ každé Chongovy ilustrace. Obojí propojuje a kombinuje do kompozic, většinou vybudovaných na omezené barvené paletě, čímž každému kusu vtiskává ojedinělou atmosféru. Součástí jeho rukopisu je i vrstvení objektů, čímž vytváří surrealistické, snové prostředí i postavy. Přestože se nebrání žádnému žánru, v jeho tvorbě převažuje především fantastika hrající na temnější a dramatické struny. Může se pochlubit tím, že vytvořil celou sérii nových obálek pro knihy Stephena Kinga (včetně vnitřních ilustrací, jako například u hororové klasiky Osvícení) a Chiny Miévilla u Subterranean Press, přičemž u druhého jmenovaného autora je přebral i polský vydavatel Proszynski.

Přestože se momentálně soustředí na obálky pro knihy a časopisy, případně na design webových stránek, stejně jako jeho vzor McKean by rád pronikl do co nejširšího spektra uměleckých aktivit, obzvlášť do ilustrace hudebních alb a do animovaného filmu. Kromě toho je velmi otevřený spolupráci s tvůrci ze všech oborů. A protože patří mezi nejpilnější mladé výtvarníky fantastického žánru, můžeme se od něj rozhodně dočkat zajímavých projektů.

1 332 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 1 »

  1. Komentáře by Michaela Buriankova — 5.11.2013 @ 20.51

    Update z Brightonu: Vincent Chong letos skutečně World Fantasy Award vyhrál.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.