Ocenění

Jaké tajemství skrývá knihkupectví pana Penumbry?

Autor | Aktuality | Úterý 1 října 2013 9.40

Debutový román Nonstop knihkupectví pana Penumbry od amerického spisovatele Robina Sloana si ve světě nevedl vůbec špatně a vedle přízně čtenářů se dočkal pochvalných slov kupříkladu od Coryho Doctorowa či Nicka Harkawaye. Obálka slibuje pátrání po tajemství, které skrývá podivné knihkupectví, do něhož si zákazníci nechodí knihy ani tak kupovat, jako spíše půjčovat. A nejde zrovna o současné bestsellery ani o nestárnoucí klasiku, nýbrž o zašifrované svazky od autorů, o kterých jste v životě neslyšeli. Téhle záhadě se rozhodne přijít na kloub nově přijatý knihkupec s neukojitelnou touhou po dobrodružství a rozpletení jedné provokativní záhady…

Hlavní postavou románu tedy není teenager, jak je tomu v populárních knihách současnosti zvykem. Clay Jannon je bývalý webdesigner firmy pečící perfektně kulaté bagely, o které však zákazníci ztratili zájem s nadcházející ekonomickou krizí (když se nedaří, na dokonale kruhovém bagelu už vám zrovna dvakrát nesejde). Nějakou dobu se poflakoval a čekal na tu správnou příležitost, ovšem s přibývajícími dny, kdy se jeho sen pomalu rozplýval, je nakonec vděčný za místo nočního knihkupce v zastrčeném nonstop knihkupectví, kam sotva páchne noha zákazníka. Zprvu je vděčný i za to málo a v obavě před další ztrátou zaměstnání do ničeho nešťourá, ovšem poté se s pomocí svých kamarádů osmělí a začne se zajímat o podivné zákazníky, kteří si k němu chodí půjčovat knihy z horních polic. Knihy, které nejsou na prodej.

To je asi tak tolik, co jsem vám ochotný prozradit, ale abych vás nesvedl na scestí, neočekávejte příliv fantastických motivů ani další otřepaný konspirační thriller. I přes stáří našeho hrdiny je děj knihy vlastně až překvapivě teenagerovsky přímočarý. V hlavním hrdinovi se poznají především muži, kterým už nějaký pátek není –náct, ovšem uvnitř ještě tak docela nedospěli, vždyť také vyrostli na počítačových hrách, dračáku a klasických fantasy dobrodružstvích. A stejně jako Clay mají pár dobrých kamarádů, kteří jim pomohou a bez nichž by se do podobných eskapád sami nikdy nepustili. Pravdou je, že když si Clay neví rady, vždy si najde někoho, kdo mu pomůže, ať už je to starý známý, nebo „googlačka“, která náhodou zavítá do obchodu a do níž se samozřejmě rychle a beznadějně zakouká. Ale žádný strachy, žádná přehnaná romantika se tu samozřejmě nekoná.

Román mi z různých důvodů připomenul knihy podobné krevní skupiny…

Na jednu stranu se dějová přímočarost pozitivně promítla do čtivosti a zábavnosti románu. Stránky ubíhají takřka warpovou rychlostí a záhada se postupně rozplývá. Na druhou stranu právě tahle jednoduchost nakonec vede (i přes malý zádrhel) k pocitu, že všechno prošlo až moc snadno. A navíc, až na hlavní postavu jsou sice všechny vedlejší role v příběhu poměrně zábavné a čtenářsky vděčné, přesto však spíše lehce načrtnuté. Jde jednoduše o bestseller, čtivý a svěží, uvnitř však trochu dutý. Přesto se při jeho čtení budete bavit, narazíte na mnoho různých odkazů a ujištění, že knihy s příchodem e-booků ze světa nezmizí, svět zaprášených knižních regálů se tu sympaticky mísí s dnešní překotnou internetovou dobou a všechno až podivuhodně funguje. Autor má bezesporu vypravěčský talent a české vydání se vedle graficky příjemně zpracované vázané podoby dočkalo i odpovídajícího překladu (či přinejmenším dobré redakční práce, s originálem jsem výsledek nesrovnával).

Abych to shrnul, román sice postrádá třeskuté fantastické motivy, ale jinak má vše, co by si žánrový čtenář mohl přát. Působí spíše jako čtení pro mládež, které lehce pomrkává i na starší generaci kolem třiceti let, ale když od něj nebudete čekat spletitá šokující odhalení, neměl by vás zklamat, i když je místo blížících se pošmourných podzimních dnů ideální spíše k prosluněným hrátkám někde na pláži nebo u bazénu. Jenže kdoví, možná vám právě ty pošmourné dny hezky prosluní a zahřeje vás na srdci.

Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry

vázaná, obálka Pergamen Trnava, překlad Petra Jelínková, 320 stran, 329 Kč, vydalo nakladatelství Host

Promo včetně ukázky z románu a rozhovoru s autorem najdete zde.

736 zobrazení | Zobrazit všechny příspěvky autora

Komentáře: 2 »

  1. Komentáře by PMarek — 1.10.2013 @ 12.14

    Jak jsem psal už u ukázky, kniha se mi velmi líbila, mohu vřele doporučit. S tím, že se mi při čtení připomněla kniha Malý bratr, musím také souhlasit. Doctorow byl výborný, tato kniha se mi líbila ještě o chlup více.

  2. Komentáře by Julianne — 1.10.2013 @ 16.38

    Satai román četl minulý týden a byl jím téměř nadšen. Já jsem asi na padesáté stránce a zatím dobré (příjemné oddechové čtivo), i když mě to ještě speciálně nechytlo.

Posílat komentáře pomocí RSS.

Okomentovat

Komentáře můžete vkládat po přihlášení.